V letošním finále Ceny Josefa Škvoreckého se utkají jen muži

novinky

/ Dan

Pět spisovatelů, kteří se letos stali finalisty Ceny Josefa Škvoreckého, se již může těšit na finanční odměnu. Každý z nich kromě vítěze obdrží deset tisíc korun. Ten nejlepší získá čtvrt milionu korun. Porota o něm rozhodne během podzimu.

Finále pátého ročníku literární Ceny Josefa Škvoreckého opanovali tentokrát muži. Z nejnovějších titulů Jana Balabána, Jaroslava Kovandy, Jaroslava Rudiše, Martina Ryšavého a Ivo Tretery bude každý člen poroty vítěze opět vybírat individuálně. Na základě vlastního uvážení udělí třem podle jejich názoru nejlepším dílům 5, 3, 1 bod, teprve nakonec se body sečtou.

Jak informoval tajemník poroty Václav Krištof, letos měla jedna z próz v prvním kole soutěže výrazný bodový náskok před ostatními. To ovšem ve finále nemusí automaticky znamenat výhru, protože porotci mezitím mohli změnit názor a přiklonit se k jinému titulu. Bodový stav v tuhle chvíli nezná ani předseda poroty Vladimír Karfík, který bude rozhodovat v případě, že by dvě knihy získaly stejný počet bodů.

Cena Josefa Škvoreckého má také studentskou část, ve které studenti středních škol soutěží v kategoriích Próza a Poezie. Také tato část má dlouhodobě podle porotců výbornou úroveň a motivuje mladé lidi k vlastní literární tvorbě. Partnery Ceny Josefa Škvoreckého pro dospělé i pro mládež je Gymnázium Josefa Škvoreckého a nakladatelství Books and Cards.

Seznam finalistů Ceny Josefa Škvoreckého 2011

Jan Balabán, Zeptej se táty, Host, 2010
Jaroslav Kovanda, Gumový betlém, Torst, 2010
Jaroslav Rudiš, Konec punku v Helsinkách, Labyrint, 2010
Martin Ryšavý, Vrač, Revolver Revue, 2010
Ivo Tretera, Vzpomínky na Bohumila Hrabala a na život vůbec, Paseka, 2011

Seznam členovů poroty Ceny Josefa Škvoreckého 2011

PhDr. Vladimír Karfík (předseda poroty)
Emil Hakl (vítěz 2010)
Petra Hůlová (vítězka 2008)
Mgr. Vlastimil Ježek
Silvie Krejsková
PhDr. Jan Lukeš
Jan Novák (vítěz 2007)
Jiří Padevět
PhDr. Zdenko Pavelka
Doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.
PhDr. Michal Přibáň, Ph.D.
Jiří Seidl
Mgr. Marie Sobotková
Petr Šrůta
Radana Šatánková
Doc. Milan Uhde
Tomáš Zmeškal (vítěz 2009)

Mgr. Václav Krištof, tajemník poroty (nehlasuje)

Společnost Josefa Škvoreckého byla založena v roce 1989. Prošla vývojem z hlediska počtu členů, od pěti set na začátku 90. let až k současnému počtu 23. Společnost vydala za dobu své existence 35 publikací, navíc vydává občasník či ročenku Danny. Uspořádala tři výstavy o nakladatelství 68 Publishers, podílela se na vydání CD ROMu Josef Škvorecký: Život a dílo (1999), na konferenci věnované Josefu Škvoreckému v Náchodě (2004) a na dokumentech věnovaných Josefu a Zdeně Škvoreckým. Společnost vydala mj. Bibliografii Josefa Škvoreckého a podílela se na jejím novém vydání. Spolupracuje také na vydávání Spisů Josefa Škvoreckého. Letos pořádá již pátý ročník literární Ceny Josefa Škvoreckého, která si klade za cíl ocenit a podpořit nejlepší české spisovatele.


Přejít na komentáře