Zemřel exprezident a dramatik Václav Havel

novinky

/ Dan
Zemřel exprezident a dramatik Václav Havel

Václav Havel (5. října 1936 – 18. prosinec 2011) byl český dramatik, esejista, kritik komunistického režimu a politik. Byl devátým a posledním prezidentem Československa (1989–1992) a prvním prezidentem České republiky (1993–2003).

Poslední roky se jeho zdravotní stav horšil. Už od března rušil svůj program, na veřejnosti se objevil jen několikrát. Nezúčastnil se ani oslav 17. listopadu. Snažil se spíše odpočívat v lázních a na venkově.

Dlouhá léta trápily Havla problémy s dýchacím ústrojím. Zdraví měl podlomené z komunistických vězení i z kouření.

Soustrast vyjadřují desítky osobností současné i bývalé světové politiky. Připomínají, že Havel by si zasloužil Nobelovu cenu míru.

Podle prezidenta Václava Klause se Havel stal symbolem novodobého českého státu. "Zasloužil se o něj jak svým neohroženým bojem proti komunistické totalitě, tak jako vůdčí osobnost naší sametové revoluce," uvedl Klaus.

Nejvyšší ústavní činitelé se sejdou už v neděli odpoledne na Hradě, aby domluvili další postup, oznámil prezident.

"Udělal pro tuto zemi strašně moc. Byl symbolem i tváří naší republiky navenek," prohlásil v první reakci v České televizi premiér Petr Nečas.

Hrad několik hodin po jeho smrti vyvěsil černou vlajku. V pondělí po 10.00 tu pak lidé budou moci do knih psát své kondolence. Kvůli Havlovu úmrtí se v pondělí mimořádně sejde vláda. Zda uspořádá státní pohřeb, ale premiér Nečas neřekl.

zdroj: idnes.cz, aktualne.cz, wikipedie


Přejít na komentáře (16)