V září vyjde 5. díl severské detektivní série Milénium

novinky

/ Dan
V září vyjde 5. díl severské detektivní série Milénium

Inspiraci čerpal autor Lagercrantz ve vězení.

Celosvětové datum vydání knihy Muž, který hledal svůj stín bylo stanoveno na 7. září 2017. Stejně jako předchozí díl série Milénium ji napsal David Lagercrantz.

Detektivní trilogie Milénium Stiega Larssona je českým čtenářům velmi dobře známa. Na knižním trhu odstartovala novodobou vlnu severských detektivek, na které se svezl například i Lars Kepler, Jo Nesbø nebo Jussi Adler-Olsen.

Po Larssonově smrti v roce 2004 štafetu převzal David Lagercrantz, který přiznává, že měl z vydání čtvrtého dílu Dívka v pavoučí síti velké obavy. „Mohl to být pád až na samotné dno,“ říká. Nakonec to ale bylo měkké přistání. Lagercrantzovo pokračování Larssonovy trilogie ve světě sbírá pozitivní recenze a prodalo se ho už přes šest milionů ve více než čtyřiceti zemích.

„Pořád cítím Larssonovu přítomnost. Vím, že poslední knížka byla tak úspěšná proto, že navázala na jeho úspěch, jeho výtvor. Při psaní těchto knih jsem si byl vědom neuvěřitelné odpovědnosti, z části i kvůli velkému tlaku ze zahraničí. Mým úkolem bylo přijít se zápletkou, která bude dávat smysl. A to se mi nakonec povedlo,“ říká Lagercrantz.

V pátém díle je Lisbeth Salanderová, hlavní hrdinka série, uvězněna za zločin, který spáchala v Dívce v pavoučí síti. Ve vězení se Lisbeth ze všech sil snaží vyhnout konfliktu se spoluvězeňkyněmi. Navštíví ji její bývalý poručník Holger Palmgren a přítel, novinář Mikael Blomqvist. Společně se noří do událostí z Lisbetiny minulosti, ke stínům jejího dětství i otázkám cti a zneužití moci.

Podle Lagercrantze je vězení pro Lisbeth příhodné prostředí. Během psaní autor dokonce navštívil švédskou přísně střeženou věznici, kde čerpal inspiraci. „Potkáte tam pozoruhodné jedince, takové, kteří nejdou pro ránu daleko i takové, kteří mají potřebu člověka jako je Lisbeth provokovat,“ dodává.

Lagercrantz do série přispěje ještě jednou knihou, ta ale bude poslední. V tomto ohledu je neoblomný. „Určitě jich nenapíšu víc. Chci zkusit něco jiného, zase se postavit na vlastní nohy. Mnoho autorů píše pořád dokola tu samou knihu. Já to respektuji, ale chci vyzkoušet něco nového,“ říká autor.


Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Lisbeth Salanderová si odpykává kratší trest v ženské věznici Flodberga a snaží se vyhnout konfliktu se spoluvězeňkyněmi. Když se ale zastane mladé ženy bangladéšského původu ze sousední cely, okamžitě ji napadne Benito, nepsaná v... více


Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor... více


Přiznání Alana Turinga Přiznání Alana Turinga David Lagercrantz

Policista Leonard Corell svou práci nesnáší, protože v zapadákově jménem Wilmslow na severozápadě Anglie se nic zajímavého neděje. Přecitlivělý mladík se obtížně protlouká šedí dnů a jen neochotně si připouští fakt, že úmornou slu... více


Přejít na komentáře (2)