Znalec etikety vydává knihu pro teenagery

novinky

PR článek, 16.04.2021
Znalec etikety vydává knihu pro teenagery

Ladislav Špaček: Tereza – Příběh s prvky etikety

Tereza je obyčejná šestnáctiletá holka, která se seznámí na Facebooku s klukem o něco starším, a společně prožívají všechny situace, do kterých se dostávají mladí lidé jejich věku. Řeší svůj vztah, rozchody a návraty, ale i chování k rodičům, ke kamarádům, učí se základům chování v restauraci, v tramvaji, v hotelu, na cestě letadlem, na diskotéce, ale i na svatbě a na společné dovolené na jachtě. Oba procházejí různými nástrahami života a společně se s nimi vyrovnávají.
Poutavý příběh o první lásce je v podtextu nenásilně protkán základními pravidly etikety přizpůsobenými životu a mentalitě teenagerů.


Ukázka z knihy:
„Pokračovali v chůzi směrem ke Starému Městu. Kolem nich se valily davy turistů všech barev a jazyků. Prodírali se davem cizinců, až se báli, že je řeka turistů strhne a rozdělí. Nik natáhl ruku směrem k Tereze, bylo to gesto, jako když zachránce nabízí ruku tonoucímu.
„Dej mi ruku, jinak se ztratíme!" volal na Terezu. Ta ji napřáhla a uchopila ho za prsty, pak ještě pevněji za dlaně, aby je dav neroztrhl od sebe. Tereza cítila teplo Nikových dlaní a málem ani nevnímala zástupy lidí kolem nich. Zmocnil se jí pocit bezpečí a jistoty, cítila, jak ji ten silný kluk chrání před přívalem davu. Oba procházeli pod Staroměstskou mosteckou věží, drželi se za ruce a mysleli na to, co před chvílí svěřili svému mlčenlivému důvěrníkovi.
V Karlově ulici mumraj turistů ještě víc zhoustl. Nik vyprávěl o domech, kolem kterých procházeli, o kostelech a sochách, až to Tereza nevydržela a zeptala se: „Jak to, že to všechno víš? Myslela jsem, že tohle umí jedině Souček, ale koukám, že není sám."
Nik jí prozradil, že chce studovat historii nebo archeologii na vysoké, a tak ho to baví, že provází turisty Prahou, tak dvakrát třikrát týdně, navíc si tím přijde na slušné peníze. Vedl zkušeně Terezku úzkými uličkami, až došel k restauraci, kterou asi předem vyhlédl.
Před vchodem Terezu překvapil: „Půjdu první," řekl a vešel do restaurace.
Cože, první? Tereza zaklepala Nikovi na rameno a z legrace se zeptala: „Pane, kdo tady má přednost? Nejsem dáma?" zasmála se a rozprostřela sukni jako baletka při děkovačce.
Nik se otočil a ještě v chůzi restaurací začal vysvětlovat: „První jde ten, kdo do nějakého prostředí toho druhého uvádí. Kdybys šla první ty, znamenalo by to, že v hospodě, teda v restauraci, jsi doma ty, ne já. Řekl bych, že restaurace je spíš domácí prostředí mužů než žen," usmál se.
„A kdo by vstoupil jako první do cukrárny? Nebo do obchodu s prádlem?" zkoušela ho Tereza.
„To bys byla samozřejmě ty, tam jsi doma. Ale na fotbalový stadion bych zase šel jako první já."
Terezka uznala, že to má logiku."Ladislav Špaček (*1949) je český spisovatel, redaktor, moderátor, pedagog a bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Později se na pražské univerzitě věnoval vyučování historického vývoje české gramatiky. Působil jako novinář ve zpravodajství Československé televize, a poté jako mluvčí prezidenta republiky Václava Havla.
Ladislav Špaček je známým propagátorem společenské etikety, o které napsal i řadu knih. Pořádá přednášky o společenské etiketě, umění komunikace s médii apod. Připravil také naučný televizní pořad Etiketa, v němž zároveň i účinkoval.
Více informací o autorovi naleznete zde.

Ladislav Špaček: Tereza – Příběh s prvky etikety, vydalo nakladatelství YOLI, 200 stran, doporučená cena 259 Kč.Tereza – Příběh s prvky etiketyTereza – Příběh s prvky etiketyLadislav Špaček

Tereza je obyčejná šestnáctiletá holka, která se seznámí na Facebooku s klukem o něco starším, a společně prožívají všechny situace, do kterých se dostávají mladí lidé jejich věku. Řeší svůj vztah, rozchody a návraty, ale i chování k rodičů...více

Komentáře (7)

cziss
18.04.2021

V ukázce je to podané přesně tak, jak píše siena. Netřeba v tom hledat něco jiného.

knih-o-mol
18.04.2021

Jak se k ní slečny postaví je jasné z diskuze: https://www.databazeknih.cz/diskuze-o-knize/tereza-pribeh-s-prvky-etikety-470419

chaoska
17.04.2021

Ano, presne tak, s tim souhlasim. V ukazce je to ale podane jinak.

siena
17.04.2021

Nevím, ale nemá to spíš co dělat s tím, že v cukrárně, či v obchodě s prádlem nehrozí, že by vám mohl "přistát na hlavě půllitr, či dělbuch"? Tedy, do prostředí, kde nevím co mne čeká, včetně restaurací, vchází první muž, když jdete ve společnosti pánů. To je pravidlo, na kterém nic anti-feministického nevidím.

chaoska
17.04.2021

Souhlasim. Jen bych odmazala slovo "bohuzel". Ukazka me teda dost zklamala. Podobnych veci si v knizkach moc nevsimam, ale myslenky typu "dorty a pradlo jsou pro zensky, restaurace a fotbal jsou pro chlapy" jsou teda moc i na me.

cziss
16.04.2021

Obávám se, že to bude bohužel minimum.

opice1956
16.04.2021

Hm, zajímalo by mě, kolik mladých holek si tuhle knížku s chutí přečte...