Nový knižní veletrh startuje v září v Plzni

Nový knižní veletrh startuje v září v Plzni

Město Plzeň bude hostit od 21. do 22. září 1. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Plzeň. Akce se má stát regionální odnoží úspěšného pražského veletrhu, který oslaví příští rok již čtvrtstoletí svého konání. Organizátoři slibují zajímavě oživit areál DEPO2015, v jehož prostorách se plzeňský knižní svátek uskuteční. Vzhledem k tomu, že se plzeňský Svět knihy koná na začátku školního roku, je motto akce „Literaturou ke vzdělání“, se zaměřením na pořady a autory v žánru non-fiction a edukaci, ale i milovníci beletrie si samozřejmě přijdou na své.

Svět knihy Plzeň je novou akcí v oborovém kalendáriu a volbu právě na toto město a region vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer: „Proč Plzeň? Plzeň má dobrou kupní sílu, díky projektu Evropského hlavního města kultury zde je kulturní zázemí, žádná obdobná akce se zde nekoná. Pro uspořádání akce je zde vhodný areál – DEPO2015, který nabízí industriální osobitost a zároveň veškeré potřebné technické zázemí, prověřené celou řadou kulturních a společenských akcí.“

Svět knihy Plzeň proběhne ve dnech 21. - 22. září 2018 ve zmíněném areálu DEPO2015. Hlavní část bude v tzv. Autobusové hale, zde budou expozice dle požadavků vystavovatelů, ve vedlejší hale pak budou pro ty, kteří nebudou chtít stavět vlastní stánek, k dispozici prodejní místa v rámci tzv. tržnice. Knižní produkce vystavovatelů bude ještě doplněna o knihkupectví Kosmas, aby byla pro zájemce zajištěn co nejširší výběr literatury domácí i překladové za výhodné veletržní ceny.

Programy pak budou probíhat i v dalších prostorách DEPA2015, celkem organizátoři počítají se čtyřmi programovými sály. „Pro Plzeň připravujeme řadu diskuzí, během kterých vystoupí autoři a hosté nejen z České republiky. Na veletrhu se představí celá řada našich literátů a osobností, jmenujme Josefa Formánka, Jiřího Grygara, Galinu Miklínovou, Tomáše Sedláčka a mnoho dalších. Ze zahraničí účast přislíbil například čínský disident Liao I-wu, dále momentálně nejoblíbenější švédský spisovatel Jan Guillou, dále Amir Or, izraelský básník a esejista, jehož dílo bylo přeloženo do čtyřiceti pěti jazyků, či známí polští autoři Mariusz Scygiel, Zbigniew Czendlik a Mariusz Surosz,“ upřesňuje ředitel veletrhu a dodává, „oproti Praze ovšem chceme více s programem expandovat do města, čtení budou probíhat například ve světově unikátních Loosových interiérech či areálu Plzeňského Prazdroje.“

Festivalová část bude doplněna i o výstavy, návštěvníci budou moci zhlédnout expozici Pocta Rychlým šípům, připomínající letošní 80. výročí založení tohoto populárního chlapeckého klubu, ke komiksu se vztahuje i výstava Punťa: zapomenutý hrdina českého komiksu (1934 – 1942). Česká historie, konkrétně léta komunistického režimu, bude prezentována výstavami Fotbal v undergroundu a Příběhy 20. století.

Areál DEPO2015 bude otevřen od 9:00 do 19:00, vstupné na akci je plné 80,- Kč, zlevněné 40,- Kč, pro školní skupiny 20,- Kč. Návštěvníci veletrhu budou mít zároveň vstup zdarma na výstavu „100PY“.

Akci podporuje jak Plzeňský kraj, tak město Plzeň, hejtman i primátor udělili akci záštitu, podporu přislíbil i Plzeňský Prazdroj.

Více informací na www.svetknihy.cz

10. srpna, autor: Dan

Komentáře (6)

Klarsik3
17. srpna

Těším se.. Sem zvědavá na program.

BoubelkaLulu
13. srpna

Kde to je to Plzen?

KnihovniceVěra
12. srpna

Skvělé, těším se. Plzeň byla 2015 hlavní město kultury a tohle jí pomůže se zase trochu ukázat jako kulturní město.

NemcovaKN
12. srpna

Škoda, že to není o týden později. Chystáme se 30.9. na půlmaraton v Plzni. :-) Plzeň máme od Ostravy docela daleko, takže knižní veletrh musím oželet. :-(

Silwinka87
10. srpna

Téda..To vypadá moc dobře..Škoda,že mám Plzeň lán světa..

ankaras
10. srpna

Hrozně se těším ! 1.9.2018 bude zveřejněn program Světa Knih.