Nový román držitelky Pulitzerovy ceny - Rusovláska u cesty

novinky

PR článek,
Nový román držitelky Pulitzerovy ceny - Rusovláska u cesty

Anne Tylerová: Rusovláska u cesty - Nový román držitelky Pulitzerovy ceny

Čtyřicátník Micah Mortimer je otrokem svých zvyků. Počítačový odborník na volné noze a správce bytového domu v Baltimoru vede stabilní a pevně ohraničený život a zdá se, že mu to tak naprosto vyhovuje.
Jednoho dne se však jeho rutina rozpadne: Přítelkyně mu řekne, že se bude muset vystěhovat ze svého bytu, a u jeho dveří se objeví cizí teenager s tvrzením, že je jeho syn.
Tato překvapení a způsob, jakým obrací Micahův pečlivě zorganizovaný život naruby, ho nenávratně změní...
Ukázka z knihy:

„Člověk si musel říkat, co se tak asi honí hlavou někoho, jako je Micah Mortimer. Žil sám; držel se stranou; jeho rutina byla jako vytesaná do kamene. Každé ráno ve čtvrt na osm jste ho mohli vidět, jak vyráží na svůj ranní běh. Kolem desáté či deseti třiceti si plácnul na střechu své kii magnetický znak s názvem své firmy, Tech Hermit. Čas, kdy odjížděl za prací, se měnil, ale zdálo se, že není dne, kdy by nevyrazil za několika klienty, kteří si žádali jeho služby. Odpoledne obvykle pracoval kolem domu; působil i jako domovník. Zametal chodník nebo vyklepával rohože či projednával věci s instalatérem. V pondělí večer před vyvážením odpadu přesouval popelnice do zadní uličky; ve středu večer kontejnery na tříděný odpad. Přibližně v deset večer tři okna nad keři v přízemí potemněla (jeho byt byl v suterénu; nejspíš nebyl moc světlý).
Byl to vysoký, kostnatý muž něco přes čtyřicet s ne moc dobrým držením těla – hlavu měl mírně vysunutou dopředu, ramena lehce pokleslá. Vlasy černé jako uhel, ale když se zapomněl oholit, vyráželo mu prošedivělé strniště. Modré oči, husté obočí, propadlé tváře. Sevřená ústa. Neměnné oblečení – džíny a tričko nebo mikina, podle ročního období, s místy vybledlou hnědou koženou bundou, když byla opravdu zima. Okopané hnědé boty s kulatou špičkou, docela všední, jako boty školáka. Dokonce i na běhání si obouval obyčejné staré špinavě bílé tenisky – žádné fluorescentní pásky či podrážky změkčené gelem a podobné věci, tolik oblíbené mezi běžci – a místo šortek nosil džíny ustřižené nad koleny.
Měl přítelkyni, ale zřejmě žili odděleně. Občas jste ji zahlédli, jak míří k jeho zadním dveřím se sáčkem jídla; občas o víkendu ráno někam vyrazili v jeho kie, tentokrát bez znaku technologické podpory. Nezdálo se, že by měl nějaké přátele mezi muži. Byl srdečný k nájemníkům, ale nic víc. Zavolali na něj pozdrav, když se potkali, a on přívětivě kývl a zvedl ruku, často se ani neobtěžoval promluvit. Nikdo nevěděl, jestli má nějakou rodinu.
Dům stál v Govans – malá, dvoupatrová cihlová kostka na východ od York Road v severním Baltimoru, vmáčknutá mezi rybí bistro vpravo a bazarem s oblečením vlevo. Maličké parkoviště vzadu. Maličký pruh trávníku vepředu. Cosi jako přední veranda – ve skutečnosti spíš jen betonový schod – s otlučenou dřevěnou houpačkou, na které nikdo nikdy nesedával, a svislá řada domovních zvonků vedle zašlých bílých dveří.
Zastavil se vůbec někdy, aby se zamyslel nad svým životem? Jeho významem, smyslem? Trápilo ho někdy pomyšlení, že nejspíš příštích třicet či čtyřicet let stráví přesně takhle? To nikdo nevěděl. A je téměř jisté, že se ho nikdo neptal.“Ohlasy ze zahraničí:

KNIHA ROKU podle Sunday Times, Daily Express, Times, Daily Telegraph, Good Housekeeping, Metro, Spectator, New Statesman

„Tento skutečně odvážný počin překypuje elánem a rozmanitostí… má stejné kvality – například postavy mluvou a řečí těla tak autentické, že čekáte, kdy vyskočí ze stránky –, kterými si autorka už dávno získala takový obdiv a náklonnost.“
Peter Kemp (Sunday Times)

„Až nesnesitelně kousavé… dojemný a silný příběh o neschopnosti jednoho muže spojit se s ostatními a jeho postupném posunu k seberealizaci.“
Charlotte Heathcote (Sunday Express)

„Tylerová má přesně to, co každý velký romanopisec potřebuje: jasný záměr, empatii a bezchybný jazyk. Také oplývá laskavostí. V dnešní záplavě rádoby komplikovaných, přehnaně sebevědomých a věčně utrápených postav je Tylerová příjemná změna.“
Amy Bloom (New York Times)


Anne Tylerová (* 1941) se narodila roku 1941 v Minneapolis v Minnesotě a vyrůstala v Raleigh v Severní Karolíně. Po absolutoriu na Dukeově univerzitě studovala na Kolumbijské univerzitě ruský jazyk a literaturu.
Za román Breathing Lessons obdržela v roce 1988 Pulitzerovu cenu. Velký ohlas u čtenářů i kritiků vzbudil také její román A Spool of Blue Thread (č. Špulka modré nitě - Ikar, 2015), který byl americkými a britskými deníky a magazíny označen za jednu z nejlepších knih roku 2015 a dostal se do užší nominace na prestižní Bookerovu cenu.
Anne Tylerová se kromě psaní věnuje umělecké a literární kritice a je rovněž členkou American Academy of Arts and Letters. Žije v Baltimoru v Marylandu, kde také vzniká většina její tvorby.
V češtině dále vyšly její romány Večeře v restauraci Domov (Odeon, 1991), Amatérská svatba (Baronet, 2005) a Děvče na ocet (Práh, 2016).

Anne Tylerová: Rusovláska u cesty, přeložila Marcela Nejedlá, vydalo nakladatelství Ikar, 168 stran, doporučená cena 279 Kč - Koupit knihu můžete zde


Rusovláska u cesty Rusovláska u cesty Anne Tyler

Micah Mortimer je otrokem svých zvyků. Počítačový odborník na volné noze a správce bytového domu v Baltimoru vede stabilní a pevně ohraničený život a zdá se, že mu to tak vyhovuje. Jednoho dne se však jeho rutina rozpadne: Přítelk... více

Přejít na komentáře (2)