Svět knihy vytvořil návštěvní rekord

novinky, 16.05.2018

Svět knihy vytvořil návštěvní rekord

Veletrh Svět knihy se letos nesl ve znamení komiksu a přilákal rekordních 46 000 návštěvníků.

„Tohle spojení prostě zafungovalo. Připravili jsme akce, přednášky a spousty novinek, sotva jsme stíhali stánek zásobovat,“ říká J. Pavlovský z  komiksového nakladatelství CREW. „Vznikaly i spontánní srazy komiksových fanoušků a na naprosté většině našich akcí bylo plno.“

O co byl na veletrhu velký zájem?

Třeba na přednášku o Znovuzrození hrdinů DC, největší komiksové vydavatelské akci posledních let, se diváci sotva vešli. Zájem byl i o přednášky o komiksech pro mládež a pro dívky, mapující trendy v komiksovém vydávání posledních let (společně s nakladatelstvím Paseka), o velikánovi evropského i světového komiksu Jeanu Giraudovi – Moebiovi, o Doktorovi Who v komiksech a nejen v nich, seznámení s mangou v podání expertů (propagátor mangy a anime Jakub Neumann a Anna Křivánková, japanoložka, překladatelka z japonštiny a spoluautorka populárně-naučné knížky Planeta Nippon, která byla letos dokonce nominována na cenu Magnesia Litera), či o komiksové erotice. „...S nakladatelstvím Argo jsme došli k závěru, že nás zajímá především evropská 18+ tvorba a spíš než co jiného je to umění,“ dodává k fenoménu erotického komiksu Jiří Pavlovský.

Návštěvníci Světa knihy se zajímali o všechny komiksové žánry. Pavlovský upřesňuje, že „největším hitem Světa knihy byl komiks Spider-Man/Deadpool, ve kterém se střetávají dva největší marvelovští hláškaři.“ Dívky nejvíce lákala manga (japonské komiksy), kde si nejvíc zájmu vysloužila nedávná novinka Čarodějova nevěsta. Velký zájem byl i o Doctora Strange či Batmana ze série Znovuzrození.

A co „skuteční“ superhrdinové? Přišli se na veletrh podívat i oni? „Občas se nějací procházeli kolem… ale to už mohly být halucinace z horka. My sami jsme často potkávali nejen Wonder Woman, ale i hrdinky z počítačových her. Ale nejvíc superhrdinů bylo na našich pultech! Deadpool, Strážci galaxie, Batman, Doctor Strange… ale i Alita, Naruto, Simpsonovi či SpongeBob. Byly jich spousty!“ dodává p. Pavlovský.

Akce se líbila i samotným návštěvníkům, například jeden z nich událost zhodnotil slovy: „Svět knihy – tak takhle si představuju pořádnou výstavu knih a komiksů. Výborné přednášky, výborně zorganizované, výborně zásobené superlidmi... Díky za super event!“ Jiří Pavlovský také zdůrazňuje, že na veletrhu bylo letos výrazně mladších návštěvníků, oproti předchozích letech.

Zdroj: TZ

Komentáře (2)

pavlinda
20.05.2018

Taky hodnotím letošek kladně-až na to vedro:-)).

tsal
17.05.2018

Tohle skoro zní, jako kdyby tam krom komiksů nic jiného nebylo. Komiksová linie byla samozřejmě skvělá, i když mě více zaujaly nezmíněné věci. Třeba přednáška o spolupráci Crwe s knihovnami, kde se prezentovalo skvělé propojení obchodního záměru s podporou vzdělávání, nebo beseda s pány překladateli Janišem a Podaným. Za navštívení ale stála i spousta besed a přednášek točících se kolem fungování knižního průmyslu a hlavně jeho současných problémů. Však se to také dotýká i nás čtenářů. Dále autogramiády, prezentace knih, vyhlášení několika literárních a přidružených cen, apod. Osobně jsem se tam snadno zabavila tak na osm hodin denně.

S čím ovšem naprosto souhlasím, bylo letošní množství mladých návštěvníků mezi 12 - 18 lety. A to nikoliv ve čtvrtek a pátku dopoledne, kdy tam ve velkém táhnou školy, ale o víkendu odpoledne! A pak že mladí nečtou.