Rozsévání nenávisti ve jménu hledání lásky

novinky

PR článek,
Rozsévání nenávisti ve jménu hledání lásky

Románové podobenství o rozsévání nenávisti ve jménu hledání lásky
Hana Lundiaková: Hyena


Hyena se zlověstně pochechtává ve stínu svých blízkých. Cení ostré tesáky a vyhlíží další bytost, kterou by mohla ohodnotit a zchladit si na ní žáhu. Hyena se hrbí nad každodenním kalichem hořkosti a slastně nasává to jediné, co ji dokáže opravdu ukojit - alkohol. To vše v přesvědčení, že plnými náručemi rozdává lásku. City, kterých si nikdo neváží. Hyena trpělivě číhá, aby zardousila i poslední zbytky svých životních příležitostí...

Hyena je magický, naturalistický, barbarský a hluboce (ne)lidský příběh pětapadesátiletého kybernetika Adama, jehož existence je jedna obrovská otevřená rána, přetékající nenaplněnou touhou. Hyena je románové podobenství o rozsévání nenávisti ve jménu hledání lásky.

Ukázka z knihy:
Moje tvář připomíná hyenu. Po celá léta nesnesu pohled do zrcadla. Odvracím se od tuhého šklebu s hnusem každé ráno, nad miliardou flakonů s drahými parfémy a souhvězdím rudých rtěnek, jimiž lemuje svá suchá vystydlá ústa moje žena. Ani dneska tomu není jinak. Vstávám první, abych odešel co nejdříve a nepadl někomu před oči. Ihned by začaly žalovat. Vypucuji si porcelánový můstek a ještě si narvu do pusy oříšek zubní pasty, o pár minut déle si užiji pocit čistoty. Projdu předsíní, zastavím se u věšáku bokem k zrcadlu, po zdi se za mnou plazí můj tlustý stín. Je mi zle, trnou mi zbytky vlastních zubů, problité a polámané tesáky v dolní čelisti. Kolem krku omotám saténový šál a přehodím sako, jež mi zajišťuje zdání důstojnosti – jsem přece ještě profesor a přední český kybernetik, přednášel jsem v Evropě, v Japonsku i v Americe, vedu doktorandský seminář a několik zásadních prací, které ovlivní budoucnost vývoje robotů. Teprve poté vytáhnu na klopy saka své prořídlé dlouhé vlasy. Jsou mastné, jako kdybych včera do noci pil. Na to se však nemohu upamatovat.
Náhle mi odlehne, uši jako by odšpuntoval. Rachotící klíč, kterým jsem hodlal otevřít další den na fakultě. Slyším psíky, kňučí. Jak to, že nechrápou? Jako vždycky v tuhle nekřesťanskou hodinu. Nemají být dávno pryč?
Neodjeli již včera se ženou na výstavu čistokrevných plemen? I se synem? No jistě, vždyť včera odpoledne odjeli do Prahy! Nebo ne?! Měl bych se probrat! Vskutku jsem přeťápl zdravou míru. Ještě aby psíci otravovali a mně ujel vlak: „Do prdele, co je!“ houknu na ně, aniž bych se podíval do jejich vypelíškovaného pokoje, a můj pohled se z podlahy předsíně pomaličku sune slimáčí stezkou na podlahu pokojíku...


Vyjde také jako audiokniha pod nakladatelskou značkou Témbr (Čte: Saša Rašilov, režie: Nikolaj Ivaskiv)

Hana Lundiaková (*1978), narozena v Broumově, spisovatelka a songwriterka na nezávislé hudební scéně známá jako Stinka. Vydala knihy Vrhnout, Černý Klarus, Imago. Ty trubko! (nominace na cenu Magnesia Litera, Česká kniha roku) a Co je ti do toho. Její nezaměnitelný animální, svobodomyslný, magický styl psaní se promítá i do jejích písní, které vyšly na albech Krrrva!, Bído, čau, Neviňátko.

Hana Lundiaková: Hyena, obálka Nikola Janíčková (Take Take Take), vydává nakladatelství Odeon v edici Česká řada (svazek 41), 136 stran - Koupit můžete zde

Publikace vznikla s podporou Českého literárního centra, sekce Moravské zemské knihovny v Brně, v rámci autorského stipendijního programu 2021.


Přejít na komentáře (3)