Tři temperamentní manželky a jeden manžel v Utahu 19. století

novinky

PR článek,
Tři temperamentní manželky a jeden manžel v Utahu 19. století

Olivia Hawker: OHEŇ A RUDA

Tamařina rodina se kvůli své mormonské víře vydává na strastiplnou cestu z Anglie do USA. Tamar má jednoho dne zjevení o svém budoucím manželovi. Když ho pak v mormonské kolonii skutečně potká, její osud je jasný.
Vzhledem k mormonskému principu mnohoženství je rozhodnutá si Thomase Rickse vzít, ačkoli už jednu ženu má – Tabithu, která ovšem nepočítala s tím, že nebude jedinou manželkou. Thomas se navíc zasnoubí i s Jane, která sice není mormonka, ale po mnoha životních těžkostech nemá jinou možnost než nabídku k sňatku přijmout.
Zatímco se všechny tři ženy snaží přivyknout společnému životu, mezi mormony a vládou ve Washingtonu se začíná schylovat k boji

Ukázka z knihy
Thomas otevřel Tamar dveře, vzal deštník a pořádně jím zatřásl, než ho složil. Po celou dobu nespustil oči z jejích. Tamar se zdálo, že se nikdy nenabaží jeho široké drsné tváře, v níž se zračil úžas a láska. Připadala si jako pošetilé zamilované děvče s hlavou v oblacích. Byla pošetilá, a dobře to věděla.
„Vypadáš nádherně,“ pochválil ji Thomas a vedl ji uličkou k oltáři.
Tamar si volnou rukou uhladila předek sukně. Svatební šaty si samozřejmě ušila sama. Za peníze, které dostala od Thomase, si koupila jemnou modrou látku, a přestože musela šít potají a při svíčkách, ve své odloučené ložnici, když zbytek domácnosti usnul, užívala si každý okamžik. Každé zapíchnutí jehly a steh jako by její lásku přenášely do hmatatelné podoby. Jednou šaty předá vlastnímu dítěti – dceři, která podědí Thomasovy tmavé vlasy a ztepilou postavu, americký přízvuk a neochvějnou víru.
Tak jasně viděla svoji budoucnost – děti, které odnosí; spoustu šťastných let, která přijdou –, že si sotva všimla prázdnoty v kostele. Stejně jako si mohla přát teplý a slunečný svatební den, mohla v koutku duše doufat, že se provdá před zraky přátel a rodiny. Tamar si dovolila jediné bodnutí lítosti. Co by dala za to, aby se mohla o tuto radost podělit s matkou a sestrami! Navzdory upřímnému úsilí stát se dokonale oddanou a poslušnou věřící se nedokázala úplně smířit s osamělostí tohoto obřadu. Nemohla pozvat matku ani svoje dvě sestry. Dokonce jim o svém velkém štěstí nesměla ani povědět.
S vervou sobě vlastní zahnala i tuto touhu. Pán vyžaduje posvátné ticho od všech, kdož byli povoláni kráčet touto cestou. Jednou přijde den – to jí řekl Thomas –, kdy nezůstane nic skryto a celý svět se dozví, že na Zemi opět povstala stará víra. V ten požehnaný den bude mlčení prolomeno a celý svět se dozví, že Tamar je ženou Thomasovou...

Olivia Hawker je bestsellerová autorka podle žebříčků Washington Post. Mezi její romány patří např. The Rise of Light (2021) či One for the Blackbird, One for the Crow (2019), jenž se dostal do finále o Washington State Book Award a WILLA Literary Award za historický román. V češtině jí už vyšel debut Na hraně noci (2018, č. 2020).
Olivia žije ve Victorii v kanadské provincii Britská Kolumbie se svým manželem a několika nezbednými kočkami.
Více informací najdete na jejích stránkách: www.hawkerbooks.com

Olivia Hawker: Oheň a ruda, přeložila Jana Vlčková, vydává nakladatelství Ikar, 392 stran, doporučená cena 449 Kč - Knihu můžete koupit zde


Oheň a ruda Oheň a ruda Olivia Hawker

Tamařina rodina se kvůli své mormonské víře vydává na strastiplnou cestu z Anglie do USA. Tamar má jednoho dne zjevení o svém budoucím manželovi. Když ho pak v mormonské kolonii skutečně potká, její osud je jasný. Vzhledem k mormo... více

Přejít na komentáře (1)