Zemřel "kapitán Kid" Jaroslav Velinský

novinky

19.02.2012 / Dan
Zemřel "kapitán Kid" Jaroslav Velinský

Praha - Ve věku 79 let zemřel dnes ráno v ústecké Masarykově nemocnici spisovatel, textař, písničkář, hudebník a nakladatel Jaroslav Velinský, známý pod přezdívkou Kapitán Kid. Potvrdil to člen Rady festivalu Porta Josef Vejlupek.

"Česká hudební i literární veřejnost ztrácí v Jaroslavu Velinském výraznou postavu, která značně ovlivnila tvorbu řady dalších autorů v oblasti trampské a folkové písně a která se svým literárním dílem zařadila mezi nejznámější autory české detektivní ale i sci-fi a dobrodružné literatury," uvedl Vejlupek.

Velinský podle něj do posledních dnů svého života pracoval; připravoval se svými kolegy scénář pořadu Potlach s Kidem na letošní Mezinárodní festival Porta a také diktoval text svého posledního literárního díla.

Jeho přátelé rozhodli, že Potlach s Kidem uspořádají 14. června jako vzpomínkový pořad na svého kamaráda.

Velinský se narodil 18. prosince 1932 v Praze, kde prožil i mládí. Během života vystřídal řadu zaměstnání. Byl horníkem, soustružníkem, hlídačem i opravářem.

V 50. letech letech napsal první trampské písně, aktivně se zapojil do trampského hnutí a v roce 1967 se v Ústí nad Labem podílel na vzniku festivalu Porta. Za činnost v oblasti kultury v roce 2010 obdržel Cenu primátora města Ústí nad Labem.

zdroj: aktualne.cz, wikipedie

Komentáře (5)

Daydreamer
17.04.2012

Já vám odpřísáhnu na bibli, že jednou usednu
místo na kobylu na židli a už se nezvednu
Potom bude všechno akorát na zlatým návrší
Šerif se mnou bude karty hrát a whisky naprší
Tohle všechno bude až nám hot zatroubí Gabriel
Potom zapomenete i vy, že jsem tudy jel.....

S pohnutím, vzpomínkami a velikým poděkováním
za písně i za knihy nezapomene
Richard

Pavelpi
16.03.2012

Ahoj Kide,
tak už jsi u našeho trampského boha Pajdy v jeho věčných lovištích a zpíváš mu svoje písničky.Budeš mi chybět ty i tvoje kouzené knížky a písničky.
Kamaráde Ahoj

mutace
09.03.2012

Mladej může, starej musí.

nightlybird
20.02.2012

..... měsíc mne označkoval cejchovadlem lesů,
sombrero z kaktusů si vyzývavě nesu,
je moje láhev dávno dopitá
a v dáli tepou kopyta....
vydrnkávám na staré omšelé kytaře zkřehlými prsty a děsím tím pavouky. Tak tentokrát jsi dopil doopravdy, Kapitáne. Poslední ahoy!

HTO
19.02.2012

Ať je vám země lehká, kapitáne! Poslední týdny jsem po kousíčkách, vychutnávaje si to, četl asi popáté skvělý Případ Atlantis. Zrovna jsem tento týden vzpomínal na to, jak jsem vás viděl na Draconu 1991, a na toho moderátora, co se vás ještě za totáče v televizi zeptal "Tak jakou nám zazpíváte, soudruhu kapitáne?". Díky za vše!