Nesuď knihu podle obalu. Uvnitř totiž bude mnohem nechutnější

novinky

PR článek,
Nesuď knihu podle obalu. Uvnitř totiž bude mnohem nechutnější

Už jste si jí všimli? Kontroverzní obálky jako vystřižené z nějakého zimního dílu The Walking Dead? Pod novou značku VENDETA vyšla v pořadí druhá kniha a pulty knihkupectví zaplavila tvář mladé ženy. Evidentně mrtvé. S chybějícím kusem kůže v obličeji. Oproti předcházející detektivce Ráj mrtvých dětí, z jejíhož názvu sice mrazilo, ale na přebalu jste si mohli všimnout jen decentního otisku krvavé dětské ručky, je obal thrilleru Bez kůže daleko nechutnější.

Nicméně stačí se začíst do prvních pár kapitol tohoto severského thrilleru, který byl přeložen do 18 jazyků, a je vám jasné, že zpracování obálky je vzhledem k „vnitřnostem“ knihy docela konzervativní. Právě s vnitřnostmi se totiž v příběhu setkáte mnohokrát, a zdaleka se nebude jednat jen o růžová střeva tuleňů.

Autor knihy, 48letý Dán Mads Peder Nordbo, který mimo jiné pracuje na radnici v Nuuku, hlavním městě Grónska, využil napínavého a veskrze nechutného příběhu o osamělém novináři Matthewovi, traumatizované lovkyni Tupaarnaq potetované od hlavy k patě a bývalých politicích Lyberthovi a Abelsenovi k tomu, aby upozornil na palčivá témata Grónska, autonomní části Dánského království.

Fakta tvrdí, že největší ostrov na světě, jenž je z 85 % trvale zaledněný, má světové nejvyšší procento sebevražd, 16krát vyšší počet vražd než Dánsko, dvě třetiny žen se zde stanou obětí násilí a třetina dívek mladších patnácti let je v Grónsku vystavena sexuální agresi.

Ano, pochopili jste dobře, v Bez kůži se nebudete kochat sáhodlouhými popisy ledové grónské přírody či grónských národních krojů s fialovými ozdobami a korálkovými límci veselých vzorů. Ačkoliv i taková místa se v knize objevují. Spíš však budete stahovat z kůže tuleně speciálním nožem ulu, pojídat syrová tulení játra a snažit se vypátrat, kdo a proč stáhl z kůže toho velkého chlapa a přibil ho k podlaze. A kam a za jakých okolností zmizely před mnoha lety dvě jedenáctileté dívky. Připravte se na mrazivé, nechutné čtení. Plné jak nechutných slov:

„Aha, takže podle tebe je dokonale nenápadné informovat policii, že tenhle velevážený prasák a ztracený otec vlasti leží zavražděný u mě v bytě?“ Plácla Matthewa ještě třikrát do čela. „Vždyť já si sakra právě odseděla dvanáct let za vraždu jinýho šílenýho sviňáka, co nedokázal udržet svůj slizkej klacek v kalhotách.“

…tak i nechutných zážitků:

Matthew při pádu zaječel, slizký Gróňan se na něj tlačil, až Matthew narazil ramenem do přepravky s rybami. (...) Paže, kalhoty i mikinu měl nasáklé krví. Muž ležel na zádech mezi rybami. Břicho měl rozpárané od rozkroku až k hrudníku. Byl vykuchaný stejně jako ty ryby kolem.

Kniha není pro slabé povahy, ale čte se dobře, příběh je nepředvídatelný, dělený do krátkých kapitol a umně přeložený. Jak říkají čtenáři v recenzích: „Bez kůže je děsivé, nechutné, surové čtení. Dokonalé. Severská literatura ve své nejlepší kondici.“


Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Život Matthewa Cavea, osmadvacetiletého novináře, se rozpadl, když při nehodě přišel o svou ženu a nenarozenou dceru. Aby všemu unikl, odchází do Grónska a ve městě Nuuk začíná psát pro místní noviny. Brzy ho vyšlou, aby napsal re... více

Přejít na komentáře (26)