Prvních 10 témat z chystané Čtenářské výzvy 2019

Prvních 10 témat z chystané Čtenářské výzvy 2019

Na Youtube kanále Databáze knih postupně zveřejňujeme chystaná témata z připravované Čtenářské výzvy 2019 a řadu dalších informací a novinek.

Níže přinášíme shrnutí dosud zveřejněných témat. Jsme v první polovině.


1.) Kniha, jejíž název je v rozkazovacím způsobu
2.) Kniha, která má lichý počet stran
3.) Kniha, ve které hraje důležitou roli hudební nástroj
4.) Cestopis
5.) Kniha od ženské autorky s mužskou hlavní postavou
6.) Kniha, která má v názvu kalendářní měsíc
7.) Kniha, která vás zaujala svou obálkou
8.) Kniha od asijského autora
9.) Kniha, která má na Databázi knih v době čtení méně než 10 komentářů
10.) Kniha od současné české autorky

Budete se účastnit? Jak si vedete v letošní výzvě? Napište nám do komentářů, co na témata zatím říkáte.

12. září, autor: Dan

Komentáře (165)

rysavas
dnes

Ajrad1981 a nebo Strado & Varius aneb Setkání s Mozartem :)

Ajrad1981
včera

rysavas: Pianista mě pak napadl taky. Nečetla jsem ho, ale stejně bych se na něj chystala.
A jako další do této kategorie by šel zařadit Plechový bubínek, Ladič pian nebo pohádková knížka Jak se hraje na dveře. :-)

Nelmal
včera

Počet stran knihy se vždy určuje podle poslední číslované, nic se nedopočítává

Nelmal
včera

Současná autorka - všem doporučuji Petru Stehlíkovou! (ráda bych si třetí díl Naslouchače do výzvy zařadila, tak třeba to stihnou... :-)

rysavas
včera

Ajrad 1981....a nebo Pianista (nečetla jsem jí, ale film byl nádherný). A mimochodem díky za tip, dám tam toho Krysaře :)

Dan Prosím, kdy budou odtajněna i zbývající témata? Děkuji za informaci

Musvar
včera

Myslím, že výběr témat je super, zvlášť se těším na asijského autora, kterých jsem zatím moc nepřečetl, a na současnou českou autorku, protože jsou talentované a ví se o nich méně , než si zaslouží. I cestopis je fajn, stejně jako kniha s hudebním nástrojem. Lichý počet stran beru jako trochu úlet, protože to vlastně není žádná výzva. Ale myslím, že nejlepší jsou právě zde nejčastěji kritizovaná témata, protože jedním z cílů výzvy je, aby si čtenáři mainstreamu a žánroví specialisté rozšířili obzory. Super :)

Richisa
včera

Ťapulko, mluvíte mi z duše :) Výzvu mám jako zajímavý tip co číst a k objevování nových knih, po kterých bych jinak nejspíš nesáhla.

Tímto chci také poděkovat organizátorům a přeji hodně zdaru do další práce.

Ťapulka
včera

Výzva na rok 2019 se mi zatím MOC líbí! Je to vážně výzva, a tak to má být. Proč vzdávat asijské autory? Vždyť jejich poezie je tak krásná! Proč vzdávat české autorky? Vždyť Hanu od Mornštajnové hltá každý, a co třeba sáhnout zpátky po dětských knihách? Třeba jen tak pro vzpomínku, jak krásné byly chvíle před spaním, když nám maminky četly, třeba nám některá z těch knížek byla čtena, ale my sami jsme ji osobně nepřečetli...A co se týče výzvy č.2, snad každá kniha má vzadu napsaný spolu s autorem, ilustrátorem, počtu výtisků apod. i počet stran, popř. je to uváděné zde v Databázi knih u každé knihy...jde jen o to hledat řešení, nerozčilovat se a nikdo nikoho přece nekontroluje a nepeskuje, je to na každém z nás a hlavně PRO POTĚŠENÍ. Za mě: já rozhodně děkuji Danovi za práci, kterou čtenářské výzvě dává a za témata, která vymyslel!

Lexand
včera

K hudebnímu nástroji mne napadla Miss Porta - jak jezdí s basou na střeše trabanta :)

LadyCharlene
včera

Ajrad1981 - zrovna v letošní výzvě mám Píseň zimy, která se celá točí kolem hudby. v Listopadu bude vycházet druhý díl.

Ajrad1981
včera

zuzka894: název knihy v rozkazovacím způsobu není tak těžká položka. To spíš ten hudební nástroj, tady asi budu muset počkat na diskuzi, protože mě napadl akorát Krysař a Mandolína kapitána Corelliho, ale oboje už jsem četla ;-)

PetraChvílová
předevčírem

Témata zatím super, bude návrat k Murakamimu,Mornstejnove, cestopis bude opravdu výzva,ale asi zkusím Divocinu,lichy počet cislovanych stran má skoro každý kniha a obálka bude snad ok,protože je tolik krásných knih. Už se těším na zbytek témat.

hzd
21. září

Určitě se výzvy zúčastním. Plním i letos, už mám 80%, tak to v pohodě stihnu. Některá témata nové výzvy mě potěšila - třeba od české autorky, nebo kniha se zajímavou obálkou. Horší bude kniha od asijského autora. Uvidíme, jaká budou další témata. Těším se na zveřejnění :-)

Zmiu
20. září

Tahle výzva se mi zatím líbí víc než letošní. Neplním výzvu systematicky, čtu hodně to, co chci číst, a pak hledám, zda to pasuje. Takhle mě to baví nejvíc. Někdy trochu hledám, ale když mě nezajímá nic, co dostalo nějakou cenu, tak to téma prostě nesplním. Asijský autor se dá splnit třeba Kamasútrou :-))) nebo nějakou duchovní literaturou, vždyť to nemusí být beletrie. Já čtu víc naučku a na tu českou autorku si asi taky najdu něco tam, jinak bych to nesplnila. Nebo něco z dětské, tam jsou autorky zajímavější, např. Veronika Válková.

Musvar
19. září

S asijským autorem a českou autorkou je výzva prostě nesplnitelná :D

rysavas
19. září

Zuzka894 Kniha v rozkazovacím způsobu může být třeba: Teď mlč nebo Nedej se.

lacinq
19. září

To, ze se nespecifikuje "lichy pocet stran" je asi v souladu s letosni vyzvou, kdy se nespecifikovalo: kniha vydana v r. 2018. Spousta lidi to pochopila jako knihu vydanou letos v cestine a ne v originale (original byl casto i dva roky stary), ale nerozproudila se kolem toho takova diskuze. Takze si diky tomu, ze to nebylo presne stanovene, spousta lidi mohla precist to, co chtela, bez ohledu na to, jestli vyzvu splnili spravne. Zalezi viditelne na kazdem, zda si to chce udelat tezsi nebo ne :)

zuzka894
19. září

Oh, mein Gott.....to jsou témata :D se z toho pos.. Tak asijský autor fakt ne. Název knihy v rozkazovacím způsobu?? Kdo tohle vymyslel.... a hudební nástroj to zabil úplně.

LadyCharlene
19. září

Velmi děkuji za "rady", ale současné české autorky prostě nemám ráda.

Aya81
19. září

Mně teda bod 10.) přijde fajn, podle mne zrovna takové téma, které si Výzva zasluhuje - přivést čtenáře k tomu, aby četli něco z naší současné literatury. Na výběr je toho dost a dost a v různých žánrech.
Bod 2) je asi na čtenáři, jak ho pochopí/uchopí. Ale zrovna jeho užitečnost moc nevidím. Spíš je to takové to volnější téma, kam si napasujeme knížku, kterou máme doma a chceme ji přečíst.

handulli
18. září

Současná česká autorka: Klevisová. Píše skvělé detektivky.

koczanska
18. září

A co teď novinka od Třeštíkové? Z těch autorek strach nemám. Něco se rozhodně najde.

Lexand
18. září

LadyCharlene Rány pod pás: Tučková, Soukupová, Brzáková, Žuchová, Bolavá, Faulerová, Dousková, Pilátová, Tajovská, Nosková, Andronikova, Hůlová, Denemarková, Vybíralová, Bělohradská, Brabcová...

LadyCharlene
18. září

Ježiš, prostě berte poslední číslovanou stran...
Ta současná česká autorka je rána pod pás.

I.Zi...
18. září

opice - nj, ale pořád nevíme, jestli třeba autor tématu zrovna tohle nemyslel - zatím se k tomu nevyjádřil... Jak říkám, já jsem pro áčko.

opice1956
18. září

I.Zi...:
Neříkám, že by nebylo dobré to více specifikovat, ale to co uvádíš jako možnost "b) kniha, u které je v databázi knih uveden lichý počet stran," mi nepřipadá jako dobrý nápad. Jen by to podporovalo špatné zadávání údajů! Každá kniha má správně sudý počet stran, tj. počet listů v knize krát dvě, případně ještě mínus čtyři, pokud má vakáty. Ty se do celkového počtu nezapočítávají. Jenže na druhou stranu chápu, že na tato pravidla už někteří příslušní pracovníci v nakladatelstvích neberou ohled. Všechno se prostě "vyvíjí"...
Já sama si stejně jako ty vyberu knihu, jejíž příběh končí na liché straně.

Mayami
18. září

I.Zi...:presne tak by to bolo dobre, upresniť to, hociktorá možnosť by tento bod skonkretizovala, takto mi to ani výzva nepríde, kedže to môže byť hádam každá kniha

I.Zi...
18. září

ad 2 - Nejlepší by bylo, aby se zadání ve finální verzi seznamu témat jasně specifikovalo - a to buď a) příběh knihy končí na liché straně, b) kniha, u které je na databázi knih uveden lichý počet stran, c) poslední očíslovaná stránka knihy je lichá - Osobně bych preferovala áčko a pokud zadání nebude jasně dáno, budu se řídit tímto.

Lexand
17. září

Jak to vidím já (bod 2): Počet stran je naprosto irelevantní číslo. Je dáno vydáním - velikostí písmen a grafickou úpravou. Aby to nebylo relativní a úplně snadné, osobně do výzvy zařadím knihu bez ilustrací a bez stránek, na kterých by byly jen čísla či názvy kapitol a oddílů; od místa, kde končí děj odečtu prvních několik stran bez textu. Stačí, aby vyšlo liché číslo.

handulli
16. září

Hanin: To je právě to ... já teď čtu knihu, která končí stranou 399, ale tady na databázi má dokonce stran 416 a vydavatel ofiko uvádí 400. Jde o to, že i když poslední strana textu skončí na liché straně, tak vydavatel uvádí sudý počet a pokud to tady někdo nezadá blbě jako v mém konkrétním případě, tak opíše to, co uvádí vydavatel. Proto jsem si právě říkala, že to taky tak pojmu - že si prostě vezmu knihu, a pokud skončí na liché straně, zařadím do výzvy, a nebudu se ohlížet na to, že tady na databázi a u vydavatele má uvedený sudý počet ;)