Trest smrti za jeden doušek vody?!

novinky

28.03.2012 / Dan
Trest smrti za jeden doušek vody?!

Děj knihy Rouhání? čtenáře přenese do Pákistánu. Kniha přibližuje skutečný příběh ženy, která se jako křesťanka napila na poli muslimské vody, a tím ji znesvětila. Byla odsouzena k trestu smrti a nyní je ve vězení. Za záchranu matky pěti dětí bojuje ve světě řada vlivných osobností včetně papeže.

Asia Bibi, matka pěti dětí, křesťanka žijící dle své víry, čeká nyní ve vězení na výsledek odvolacího soudu, jehož jednání je však neustále odkládáno. Neví, zda se dostane na svobodu. Neví, který den bude jejím posledním. Její budoucnost je nejistá.

Rodina žila jako jedna z mála křesťanských domácností v čistě muslimské vesnici ve východním Pákistánu. Asia pracovala na místní farmě s ostatními muslimskými ženami. Ty ji označili jako křesťanku za „nečistou“ a zakázaly jí pít stejnou vodu. Později vypověděly, že Asia Bibi urazila a zhanobila proroka Mohameda. Soud jim dal za pravdu a Asia Bibi byla odsouzena k trestu smrti oběšením za rouhání.

Rozhodnutí soudu vyvolalo protesty po celém světě a mnoho významných osobností včetně papeže se za Asiu Bibi postavilo. Dva významní politici ‒ paňdžábský guvernér Salmán Tasír a ministr pro záležitosti menšin Šáhbáz Bhattí ‒ byli kvůli negativnímu postoji vůči zákonu o rouhání zabiti. Rodina se musí skrývat, protože byla často vystavena hrozbám a útokům ze strany islamistů.

Výtěžek z prodeje této knihy bude věnován dětem a manželovi, kteří se musejí skrývat. Část výtěžku připadne také na úhradu právníkům, kteří ženu obhajují.
Kniha vyjde 4. dubna v nakladatelství Fragment.

Komentáře (4)

angi5
21.04.2012

Islám je nejnebezpečnější náboženství-nejhorší je,že prakticky zatím nikdo nemůže do tohoto a tisíce podobných případů zasáhnout s kladným výsledkem.Tu knihu si každopádně koupím.

katrinn
31.03.2012

..neuvěřitelné...:(

verulaj
29.03.2012

je mi z toho smutno :(

S1M0NE
28.03.2012

Kde to žijeme?! Opravdu se nastačím divit.