Zveřejněn seznam kandidátů na Diagram Prize – Nejpodivnější knihu roku

novinky

04.03.2012 / HTO
Zveřejněn seznam kandidátů na Diagram Prize – Nejpodivnější knihu roku

Průvodce estonskými ponožkami, výzkum role houby v křesťanském umění a oslava skromné kancelářské židle jsou mezi knihami, které soutěží o Diagram Prize – prestižní cenu o Nejpodivnější knihu roku pořádanou od roku 1978 britským časopisem Bookseller.

Celkem 64 knih bylo předloženo pro nejnovější ročník této ceny, která oslavuje to nejlepší z knih s podivnými názvy vydanými ve světě minulý rok. Porota sestavená z redaktorů časopisu Bookseller a jeho sesterského časopisu We Love This Book z těchto knih vybrala sedm. Ačkoliv do užší nominace se tradičně dostává knih jen šest, letos byl počet zvýšen o jednu jako výraz uznání vysokému standardu podivnosti, jehož byl svět loni svědkem.

Vítěz bude oznámen 30. března.


Seznam kandidátů:

Století těžby písku v bristolském zálivu: Díl druhý (A Century of Sand Dredging in the Bristol Channel: Volume Two), autor: Peter Gosson, nakladatelství Amberley. Kniha, která dokumentuje obchod s pískem od jeho počátku v roce 1912 do dneška, se zaměřením na velšské pobřeží.

Vaříme s Hovínkem (Cooking with Poo), autor: Saiyuud Diwon, nakladatelství Urban Neighbours of Hope. Thajská kuchařka. Poo (anglicky hovínko, případně kakání) je thajské slovo znamenající „krab“ a je to autorova přezdívka.

Vzory estonských ponožek z celého světa (Estonian Sock Patterns All Around the World), autor: Aino Praakli, nakladatelství Kirjastus Elmatar. Práce zahrnuje styly a vzory ponožek a punčoch, které lze najít v estonském pletařství.

Velká singapurská penisová panika: A budoucnost americké davové hysterie (The Great Singapore Penis Panic: And the Future of American Mass Hysteria), autor Scott D. Mendelson, nakladatelství Createspace. Analýza psychiatrické epidemie koro, která postihla Singapur v roce 1967. „Koro“ je označení pro převážně mužskou fobii či panickou reakci, spočívající v chorobné představě scvrkávání penisu, jeho zmizení v těle a následné smrti. Variantou je domněnka, že pohlavní úd byl odcizen.

Penninský deník pana Andóa: Paměti japonského sexovače kuřat v městě Hebden Bridge v roce 1935 (Mr Andoh's Pennine Diary: Memoirs of a Japanese Chicken Sexer in 1935 Hebden Bridge), autoři: Stephen Curry a Takajoši Andó, nakladatelství Royd Press. Příběh Koičiho Andóa, který odcestoval z Japonska do Yorkshiru, kde v 30. letech učil pracovníky líhní jak určovat pohlaví jednodenních kuřat.

Systematika kancelářských židlí (A Taxonomy of Office Chairs), autor: Jonathan Olivares, nakladatelství Phaidon. Vyčerpávající pohled na vývoj moderní kancelářské židle.

Houba v křesťanském umění (The Mushroom in Christian Art), autor: John A. Rush, nakladatelství North Atlantic Books. Autor odhaluje fakt, že Ježíš je zosobněním svaté houby Amanita muscaria (muchomůrka červená).


Kustod ceny Horác Bent řekl, že debata o tom, které knihy vybrat do užší nominace nikdy nezuřila tak divoce, a proto se letos rozhodli knih nominovat sedm místo tradičních šesti, a že seznam je skutečně seznamem s velkým S.

Philip Stone, administrátor ceny, řekl, že navzdory celosvětovým ekonomickým potížím vydavatelé nepřestávají investovat do vynalézavých, různorodých a nesporně pozoruhodných nekomerčních knih, což tato cena tak krásně ukazuje. Uvedl ale, že navzdory tomu, že se se nakladatelé často chlubí tím, jak jdou s dobou, naneštěstí pouze jedna z nominovaných knih se dá sehnat i v elektronické podobě, a to poutavý titul Velká singapurská penisová panika.

Prvním titulem oceněným touto cenou byla kniha Sborník z jednání druhého mezinárodního sympozia o bezsrstých myších, a to v roce 1978. Předloňský vítěz, Světový výhled pro tvaroh v 60miligramových baleních na léta 2009-2014, který porazil knihy Metafyzika paviánů a Přátelský poradce ohledně tlustého střeva, se na internetu v současné době prodává za 795 dolarů. Mezi další minulé vítěze patří knihy Když ho chcete zahnat od sebe, držte nohy u sebe, Návod k bezpečnému lesbickému sadomasochismu nebo Prověřte si svého koně pomocí bomby.

Zdroj: thebookseller.com, Wikipedie

Komentáře (7)

převoznice
11.03.2012

Docela by mě zajímalo, jak by uspěly Machovy povídky, které právě vycházejí pod názvem Přišívačka uší.

HTO
05.03.2012

Nebral jsem to tak, je to poznámka k věci a správná.

Čekal jsem trošku, zda se někdo podiví tomu sexovači, ale jak říkáš, termín "sexovaná kuřata" je, přes svůj zvláštní zvuk, zcela správný. Vím to i proto, že jsem starý terarista a navíc jsem se sexovanými kuřátky pracoval v zoo.

Název knihy je důležitý, to víme už od doby, co nám to řekla Jo v Dni Trifidů; její kniha se stala bestsellerem právě díky svému názvu, "Mým dobrodružstvím je sex". Mám hrozně rád staré názvy, které, jak říká nightlybird, sloužily i jako anotace. Nejkratší je myslím moje oblíbená "Barona Gjřjho Cuviera Rozprawa o přewratech kůry zemnj, a o proměnách w žiwočistwu gimi způsobených, w ohledu přjrodopisném a děgopisném". Pochlubím se, že za svou povídku "Conan jede jen do čtvrtého patra" jsem před lety vyhrál v literární soutěži Conan society láhev brandy, kterou jsem jako abstinent ihned věnoval porotě - možná proto jsem tu soutěž vyhrál i rok nato. *mrk*

HTO
05.03.2012

Artrane, mea culpa, převzal jsem už "zavedené" české označení, ale nemusel jsem, to je pravda. Mne by zajímal pan Andó - jednak působil na stejném místě a ve stejné době jako James Herriot, a za druhé obecně.

knedlik
05.03.2012

Ta Velká singapurská penisová panika: A budoucnost americké davové hysterie se dá u nás v obchodech normálně sehnat? Zní to velmi zajímavě... :-)

Artran
05.03.2012

Ten titulek je zavádějící. Nejedná se o nejdivnější knihu, ale o nejdivnější název knihy. Úplně náhodou jsem na tuhle cenu narazil před nedávnem a objevil jsem díky ní docela chytře napsanou knihu od litevské matematičky Crocheting Adventures with Hyperbolic Planes - Dobrodružství v háčkování s hyperbolickými rovinami. Tedy... ne snad, že bych se kvůli tomu dal na háčkování... :)

paulhunter
04.03.2012

Novinka pobavila, díky :-)

elfos
04.03.2012

Tak u elfos vyhrávají pro letošek Estonské ponožky, také coby kniha, která by i slušela Lesu. Ovšem Sborník z jednání o bezsrstých myších a Světový výhled pro tvaroh jsou názvy (a témata) neméně fascinující a touhu přečíst si je vzbuzující.

S ponožkou mám půvabný vtip, který teď však nedám dohromady. :-)