Poslední číslo: Když jedni umírají pro pobavení druhých (+ soutěž)

novinky

/ Dan
Poslední číslo: Když jedni umírají pro pobavení druhých (+ soutěž)

Poslední číslo je novinkou mezi young adult literaturou. Jde o velice unikátní příběh, jenž lze jen stěží přirovnat ke knihám, které současné době vévodí literatuře pro mládež – nejde ani o románek ve stylu Johna Greena ani o začátek série plné magie a nadpřirozených bytostí.

Debut od Hayley Barker vypráví o společnosti, které je rozdělená na Čisté a Dreky – dvě jakési vrstvy, mezi nimiž je hluboká, zdánlivě nepřekročitelná propast. Dreky zástupci Čistých opovrhují a snaží se je zbavit veškerých lidských práv. A tato ohavnost se jim daří.

Noc co noc vystupuje v cirkuse mladá dívka Hošiko z řady Dreků. Spolu s dalšími dětmi a dospívajícími ze stejné komunity žije v nuzných podmínkách a snaží se o jediné – přežít. To je však v rozporu se zájmy principála a Čistých, kteří se baví, když Drekové umírají.

Nikdo z účinkujících není v cirkuse dobrovolně. Ačkoliv někteří raději utekli z ghett a hledali v cirkuse naději na lepší život, velice brzy zjistili, že zde na ně štěstí nečeká. Tvrdé tréninky střídají nebezpečná vystoupení, hladové noci jsou těžší s každým novým členem, který se snaží svůj žal vyplakat do polštáře. Cirkus není dobré místo k žití. Ale pro Hošiko, akrobatku přezdívanou Kočka, je to domov. Domov, který tvoří další raněné bytosti, jež, jak se zdá, nemohou zlomit svůj krutý osud.

Během čtení, které díky výborným vyprávěcím schopnostem autorky odsýpá neuvěřitelnou rychlostí, se seznamujeme i s osobou na pomyslné druhé straně barikády. Je jím mladý Ben, syn nejčistších z Čistých. Jeho matka je politička, která se zasazuje o to, aby Drekové neměli žádná práva ani dobré podmínky pro život. A přestože se říká, že jablko nepadá daleko od stromu, Ben má v tomto ohledu diametrálně odlišné názory.

Ačkoliv se výuka ve školách, média i propaganda zasazují o to, aby byli Drekové vnímáni jako ta nejhorší spodina společnosti, Ben ví, že nic není jen černé nebo bílé. Jeho citové vnímání a empatie jsou intenzivnější než u jeho spolužáků nebo členů rodiny. A on si tyto odlišnosti uvědomuje stále více, obzvlášť v momentu, kdy se stane svědkem cirkusových zvráceností.

Poslední číslo je dystopií, která však svou formou zaujme i mladší čtenáře. Je plná metafor, jejichž význam může být široký a očividně poukazuje na chyby v minulosti i aktuální globální problémy. Kromě fanoušků antiutopické literatury zaujme i ty, kteří milují Olivera Twista, Janu Eyrovou či knihy současné úspěšné dětské spisovatelky Jacqueline Wilsonové. Díky svému přesahuje je Poslední číslo nadčasovým dílem a věková kategorie není navzdory štítku „young adult” ohraničena.

SOUTĚŽ:
Knihy Dobrovský darovaly do soutěže tři výtisky knihy Poslední číslo. Stačí, když na email souteze@knihydobrovsky.cz napíšete do 8. 2. 2019 odpověď na následující otázku:
Kolik knihkupectví mají Knihy Dobrovský v současné době po celé ČR?
(do předmětu emailu uveďte POSLEDNÍ ČÍSLO.)

Výherci minulé soutěže o knihu Hříšnice:
Lucie P., Lovosice
Zuzana J., Karviná
Magdalena Š., Brno


Poslední číslo Poslední číslo Hayley Barker

Anglie, blízká budoucnost. Společnost je rozdělena na Čistou britskou rasu a Dreky, spodinu odsunutou do ghett, nucenou pracovat jen za nepoživatelnou stravu, a žijící v neustálém strachu, že jim ukradnou děti přímo z ulice a odve... více

Přejít na komentáře (1)