Příběh o síle věrnosti, přátelství a nevyzpytatelné síle osudu

novinky

PR článek,
Příběh o síle věrnosti, přátelství a nevyzpytatelné síle osudu

Rebecca Serleová: Za pět let

Dannie je špičková manhattanská právnička. Je ambiciózní, zvyklá uvažovat pragmaticky a žije spokojený a klidný život se svým přítelem Davidem, který ji právě požádal o ruku.
Její nejlepší kamarádka Bella je její pravý opak – divoká bohémka, která se každý týden zamiluje do někoho jiného.
V den naplánovaných zásnub se Dannie zdá zvláštní a velmi živý sen. Vidí se v jiném bytě o pět let později – a s úplně jiným mužem.
Po nějakém čase jí Bella představí svůj nový objev, architekta Aarona Gregoryho – Dannie v něm pozná muže ze svého snu... Zároveň se ale stává svědkem toho, jak se Bella poprvé doopravdy zamilovala, a svoje tajemství si tak raději nechává pro sebe. Krátce potom se jí však Bella svěří se zdrcující zprávou, která jim všem nadobro změní život...
Za pět let je nezapomenutelný příběh lásky plný radosti, ale i žalu, příběh o síle věrnosti, přátelství a nevyzpytatelné povaze nelítostného osudu.


Ukázka z knihy:

Kde to, sakra, jsem?
Uslyším ho dřív, než ho uvidím. „Jsi vzhůru?“ zavolá.
Ztuhnu. Měla bych se schovat? Utéct? Na druhé straně bytu, tam, odkud vychází hlas, spatřím velké ocelové dveře. Když vystřelím, mohlo by se mi podařit je otevřít dřív, než…
Vyjde zpoza rohu. Tam musí být kuchyně. Na sobě má formální černé kalhoty a modro-černou proužkovanou košili, nahoře rozepnutou.
Vytřeštím oči. Chci zakřičet; mohla bych.
Ten dobře oblečený neznámý muž ke mně přijde a já skočím na druhou stranu postele, k oknu.
„Ahoj,“ řekne. „Jsi v pořádku?“
„Ne!“ odseknu. „Ne, nejsem.“
Povzdechne si. Zdá se, že ho moje odpověď nepřekvapuje. „Usnula jsi.“ Rukou si přejede po čele sem a tam. Všimnu si klikaté jizvy, která se mu táhne přes levé oko.
„Co tady děláš?“ Zalezla jsem tak daleko do rohu, že se prakticky tisknu na okno.
„No tak,“ vzdychne.
„Znáš mě?“
Jedním kolenem se opře o postel. „Dannie,“ vydechne. „Vážně se mě na to ptáš?“
Zná moje jméno. Způsob, jakým ho vysloví, mě zarazí. Nadechnu se. Vyslovuje ho tak, jako by ho už dřív říkal.
„Já nevím,“ odpovím. „Já nevím, kde jsem.“
„Byl to pěkný večer,“ ozve se. „Nebo ne?“
Podívám se na svoje šaty. Poprvé si uvědomím, že jsou to šaty, které opravdu mám. Koupila jsem je s mámou a Bellou při našem nákupním výletu před třemi lety. Bella má stejné v bílé.
„Jo,“ kývnu bez přemýšlení. Jako bych věděla. Jako bych u toho byla. Co se to děje?
A pak zahlédnu televizi. Celou dobu byla puštěná, zvuk ztlumený. Visí na zdi proti posteli a běží v ní zprávy. Na obrazovce je malá grafika s datem a časem: 15. prosinec 2025. Muž v modrém obleku žvaní o počasí, za ním se houpe sněhový mrak. Snažím se dýchat.
„Co?“ zeptá se. „Chceš, abych to vypnul?“
Zavrtím hlavou. Ta odpověď je automatická a já ho sleduju, jak kráčí ke konferenčnímu stolku a popadne dálkové ovládání. Při chůzi si vytáhne košili z kalhot.
„Povětrnostní varování pro východní pobřeží – míří k nám sněhová bouře. Očekáváme, že přes noc napadne až patnáct centimetrů sněhu a další bude přibývat v úterý.“
2025. To není možné; jistěže ne. Pět let…
To musí být nějaký vtip.


Rebecca Serleová je americká autorka, která kromě románů píše i televizní scénáře. Vystudovala kreativní psaní na univerzitě v New Yorku, stihla vydat šest úspěšných knih a podílela se na televizní adaptaci své Young Adult série Famous in Love. Miluje filmy Nancy Meyersové, župany a poskytování nevyžádaných milostných rad. Žije střídavě v New Yorku a v Los Angeles.
Více se o autorce dozvíte zde.

Rebecca Serleová: Za pět let, přeložila Petra Pachlová, vydává nakladatelství Ikar, 232 stran, doporučená cena 329 Kč

Vychází také jako audiokniha (pod nakladatelskou značkou Témbr)
Čte: Terezie Taberyová

Režie: Miloš Vrána

Hudba: Miloš Vrána

Délka nahrávky: 7 hod 4 min
Doporučená cena: 299 Kč


Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Kde se vidíte za pět let? Když je ambiciózní newyorské právničce Dannie Cohanové položena tato otázka při nejdůležitějším pohovoru její kariéry, má Dannie připravenou pečlivou odpověď. Později - poté, co při pohovoru excelovala a... více

Přejít na komentáře (1)