Radka Třeštíková: Psaní je pro mě stejně nezbytné jako dýchání

novinky

/ Dan
Radka Třeštíková: Psaní je pro mě stejně nezbytné jako dýchání

Řada uživatelů Databáze knih touží napsat a vydat knihu. Mohla byste jim popsat své začátky? Oslovilo vás tehdy na základě vašeho blogu nakladatelství nebo byla kniha Váš nápad a cesta k jejímu vydání složitá?

Nikdo mě sám od sebe neoslovil. To já jsem oslovila hned několik nakladatelství a poslala do nich svůj rukopis k posouzení. Zájem po čase projevilo Motto, ale vydání první knihy se oproti původnímu plánu odložilo téměř o rok a prodalo se jí za první rok zhruba jen 1500 ks. Větší úspěch přišel až s dalšími knihami.

Jaký knižní žánr nebo autoři jsou vám nejbližší? Co nejraději čtete?

Nemám vyhraněný žánr ani autora. Dřív jsem četla denně, měla jsem nutkavou potřebu utíkat do jiných světů, pořád ji mám, ale teď už do těch světů utíkám raději skrze vlastní psaní, tím pádem už toho moc nepřečtu. V krátkých přestávkách mezi psaním sáhnu většinou po nějaké odpočinkové knize, kterou mi někdo doporučí. Ráda čtu české autory. A teď zrovna dočítám knihu Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante, je skvělá.

Je nějaké téma, kterému se jako autorka vyhýbáte a nechcete o něm psát?

Mám už šest let rozepsanou knihu z jižní Moravy a pořád ji nemůžu dopsat. Dá se tedy říct, že se jí z nejrůznějších osobních důvodů vyhýbám.

Ve své nejnovější knize Osm jste poprvé zabrousila do detektivky. Zvažujete časem okusit opět jiný žánr?

Já myslím, že žánrově zůstávám pořád tam, kde jsem od začátku. Píšu romány ze současnosti a všechny jsou o mezilidských vztazích, o lásce, o té především. Detektivní zápletka mě nicméně strašně bavila a v příští knize u ní ještě zůstanu. Znovu se teď hodí zmínit tu nedopsanou knihu z jižní Moravy, ta by měla být - a jednou snad bude - humoristickým románem. Románem plným laskavého humoru, jenže mi chybí ten laskavý humor, tak to je potom těžký :))

Kolik stran se vám za den podaří průměrně napsat? Mám na mysli z hlediska tvůrčího, ale i to, že musíte psaní skloubit se dvěma malými dětmi...

Když se opravdu rozhodnu psát, píšu denně v průměru 5000 znaků. Nejradši ráno a dopoledne, dokud mám ještě čistou hlavu.

Čtete hodnocení a komentáře svých knih na Databazeknih.cz?

Ze začátku ano, jsem pokaždé hodně zvědavá na první reakce a mám díky tomu rychlou zpětnou vazbu od čtenářů.

V říjnu by měly vyjít Bábovky ve slovenštině. Asi to není snadné, nicméně vzhledem k úspěchu knihy se nabízí otázka, zda ji nevydat třeba i v angličtině?

Otázku vydání v cizích jazycích neřeším já, ale nakladatelství. Když přijdou s tím, že je zájem na Slovensku, vydá se kniha - s mým souhlasem - na Slovensku. Když přijdou s tím, že projevilo zájem polské nakladatelství (to se stalo nedávno u knihy OSM), řeší se vydání v Polsku. Případné vydání v angličtině by bylo samozřejmě skvělé, ale žádná taková nabídka nepřišla, takže se tím ve svých myšlenkách vůbec nezaobírám.

Jak to aktuálně vypadá s chystaným filmem podle knihy Bábovky?

Scénář je hotový a odevzdaný. Podle mých informací by se mělo začít točit v lednu příštího roku.

Na čem nyní pracujete? Prozradíte, zda už máte nápad na novou knihu?

Společně s Rudolfem Havlíkem pracuji na scénáři ke komedii, která by měla jít do kin během příštího podzimu, stejně jako Bábovky. Pak mě čeká práce na scénáři podle knihy Osm, o který projevila zájem jedna produkční společnost a v hlavě už mám taky novou knihu. Strašně se těším, až si k ní sednu a začnu psát. Sice jsem si od psaní knih chtěla dát na rok pauzu, ale nemůžu si pomoct. Psaní je pro mě stejně nezbytné jako dýchání, prostě to k životu potřebuju.

Děkuji za rozhovor.


Buďte v obraze

Až vydáme další rozhovor, pošleme vám o tom e-mail - více zde.

Přejít na komentáře (6)