Píseň ledu a ohně George R. R. Martina

novinky

12.07.2011 / paulhunter
Píseň ledu a ohně George R. R. Martina

Sérii Píseň ledu a ohně od amerického spisovatele George R. R. Martina znají čtenáři po celém světě, ovšem velké pozornosti se jí dostává hlavně od dubna letošního roku, kdy jí připomněla a především inspirovala k četbě seriálová adaptace s názvem Hra o trůny (Game of Thrones) v produkci HBO. Série, ověnčená několika cenami Locus a nominacemi na Nebulu či Hugo, upoutává pozornost nejenom fanoušků fantasy či hrdinských ság.

Sága je známa především pro své komplexně prokreslené postavy, náhlé a často velmi brutální zvraty a politické intriky. Patří do žánru fantasy, kde obvykle hlavní roli na sebe poutá magie, nadpřirozené bytosti a jevy. Avšak zde je naopak magie a nadpřirozena užito velmi zřídka a Martin tak vytváří jakési záhadné síly na pozadí celého příběhu, nikoliv něco, co by v daném světě bylo na denním pořádku. Další poměrně zásadní rozdíl oproti klasickému pojetí fantasy spočívá v tom, že autor zde striktně neodděluje dobro a zlo. Celá dějová linie se zabývá politickým bojem o moc a občanskou válkou. Jednotlivé postavy se postupně v knize odkrývají a čtenář poznává jejich motivy a povahové rysy a o žádné z nich se nedá přímo říci, že by byla „dobrá“ či „zlá“.

G. R. R. Martin počítá se sedmidílnou ságou, doposud vyšly pouze čtyři díly: Hra o trůny (A Game of Thrones, 1996), Střet králů (A Clash of Kings, 1998), Bouře mečů (A Storm of Swords, 2000) a Hostina pro vrány (A Feast for Crows, 2005). Další tři nevydané díly nesou názvy: A Dance With Dragons, The Winds of Winter a A Dream of Spring. U nás všechny čtyři knihy vydalo nakladatelství Talpress; nejdříve každý díl do dvou samostatných knih a nyní tituly vydává znovu tak, jak vyšly originály, tedy nerozděleně.

Představme si tu dva první díly, které je možno nově spatřit na pultech knihkupectví v pevné vazbě:

Hra o trůny, 846 stran
Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy... Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít.

Střet králů, 944 stran
Čas zešílel. Deset let dlouhé léto pokoje a hojnosti se blíží ke konci, a jako zuřivá bestie se neodvratně blíží krutá, mrazivá zima. Dva mocní muži - král Robert Baratheon a lord Eddard Stark - kteří třímali žezlo moci v časech nuceného míru, jsou mrtví. Zatímco oblohu protíná znamení zkázy - kometa barvy krve a plamene - o moc nad rozdělenou říší bojuje šest frakcí. Eddarův syn Robb byl korunován za Krále severu. Na jihu vládne domnělý následník trůnu Joffrey Baratheon, oběť intrik dvořanů v Králově přístavišti. O trůn usilují také dva Robertovi bratři a ke starému způsobu dobývání se rovněž vrací v nemilost upadlý rod Železných mužů. V bitvě o světadíl riskuje svou existenci i exilová královna, Matka draků. A na severu se muži Noční hlídky vydávají do krutých končin za Zeď, aby se vypořádali s divokými a Jinými, co tam přebývají. Na pozadí krvesmilstva a bratrovraždy, alchymie a válek lze cenu slávy měřit jen krví. A chuť vítězství mohou poznat pouze muži a ženy z té nejtvrdší oceli... a s tím nejtvrdším srdcem. Protože - když se střetnou králové - chvěje se celá říše.

A jelikož je 12. července, máme dobrou zprávu pro všechny fanoušky: Dnes vychází ve Spojených státech pátý díl Tanec s draky (A Dance With Dragons), kterým spisovatel po šesti dlouhých letech navazuje na předchozí Hostinu pro vrány! Kniha se navíc okamžitě zařadila na první místo bestsellerů na amazon.com, což svědčí o obrovském zájmu čtenářů. Zde si můžete přečíst překlad Martinova prohlášení z oficiálních stránek:


Vázanou Bouři mečů vydá Talpress na podzim 2011 a vázanou Hostinu pro vrány na jaře 2012, o něco později pak i Tanec s draky.
Kdy však vyjdou poslední dva díly ságy v originále (nebo dokonce v češtině), prozatím není známo, a zřejmě to neví ani samotný George R. R. Martin. Jedna věc je ale jistá: čekání bude stát rozhodně za to!

Zdroj:

Komentáře (5)

Minas
17.07.2011

No mě se líbí více obálky těch vázaných knih než paperbacků, ale každému se líbí něco jiného. U Hry o trůny byla obálka pozměněna díky fanouškům Písně ohně a ledu. Musím říci, že jsem rád, že dali na fanoušky, poněvadž tak to měla vypadat původně: http://www.icefire.cz/sites/default/files/img/agot.jpg

paulhunter
14.07.2011

Mně ty obálky ani moc nevadí. Dokážu si představit větší hrůzy.

Ella
14.07.2011

a ty paperbacky budou vždy dřív
plánuju koupit hardbacky, jenom mě mrzí ta příšerná malůvka na obalech

paulhunter
13.07.2011

Jinak ještě přidám jednu informaci:
Fanoušci, kteří vlatní paperbacky (kdy vždy vycházelo každé dílo na dvě části), nemusí být smutní z toho, že by Talpress vydával do budoucna jen kompletní hardbacky, protože Talpress plánuje obě verze.

Minas
12.07.2011

S tím jaké časové rozestupy přibývají s každou další vydanou knihou ze série Píseň ledu a ohně, se začínám bát toho, že poslední díl Martin ani nestihne dopsat. Na druhou stranu, trpělivost přináší růže :))
Čím jsem si ale jist je to, že vázaný Střet králů nesmí u mne chybět v knihovničce.

A paulhunterovi díky za rozsáhlejší info.