Rowlingová si s Harrym Potterem nedá pokoj?

novinky

18.04.2012 / Dan
Rowlingová si s Harrym Potterem nedá pokoj?

Britská spisovatelka J. K. Rowling připravuje encyklopedii světa mladého kouzelníka Harryho Pottera. Veškeré zisky z prodeje chystané knihy hodlá věnovat na charitu.

Rowlingová mluvila o možnosti sepsání potterovské encyklopedie už v minulosti. Poté se ale rozhodla odpočinout si od světa kouzel a napsala svůj první román pro dospělé "Prázdné místo", o kterém jsme Vás nedávno informovali, a který by měl přijít na pulty letos v září.

Nyní se spisovatelka ke spekulacím o encyklopedii vyjádřila na své internetové stránce. "Dlouhou dobu jsem encyklopedii Harryho světa slibovala a teď jsem na ní začala pracovat," uvedla. "Část z ní už tvoří obsah (webu) Pottermore." Pottermore.com je internetová stránka, na níž si lze koupit elektronickou verzi sedmidílné potterovské série. Fanoušci mladého kouzelníka tam také najdou doplňující materiál ke knihám.

Knihy o Harrym Potterovi se staly obrovským hitem a ve světě se jich prodalo přes 400 milionů výtisků. Lze tedy očekávat, že fanoušci budou mít zájem i o encyklopedii. Zisky z jejího prodeje si ale Rowlingová nechce nechat. "Až skončím, věnuji všechno, co vydělám, na charitu," uvedla.
Spisovatelka se také vyjádřila ke spekulacím, zda nenapíše i nový román z prostředí kouzelného světa. "Vždy jsem odmítala odpovídat na tuto otázku slovem nikdy, protože si myslím, že by bylo hloupé vyloučit něco, co bych za pár let mohla chtít udělat, momentálně ale nemám v plánu napsat nový román o Harrym Potterovi a myslím, že jsem Harryho příběh v sedmi publikovaných knihách uzavřela," dodala.

Zdroj: ČTK, idnes.cz, nsoci.cz

Komentáře (1)

dudekp
22.04.2012

Přesně, ona už má na dosmrti vystaráno. Je ale úžasný ten fakt, že v době, kdy musela řešit existenční problémy a byla doslova v kleštích osudu napsala věc, která bude nesmrtelná. Netvrdím, že bude cyklus kanonizován, ale přesto si utvoří místo na špici kvalitní dětské literatury hodně desítek let po její smrti. Jde o zázrak, jelikož dokázala přimět ke čtení miliony dětí na celém světě, což by se dalo říci, že je v dnešní digimodernistické literatuře prakticky nemožné. Přesto souhlasím s tím, že už nebude muset ona, ani několik generací její rodiny v živvotě sáhnout na práci. Myslím také, že ale není na místě jí v této situaci závidět, jelikož její dílo je Velké. Je také pochopitelné, že má určité abstineční příznaky po tvůrčím psaní, což je myslím příznak toho, že je to opravdová spisovatelka na svém místě a s velkým srdcem.