Zemřel exprezident a dramatik Václav Havel

novinky

18.12.2011 / Dan
Zemřel exprezident a dramatik Václav Havel

Václav Havel (5. října 1936 – 18. prosinec 2011) byl český dramatik, esejista, kritik komunistického režimu a politik. Byl devátým a posledním prezidentem Československa (1989–1992) a prvním prezidentem České republiky (1993–2003).

Poslední roky se jeho zdravotní stav horšil. Už od března rušil svůj program, na veřejnosti se objevil jen několikrát. Nezúčastnil se ani oslav 17. listopadu. Snažil se spíše odpočívat v lázních a na venkově.

Dlouhá léta trápily Havla problémy s dýchacím ústrojím. Zdraví měl podlomené z komunistických vězení i z kouření.

Soustrast vyjadřují desítky osobností současné i bývalé světové politiky. Připomínají, že Havel by si zasloužil Nobelovu cenu míru.

Podle prezidenta Václava Klause se Havel stal symbolem novodobého českého státu. "Zasloužil se o něj jak svým neohroženým bojem proti komunistické totalitě, tak jako vůdčí osobnost naší sametové revoluce," uvedl Klaus.

Nejvyšší ústavní činitelé se sejdou už v neděli odpoledne na Hradě, aby domluvili další postup, oznámil prezident.

"Udělal pro tuto zemi strašně moc. Byl symbolem i tváří naší republiky navenek," prohlásil v první reakci v České televizi premiér Petr Nečas.

Hrad několik hodin po jeho smrti vyvěsil černou vlajku. V pondělí po 10.00 tu pak lidé budou moci do knih psát své kondolence. Kvůli Havlovu úmrtí se v pondělí mimořádně sejde vláda. Zda uspořádá státní pohřeb, ale premiér Nečas neřekl.

zdroj: idnes.cz, aktualne.cz, wikipedie

Komentáře (16)

Yorika
21.12.2011

Jeho hrám jsem nikdy příliš nerozuměla.Vážila jsem si ho jako prezidenta ale jeho hry a literární díla mi nic neříkají.

MartyMcFly
20.12.2011

//////Myslím si, že tato zpráva sem nepatří ,takové zprávy byly kdysi povinné ale dnes ?/////////

A právě proto je hezké, že dnes máme volbu (respektive správce DK má - danielson) a rozhodnul se to sem dát. Nemusel, ale udělal to, protože chtěl. A mohl.

Odpočívejte v pokoji, pane H.

Lucie249
20.12.2011

Je sice škoda, že umřel slavný spisovatel a divadelní dramatik, ale mám na něj jako na člověka negativní názor.

nakladatelství
20.12.2011

TŠkoda ho. Jen mě trochu zaráží, že na literárním webu je obsáhlejší popis jeho chorobopisu než literárního odkazu. Nějak nám to tu bleskovatí.

domov
19.12.2011

Moje přesvědčení o panu V.Havlovi je utvářeno z jeho spisů a literatury ,kterou sám napsal .Rovněž jeho divadelní výtvory něco napovídají.Proto jsem internet použil ,abych viděl jak ve světě na to nahlížejí a jak reagují na jeho tvorbu.

Stammel
19.12.2011

Domov: každý máme právo se vyjádřit, jistě. Každý ale máme povinnost vyjařovat se věcně a smysluplně. Je jistě úctyhodné, že se zuby nehty vyhýbáte mediální manipulaci a tvoříte si vlastní názor. Otázkou je, jestli je odvozený od něčeho jiného než jakési paranoie. Také nesleduji tv a nečtu běžná media. Havlovu osobnost hodnotím ovšem ne dle svých fantazií o všeobecné propagandě, ale podle toho (a jen do té míry), co z ní znám: tedy především podle textů a jejich kvalit.

Že internet obsahuje hodně informací je fajn. Nicméně je poněkud zrádné to, že umožňuje najít dostatek podkladů k jakékoli tezi, kterou si předem vybereme. Není problém s pomocí googlu během chvilky nevyvratitelně obhájit dvě protikladná tvrzení zároveň. Proto bych se držel při zemi, nikoli při spikleneckých teoriích, kterých najdete na každém rohu tunu.

Dodatek: děkuji za upřesnění.

domov
19.12.2011

Každý máme právo se vyjádřit,ale náš tisk,tv dokáží manipulovat s lidmi více než tomu bylo za času nesvobody.Bohudíky za to, že internet poskytuje více informací a tak neníčlověk odkázán jen na domácí propagandu.A koneckonců jednou tomu historici nezatížený touto dobou řeknou své a to určitě nebude takové jaké se vytváří dnes.

paulhunter
19.12.2011

"Václav byl přesně tím typem člověka, s jakým by si jeden rád poklábosil v hospodě, jen tak, o literatuře, o běžném životě. Byl bych býval chtěl mít k tomu desetkrát, stokrát víc příležitostí"

- Umberto Eco

1