Prvních 10 témat z chystané Čtenářské výzvy 2019

Prvních 10 témat z chystané Čtenářské výzvy 2019

Na Youtube kanále Databáze knih postupně zveřejňujeme chystaná témata z připravované Čtenářské výzvy 2019 a řadu dalších informací a novinek.

Níže přinášíme shrnutí dosud zveřejněných témat. Jsme v první polovině.


1.) Kniha, jejíž název je v rozkazovacím způsobu
2.) Kniha, která má lichý počet stran
3.) Kniha, ve které hraje důležitou roli hudební nástroj
4.) Cestopis
5.) Kniha od ženské autorky s mužskou hlavní postavou
6.) Kniha, která má v názvu kalendářní měsíc
7.) Kniha, která vás zaujala svou obálkou
8.) Kniha od asijského autora
9.) Kniha, která má na Databázi knih v době čtení méně než 10 komentářů
10.) Kniha od současné české autorky

Budete se účastnit? Jak si vedete v letošní výzvě? Napište nám do komentářů, co na témata zatím říkáte.

12. září, autor: Dan

Komentáře (178)

iatros
19. října

Hezká témata! Doufám, že se mi podaří přečíst víc než 7 knih. Vždycky mi do toho něco přišlo - 2017 dokončování studia, 2018 třetí dítě. Teď to jistí mateřská, tak snad výzvu tentokrát splním celou. =)

Marylaa
25. září

Třeba se některá s těch knih v průběhu čtení nahlašuje do výzvy :)

Purple7
25. září

I.Zi... - No, taky se chci vidět, ale opravdu musím, počet nepřečtených knih v mé knihovně je neúnosný, nevím, co číst dřív, jsou knihy na které se měsíce těším, ale stále je musím kvůli nějaké novince odložit. :D Takže jsem dospěla k takovému pro mě až k drastickému řešení. Příští rok si budu zapisovat, co si chci všechno koupit a pak si za splnění mety 50 knih udělám mega radost. ;) Nicméně tak či onak určitě ušetřím, což bude druhá výhoda téhle výzvy. Den nepřečtených knih připadá na 31. 8., tak snad do té doby budu mít splněno a já pak dodělám i Čtenářskou výzvu na DK.

I.Zi...
25. září

Purple7 - tak teď jste nadhodila největší výzvu pro mě - nepořizovat si žádné nové knihy, dokud nepřečtu alespoň 50 z těch, co už mám doma :D :D ..kdyby nebyl internet, tak bych to snad zvládla, ale takto...

Marylaa
25. září

Je fakt, že z letošní výzvy mám problém splnit ty body co jsou takové "osobní", tedy knihu s nějakou mojí jmenovkyni a knihu poprvé vydanou v roce mého narození.
Za to třeba u knihy s válečnou tématikou jsem spíš řešila, kterou s přečtených knih tam zařadit, protože by se jich tam hodilo víc.

Purple7
25. září

Příští rok budu mít větší problém, ale účastnit se chci. Ne že by se mi témata nelíbila, ale dala jsem si osobní výzvu/předsevzetí - přečíst prve minimálně 50 knih ze své knihovny než zavítám do knihkupectví, antikvariátu nebo v nejhorším do veřejné knihovny. A těch momentálně uvedených 10 témat mi v knihovně splňuje max. 5 knih (č. 2, 5, 7, 9, 10). Možná 6, pokud místo asijského autora zařadím čínsko-americkou autorku... :( Nevím, jak to pak stihnu.

K letošní výzvě - chybí mi dvě. Na jedné se už pracuje a druhou mám v plánu v říjnu. A pravděpodobně ještě u dvou témat nakonec zařadím něco jiného.

MichelleS
25. září

Marylaa - To je pravda, taky to pro mě není výzva, jen bod do počtu, stejně jako kniha vydaná 2019.
Pro někoho je už výzva 20 knih za rok a ani by nemusela být daná témata. Takže je to spíš zjednodušení pro ty, co jednoduše nemají na knihy tolik času. A Ti, kterým je naopak výzva s 20 knihami málo, si ji mohou rozšířit. Kolonky v excelu mají řádků dost.
I.Zi… - Ano, ty Vámi vybrané body taky hodnotím jako ty zajímavější.

I.Zi...
25. září

Jinak - témata, která se mi nejvíc líbila z předchozích výzev:
kniha, jejíž první věta je otázkou
kniha se zvířetem v názvu
kniha, která je starší než čtenář
Kniha začínající stejným písmenem jako tvé křestní jméno
Kniha napsaná nebo inspirovaná skutečností
Kniha, která má více než 400 stran
Kniha s číslem v názvu
kniha poprvé vydaná v roce vašeho narození
A až na tu dvojku, se mi opravdu líbí i témata 2019 ;)

Marylaa
25. září

No právě, "přečti si co chceš", to není žádná výzva :)

I.Zi...
25. září

to je přesně ten můj problém- že je to téma "přečti si, co chceš".. to já si jistě přečtu padesát dalších knih.. ale tady bych radši něco jasně daného

MichelleS
25. září

Doufám, že se to nikoho nedotkne, ale téma kniha s lichým počtem stran je vážně takový problém? Vždyť to je největší skupina k výběru, skoro jako "přečti si, co chceš".
I já ráda plním výzvu co nejpřesněji. Tak, jak chápu zadání, tak ho poctivě splním. A že ho někdo jiný pochopil jinak? To naběhne finančák a dostanu pokutu?
A když chcete mít jistotu, jednoduše přečtěte 2 knížky - jednu s lichým a jednu se sudým počtem stran podle Vámi zvoleného způsobu počítání. Jednu z nich naklikněte do výzvy a druhou máte pro klid duše, že jste splnili 100% a je to.

I.Zi...
25. září

V tom případě je to taky nepřesné, ale pokud se tím tak řídí všichni tak ok. Ovšem stále to neřeší naše zmatení nad tím, jak to vlastně myslel stvořitel tématu, a jestli tuhle praxi zná, protože jak si tak čtu ostatní komentáře, je jich tu spousta, co v tom nemají jasno jako já...a každý taky radí něco jiného, což značí, že je to téma opravdu sporné... asi mu budu muset napsat, jinak už neusnu :D :D

Nelmal
25. září

I.Zi...knihovnická praxe, do katalogu se vždy opíše poslední číslo.

I.Zi...
25. září

Nelmal - a to máte odkud? Na mnoha knihách končí číslování třeba i dvě stránky před koncem příběhu.. a na konci knihy, jak je udán počet stran, jich je napsáno skoro vždycky více, než je poslední očíslovaná.

rysavas
25. září

Ajrad1981 a nebo Strado & Varius aneb Setkání s Mozartem :)

Ajrad1981
24. září

rysavas: Pianista mě pak napadl taky. Nečetla jsem ho, ale stejně bych se na něj chystala.
A jako další do této kategorie by šel zařadit Plechový bubínek, Ladič pian nebo pohádková knížka Jak se hraje na dveře. :-)

Nelmal
24. září

Počet stran knihy se vždy určuje podle poslední číslované, nic se nedopočítává

Nelmal
24. září

Současná autorka - všem doporučuji Petru Stehlíkovou! (ráda bych si třetí díl Naslouchače do výzvy zařadila, tak třeba to stihnou... :-)

rysavas
24. září

Ajrad 1981....a nebo Pianista (nečetla jsem jí, ale film byl nádherný). A mimochodem díky za tip, dám tam toho Krysaře :)

Dan Prosím, kdy budou odtajněna i zbývající témata? Děkuji za informaci

Musvar
24. září

Myslím, že výběr témat je super, zvlášť se těším na asijského autora, kterých jsem zatím moc nepřečetl, a na současnou českou autorku, protože jsou talentované a ví se o nich méně , než si zaslouží. I cestopis je fajn, stejně jako kniha s hudebním nástrojem. Lichý počet stran beru jako trochu úlet, protože to vlastně není žádná výzva. Ale myslím, že nejlepší jsou právě zde nejčastěji kritizovaná témata, protože jedním z cílů výzvy je, aby si čtenáři mainstreamu a žánroví specialisté rozšířili obzory. Super :)

Richisa
24. září

Ťapulko, mluvíte mi z duše :) Výzvu mám jako zajímavý tip co číst a k objevování nových knih, po kterých bych jinak nejspíš nesáhla.

Tímto chci také poděkovat organizátorům a přeji hodně zdaru do další práce.

Ťapulka
24. září

Výzva na rok 2019 se mi zatím MOC líbí! Je to vážně výzva, a tak to má být. Proč vzdávat asijské autory? Vždyť jejich poezie je tak krásná! Proč vzdávat české autorky? Vždyť Hanu od Mornštajnové hltá každý, a co třeba sáhnout zpátky po dětských knihách? Třeba jen tak pro vzpomínku, jak krásné byly chvíle před spaním, když nám maminky četly, třeba nám některá z těch knížek byla čtena, ale my sami jsme ji osobně nepřečetli...A co se týče výzvy č.2, snad každá kniha má vzadu napsaný spolu s autorem, ilustrátorem, počet výtisků apod. i počet stran, popř. je to uváděné zde v Databázi knih u každé knihy...jde jen o to hledat řešení, nerozčilovat se a nikdo nikoho přece nekontroluje a nepeskuje, je to na každém z nás a hlavně PRO POTĚŠENÍ. Za mě: já rozhodně děkuji Danovi za práci, kterou čtenářské výzvě dává a za témata, která vymyslel!

Lexand
24. září

K hudebnímu nástroji mne napadla Miss Porta - jak jezdí s basou na střeše trabanta :)

LadyCharlene
24. září

Ajrad1981 - zrovna v letošní výzvě mám Píseň zimy, která se celá točí kolem hudby. v Listopadu bude vycházet druhý díl.

Ajrad1981
24. září

zuzka894: název knihy v rozkazovacím způsobu není tak těžká položka. To spíš ten hudební nástroj, tady asi budu muset počkat na diskuzi, protože mě napadl akorát Krysař a Mandolína kapitána Corelliho, ale oboje už jsem četla ;-)

PetraChvílová
23. září

Témata zatím super, bude návrat k Murakamimu,Mornstejnove, cestopis bude opravdu výzva,ale asi zkusím Divocinu,lichy počet cislovanych stran má skoro každý kniha a obálka bude snad ok,protože je tolik krásných knih. Už se těším na zbytek témat.

hzd
21. září

Určitě se výzvy zúčastním. Plním i letos, už mám 80%, tak to v pohodě stihnu. Některá témata nové výzvy mě potěšila - třeba od české autorky, nebo kniha se zajímavou obálkou. Horší bude kniha od asijského autora. Uvidíme, jaká budou další témata. Těším se na zveřejnění :-)

Zmiu
20. září

Tahle výzva se mi zatím líbí víc než letošní. Neplním výzvu systematicky, čtu hodně to, co chci číst, a pak hledám, zda to pasuje. Takhle mě to baví nejvíc. Někdy trochu hledám, ale když mě nezajímá nic, co dostalo nějakou cenu, tak to téma prostě nesplním. Asijský autor se dá splnit třeba Kamasútrou :-))) nebo nějakou duchovní literaturou, vždyť to nemusí být beletrie. Já čtu víc naučku a na tu českou autorku si asi taky najdu něco tam, jinak bych to nesplnila. Nebo něco z dětské, tam jsou autorky zajímavější, např. Veronika Válková.

Musvar
19. září

S asijským autorem a českou autorkou je výzva prostě nesplnitelná :D

rysavas
19. září

Zuzka894 Kniha v rozkazovacím způsobu může být třeba: Teď mlč nebo Nedej se.