Rozpoznání vzorů Williama Gibsona

novinky

/ paulhunter
Rozpoznání vzorů Williama Gibsona

Nakladatelství Laser-books připravuje v rámci edice Mistrovská díla science fiction dvaatřicátý titul s názvem Rozpoznání vzorů od slavného autora Williama Gibsona.
Ústřední téma románu zahrnuje lidskou touhu rozpoznat skryté vzorce, významy a hrozby v bezvýznamných datech. Ostatními tématy jsou metody výkladů historie, kulturního povědomí o značkách a rozpory mezi uměním a komercializací. Motiv teroristických útoků 11. září 2001 je zde použit jako přechod do nového století.

Před napsáním Rozpoznání vzorů William Gibson publikoval sedm románů a několik povídek, a to už od roku 1977. Jeho předešlá práce, Všechny párty zejtřka, byla publikována v říjnu 1999 a uzavírala trilogii s názvem Bridge . Rozpoznání vzorů Gibson psal během let 2001 a 2002 a publikoval v roce 2003. Autor původně zamýšlel, že se bude jednat o samostatný román, ale později vznikla pokračování s názvy Spook Country a Zero History, jejichž děj se odehrává ve stejném světě a objevuje se v nich několik stejných postav.

V roce 2001 Gibson cestoval do Tokya v rámci příprav na román, který se odehrává v Londýně, Moskvě a Tokyu. Necestoval ale do Londýna ani do Moskvy, a proto si psal s několika přáteli a využil internetu jako zdroje pro výzkum. V září 2001 měl Gibson napsáno okolo 100 stran, ale měl problémy s dokončením. Úplně přestal, když sledoval teroristické útoky 11. září 2001. V tu chvíli si totiž uvědomil, že psal o časovém úseku, ve kterém se 11. září nic nepřihodilo. Rozvažoval, zda-li nemá od románu upustit, ale pak některé pasáže přepracoval a téma 11. září využil jako důležitý prvek. V jednom interview v roce 2003 řekl: "Byl jsem tam, v zimě 2001, a neměl jsem nejmenší ponětí, jaké bude léto 2002."

Rozpoznání vzorů je Gibsonův osmý román a jedná se o vůbec první, který je zasazen do současného světa. Stejně jako jeho předchozí dílo, bylo i Rozpoznání vzorů označeno za science fiction a postmoderní román, s akčními prvky a thrillerovou zápletkou.

Kniha se dostala až na 4. pozici v New York Times Best Seller list, v roce 2003 byla nominována Britskou asociací science fiction a v roce 2004 na Cenu Arthura C. Clarka a cenu Locus.

Anotace: Nemáme budoucnost, protože naše přítomnost je příliš nestabilní. Máme jen rizikový management. Vymýšlení scénářů pro daný okamžik. Rozpoznávání vzorů…
Cayce Pollardová je prorokem nové éry – světově uznávaná lovkyně trendů, analytička jevů trhu a módních směrů. Když přijíždí do Londýna, aby ocenila změnu loga jisté nadnárodní firmy, dostává úkol daleko těžší než všechny dosavadní: má nalézt tvůrce enigmatických videoklipů, které se objevují na netu a staly se objektem rostoucího kultu. Pronásledována vzpomínkami na otce – gurua bezpečnostních systémů a pravděpodobně zaměstnance CIA, který zmizel během útoku na WTC v září 2001 – se Cayce vydává na nebezpečnou cestu po paralelních světech marketingu, globalizace a teroru, a ponenáhlu míří k místu, ve kterém se protínají všechny tyto tři sféry…
Ačkoli Gibsonův česky dosud nevydaný román postrádá prvky science fiction, stále ho můžeme do žánru počítat. Popisuje totiž současnost jako vratký mezistav, kterým všude prosakují věci příští.


Počet stran: 370, brožovaná, překlad Pavel Bakič

Zdroj: wikipedia.org
laser-books.cz


Přejít na komentáře