Operace Rath - pohled do prostředí elitních policejních kriminalistů

novinky

/ Dan
Operace Rath - pohled  do prostředí elitních policejních kriminalistů

Více než tři roky sledoval investigativní novinář Radek Kedroň pozadí největšího korupčního případu novodobé české historie. Shromáždil dokumenty z vyšetřování, zpovídal státní zástupce, detektivy i svědky. Výsledkem je téměř dokumentární rekonstrukce kauzy, která nahlíží notoricky známý příběh z dosud neznámých úhlů. A čte se jako detektivka. Vydává Vyšehrad.

Veřejné uvedení knihy spojené s autogramiádou se koná ve středu 6. září 2015 od 16 hodin v Literární kavárně Academia, Václavské náměstí 34, Praha 1.

Korupční skandál okolo zakázek pro nemocnice ve Středočeském kraji, v jehož ohnisku stál tehdejší středočeský hejtman a poslanec David Rath, je nejznámější a nejvíce medializovanou korupční kauzou posledních desetiletí. Tři ambiciózní lékaři David Rath, Petr Kott a Kateřina Pancová manipulovali se zakázkami. Celé večery přepočítávali úplatky. Miliony brali, ač měli jasné signály, že po nich policie jde. Rathův spolek byl minimálně třikrát upozorněn na to, že je vyšetřován policií. Dokonce dostal informaci, že je odposlouchávaná kancelář Pancové. Přesto v systémové korupci pokračoval.

„Ještě než detektivové vypnuli odposlech, zaslechli, jak Pancová připomíná Kottovi, že mají slevový kupón na stovku do Lidlu a musí jej uplatnit. Její muž právě přinesl dva miliony korun a ona se obávala, aby nepřišli o stokorunu,“ popisuje kniha, která vychází pouhý měsíc po odsouzení (zatím nepravomocném) exhejtmana Davida Ratha. Zkušený novinář Radek Kedroň v ní shrnuje několik let sledování této kauzy: „Scházel jsem se se zdroji, snažil se mluvit se všemi aktéry příběhu,“ říká, „měl jsem možnost prostudovat si přepisy odposlechů, výpovědi svědků a další důvěrné policejní protokoly.“

I když se kniha opírá o soudní a policejní protokoly, nejde o mechanický přepis odposlechů. Především přináší detailní pohled do práce vyšetřovatelů, kteří víc času a energie spálí bojem se šéfy a zastaralou technikou, než se skutečnými pachateli. Autor vyvrací mýty, které kolem případu navršil David Rath. Po celou dobu vyšetřování tvrdil, že jeho zatčení předcházelo masivní, nebývalé nasazení odposlechů, a to i do ložnic. Jak kniha ukazuje, vyšetřovatelé museli s vedením bojovat o každou štěnici a nakonec mohli nasadit jen tři prostorové odposlechy. Jeden do kanceláře Pancové v kladenské nemocnici, do kuchyně jejich domu v Rudné a třetí do pracovny. Kniha objasňuje, proč kriminalisté nenasadili odposlechy do kanceláře Davida Ratha. Spis Důvěra, do nějž Rathovu kauzu uzamkli, utajovali kvůli obavám z prozrazení dokonce i před svými veliteli.

Kedroň popisuje i zvraty, jichž se příběh dočkal. Vyšetřující policisté se v konečné fázi případu stali sami lovnou zvěří a muž, který policisty zalarmoval a spolupracoval s nimi, si vysloužil postavení persona non grata.
Autor hledá také odpovědi na dosud otevřené otázky: Jak se podařilo policistům nasadit odposlechy přímo do kuchyně korupčního spolku? Kdo policejní operaci předčasně vyzradil? Kdo na lavici obžalovaných chyběl?

V neposlední řadě kniha analyzuje propletenec osobních vztahů mezi ústřední trojicí Rath – Pancová – Kott. Snaží se dešifrovat jejich motivaci, odkrývá jejich plány s ukořistěnými penězi i malé lidské slabosti. „Nevěřili si navzájem,“ říká Kedroň, „Rath probíral zakázky odděleně s Pancovou a pak s Kottem. Vždy mezi čtyřmi očima.“

,,Jsem přesvědčen, že kniha odpovídá na častou hospodskou otázku: Proč chytili zrovna Davida Ratha, když ostatní politici přeci taky kradou a bez následků jim to prochází?“ dodává autor.

Zdroj: TZ nakladatelství


Operace Rath Operace Rath Radek Kedroň

David Rath, Petr Kott a Kateřina Pancová. Všichni tři vystudovaní a ambiciózní lékaři. Měli léčit a uzdravovat. Maskováni bílými plášti však do středočeského kraje zavlekli jednoho z nejzákeřnějších parazitů současnosti – klientel... více

Přejít na komentáře (1)