Znalec etikety vydává knihu pro teenagery

novinky

PR článek,
Znalec etikety vydává knihu pro teenagery

Ladislav Špaček: Tereza – Příběh s prvky etikety

Tereza je obyčejná šestnáctiletá holka, která se seznámí na Facebooku s klukem o něco starším, a společně prožívají všechny situace, do kterých se dostávají mladí lidé jejich věku. Řeší svůj vztah, rozchody a návraty, ale i chování k rodičům, ke kamarádům, učí se základům chování v restauraci, v tramvaji, v hotelu, na cestě letadlem, na diskotéce, ale i na svatbě a na společné dovolené na jachtě. Oba procházejí různými nástrahami života a společně se s nimi vyrovnávají.
Poutavý příběh o první lásce je v podtextu nenásilně protkán základními pravidly etikety přizpůsobenými životu a mentalitě teenagerů.


Ukázka z knihy:
„Pokračovali v chůzi směrem ke Starému Městu. Kolem nich se valily davy turistů všech barev a jazyků. Prodírali se davem cizinců, až se báli, že je řeka turistů strhne a rozdělí. Nik natáhl ruku směrem k Tereze, bylo to gesto, jako když zachránce nabízí ruku tonoucímu.
„Dej mi ruku, jinak se ztratíme!" volal na Terezu. Ta ji napřáhla a uchopila ho za prsty, pak ještě pevněji za dlaně, aby je dav neroztrhl od sebe. Tereza cítila teplo Nikových dlaní a málem ani nevnímala zástupy lidí kolem nich. Zmocnil se jí pocit bezpečí a jistoty, cítila, jak ji ten silný kluk chrání před přívalem davu. Oba procházeli pod Staroměstskou mosteckou věží, drželi se za ruce a mysleli na to, co před chvílí svěřili svému mlčenlivému důvěrníkovi.
V Karlově ulici mumraj turistů ještě víc zhoustl. Nik vyprávěl o domech, kolem kterých procházeli, o kostelech a sochách, až to Tereza nevydržela a zeptala se: „Jak to, že to všechno víš? Myslela jsem, že tohle umí jedině Souček, ale koukám, že není sám."
Nik jí prozradil, že chce studovat historii nebo archeologii na vysoké, a tak ho to baví, že provází turisty Prahou, tak dvakrát třikrát týdně, navíc si tím přijde na slušné peníze. Vedl zkušeně Terezku úzkými uličkami, až došel k restauraci, kterou asi předem vyhlédl.
Před vchodem Terezu překvapil: „Půjdu první," řekl a vešel do restaurace.
Cože, první? Tereza zaklepala Nikovi na rameno a z legrace se zeptala: „Pane, kdo tady má přednost? Nejsem dáma?" zasmála se a rozprostřela sukni jako baletka při děkovačce.
Nik se otočil a ještě v chůzi restaurací začal vysvětlovat: „První jde ten, kdo do nějakého prostředí toho druhého uvádí. Kdybys šla první ty, znamenalo by to, že v hospodě, teda v restauraci, jsi doma ty, ne já. Řekl bych, že restaurace je spíš domácí prostředí mužů než žen," usmál se.
„A kdo by vstoupil jako první do cukrárny? Nebo do obchodu s prádlem?" zkoušela ho Tereza.
„To bys byla samozřejmě ty, tam jsi doma. Ale na fotbalový stadion bych zase šel jako první já."
Terezka uznala, že to má logiku."Ladislav Špaček (*1949) je český spisovatel, redaktor, moderátor, pedagog a bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Později se na pražské univerzitě věnoval vyučování historického vývoje české gramatiky. Působil jako novinář ve zpravodajství Československé televize, a poté jako mluvčí prezidenta republiky Václava Havla.
Ladislav Špaček je známým propagátorem společenské etikety, o které napsal i řadu knih. Pořádá přednášky o společenské etiketě, umění komunikace s médii apod. Připravil také naučný televizní pořad Etiketa, v němž zároveň i účinkoval.
Více informací o autorovi naleznete zde.

Ladislav Špaček: Tereza – Příběh s prvky etikety, vydalo nakladatelství YOLI, 200 stran, doporučená cena 259 Kč.


Tereza – Příběh s prvky etikety Tereza – Příběh s prvky etikety Ladislav Špaček

Tereza je obyčejná šestnáctiletá holka, která se seznámí na Facebooku s klukem o něco starším, a společně prožívají všechny situace, do kterých se dostávají mladí lidé jejich věku. Řeší svůj vztah, rozchody a návraty, ale i chován... více

Přejít na komentáře (7)