Růže pro Algernon se dočká nového vydání

novinky

/ paulhunter
Růže pro Algernon se dočká nového  vydání

Nakladatelství Lucka Bohemia připravuje na květen nové vydání slavného románu Růže pro Algernon (Flowers For Algernon) amerického spisovatele Daniela Keyese (1927).

Růže pro Algernon si poprvé získala čtenáře jako slavná povídka (poprvé vyšla v dubnu roku 1959 v The Magazine of Fantasy and Science Fiction), která se dočkala uvedení v nesčetných antologiích a byla přeložena do mnoha jazyků. Stejně úspěšná byla i jako televizní inscenace - a nakonec jako celovečerní film s názvem Charly. Pak Daniel Keyes svůj znepokojivý příběh rozšířil a zabydlel dalšími postavami, takže vznikl román (1966), který obdržel od asociace Science Fiction Writes of America prestižní cenu Nebula za nejlepší science fiction roku. Fascinující příběh o odvážném (snad až příliš odvážném) experimentu s lidskou inteligencí popsal jeden kritik jako „milostný trojúhelník tvořený dvěma lidmi". Jiné nadchla jeho obraznost, napětí nebo lidskost. Růže pro Algernon v sobě spojují všechny tyto kvality. Je to jeden z nejoriginálnějších a zároveň nejcitlivějších románů naší doby.

Román Růže pro Algernon naposledy vyšel roku 2000 ve výborném překladu Richarda Podaného v nakladatelství Euromedia Group (nutno podotknouti, že se jedná o jediné vydání na našem území). To se však střetlo s ostrou kritikou čtenářů kvůli nevydařené obálce a nevhodně zvolenému úryvku na zadní straně knihy, které knihu neprávem odsunovaly spíše do oblasti červené knihovny.

Parametry: Pevná vazba, 240 stran, doporučená cena 199 Kč.

Zdroj: daemon.cz, wikipedia.org


Přejít na komentáře (5)