Průvodce zásadním desetiletím našich novodobých dějin

novinky

PR článek,
Průvodce zásadním desetiletím našich novodobých dějin

Renáta Fučíková a kolektiv: NEZAPOMENUTELNÁ DVACÁTÁ

Karel Čapek, Osvobozené divadlo, první český zvukový film, vysílání českého rozhlasu, Devětsil, František Plánička, Čedok
To všechno jsou dvacátá léta. Nezapomenu-telné desetiletí 20. století, které se neslo ve znamení neuvěřitelného rozkvětu snad ve všech oblastech života – ať už to bylo umění či průmysl, politika a mnohé další.
Československá republika se právě narodila a učila se první krůčky, které se neobešly bez přešlapů a problémů. Dozvuky první světové války byly ještě stále velmi živé. Všichni se ale s pokorou a zároveň vervou pustili do budování a tvoření.
Připomeňme si slávu a pokrok nezapomenutelných dvacátých let prostřednictvím originálních ilustrací a textů nabitých zajímavými informacemi. Tato výjimečná publikace vznikla na půdě plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Je společným dílem významné výtvarnice, spisovatelky a pedagožky Renáty Fučíkové a studentů Ateliéru didaktické ilustrace. A vy se díky ní můžete ponořit do atmosféry let dávno minulých. Možná s překvapením zjistíte, za co vše právě dvacátým létům vděčíme ještě dnes. O celých sto let později.
Formát i grafická úprava publikace souzní s uměleckou avantgardou dvacátých let 20. století. Mladý grafik Jakub Heyduk, též absolvent Sutnarky, se do úpravy knihy pustil s odvahou, která se může rovnat odvaze českých výtvarníků tvořících před sto lety.

Ukázka z knihy:
Cihla k cihle
V zahradách pod Pražským hradem se to hemžilo zedníky. Někteří míchali maltu, jiní přiváželi cihly, další je usazovali do rovných řad. Šňůry natažené mezi kolíky určovaly hranice budoucích trávníků.
Byl srpen roku 1921, vzduch nad novými cihlovými terasami se chvěl horkem. Dva muži nahlíželi do plánů a kapesníky si otírali zpocené zátylky.
Tu zahlédli skupinku, která se blížila od Hradu, a oba na pozdrav smekli své bílé klobouky. Přicházel prezident republiky s dcerou Alicí.
„Pánové, jak se vyvíjí náš projekt?“
„Pane prezidente, řešíme nějaké drobnosti – tady,“ ukázal architekt v nákresu. „Musíme z prostoru nad zdí odvést vodu.“
Prezident se naklonil nad plány, pokrčil nos a posunul si brýle.
„Výborně. Věřím vám. Naše reprezentativní zahrady jsou v dobrých rukou.“
Pražský hrad se stal sídlem československého prezidenta. V očích světové i domácí veřejnosti měl hrát významnou roli. Měl být vzorem důstojnosti a krásy, vzorem pro nové veřejné stavby sloužící občanům, které se teď budovaly po celé zemi.

Na popud své dcery Alice a doporučení českých výtvarníků vyzval prezident Masaryk slovinského architekta Jože Plečnika, aby se pustil do postupných úprav Pražského hradu.
Plečnik předložil řadu mimořádně zdařilých návrhů pro vnější i vnitřní prostory. Protože se hodlal vrátit do své rodné Ljubljany, vybral si jako svého pražského spolupracovníka architekta Ottu Rothmayera. Mezi nejznámější Plečnikovy úpravy patří I. nádvoří, zahrady a terasy, sloupová síň a monolit z mrákotínské žuly. (1920–1934)


Renáta Fučíková (*1964) je česká knižní ilustrátorka, výtvarnice a spisovatelka. Absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde se věnovala ilustraci a užité grafice. Proslavila se především tvorbou pro děti a mládež o české a evropské historii.  Za svoji práci získala řadu prestižních ocenění. Od roku 2016 je vedoucí Ateliéru didaktické sekce na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity. 
Více se o autorce dozvíte na http://www.renatafucikova.cz/

Renáta Fučíková a kolektiv (studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara): Nezapomenutelná dvacátá, vydává nakladatelství Universum, 328 stran, doporučená cena 699 Kč - Koupit knihu můžete zde


Nezapomenutelná dvacátá Nezapomenutelná dvacátá Renáta Fučíková

Karel Čapek, Osvobozené divadlo, motocykl Jawa, první český zvukový film, vysílání českého rozhlasu, Devětsil, rozvoj turismu, stavba Jiráskova mostu Dvacátá léta 20. století přinesla velký rozkvět ve všech směrech. Československá... více


Hrdinky: Příběhy významných českých žen Hrdinky: Příběhy významných českých žen Renáta Fučíková

Chronologicky seřazené, krátké, spíše beletristicky pojaté medailonky významných českých žen z různých oborů lidské činnosti nás seznamují s jejich životním příběhem a zároveň i přibližují dobu, ve které žily. Byly odvážné. Mnoh... více

Přejít na komentáře (2)