Vychází první komplexní biografie George Harrisona

novinky

/ Dan
Vychází první komplexní biografie George Harrisona

Renomovaný britský spisovatel a hudební publicista Graeme Thomson líčí neobyčejný život a uměleckou dráhu nejtajemnějšího a nejsympatičtějšího Beatla od skromných liverpoolských začátků až na honosný novogotický zámek Friar Park se sto dvaceti pokoji, kde závěr jeho života krutě poznamenala nemoc i násilný útok pomateného fanouška.

Hvězdná sláva Beatles daleko přesáhla obvyklé hranice pop music. A v životě jejich kytaristy George Harrisona (1943 – 2001) se zase naplno projevily základní paradoxy lidské povahy, jak odhaluje obsáhlá biografie Za zamčenými dveřmi, která v loňském roce vyšla ve Velké Británii k nedožitým sedmdesátinám hudební legendy.

Jako člen slavných Beatles prošel Harrison již během dospívání rychlou a strmou cestou k nevídané slávě a bohatství. Beatlemánie s sebou nesla spoustu neobyčejných zážitků a příležitostí, zároveň mu ale sebrala duševní klid a pocit naplnění. Celý jeho další život pak provázela snaha nalézt hlubší význam – hlubší, než mu mohla poskytnout kariéra Beatles i hudba samotná.

Rozměrná biografie sleduje Harrisonovu životní cestu plnou zvratů a konfliktů zblízka, téměř na každém kroku, od nesmělých začátků ve školní kapele až po postavení světové hudební superhvězdy. Sleduje Harrisona jako duchovního hledače, fanouška Formule 1 i mecenáše UNICEF. Jako člověka, který toužil kráčet k Bohu, jeho cestu však lemovala nejrůznější světská pokušení.

Kniha vychází dílem z dobových materiálů, dílem z rozsáhlých původních rozhovorů s Harrisonovými blízkými a spolupracovníky, pohled autora je často kritický. Výsledkem je obsáhlé svědectví o úspěších i neúspěších tvůrce, jemuž jeho okolí často příliš nerozumělo. Autor fundovaně rozebírá Harrisonovu hudbu od prvních písní pro Beatles přes přelomové sólové album All Things Must Pass a desky kapely Traveling Wilburys až po posmrtně vydané album Brainwashed a neopomíjí ani Harrisonovy průkopnické námluvy s indickou a elektronickou hudbou. Zároveň kniha nabízí intimní pohled do písničkářovy složité povahy, v níž se jako v orientální filozofii pojily zdánlivě neslučitelné protiklady – jin a jang. Je vícevrstevným obrazem Harrisonova života bohatého na paradoxy a vnitřní rozpory.


George Harrison: Za zamčenými dveřmi George Harrison: Za zamčenými dveřmi Graeme Thomson

Vynikající obsáhlá biografie Graema Thomsona nás provede celým Harrisonovým životem po cestě od skromných liverpoolských začátků až na honosný novogotický zámek Friar Park se sto dvaceti pokoji. Po cestě, jejíž odbočky vedou třeba... více

Přejít na komentáře (2)