Některé dveře je lepší nechat zavřené...

novinky

PR článek,
Některé dveře je lepší nechat zavřené...

Susan Stokes-Chapman: PANDORA

Vzrušující příběh odehrávající se v georgiánském Londýně, kde nález záhadné starořecké vázy uvede do pohybu nevyzpytatelné kolo osudu.


Londýn, 1799. Dora Blakeová je začínající šperkařka, která žije se svým strýcem v bývalém vyhlášeném obchodě se starožitnostmi svých rodičů. Když je jí doručena záhadná řecká váza, zaujme Doru strýcovo podezřelé chování a požádá o pomoc Edwarda Lawrence, mladého antikváře.
Edward vidí ve starověké váze klíč k odhalení své akademické budoucnosti. Dora v ní zase zase vidí šanci, jak vrátit obchodu jeho zašlou slávu a uniknout svému zlotřilému strýci. Avšak to, co Edward o váze zjistí, donutí Doru zpochybnit vše, čemu dosud věřila o svém životě, své rodině a světě, jak ho zná.
Jak Dora odhaluje pravdu, začíná si uvědomovat, že některá tajemství jsou pohřbena z dobrého důvodu...

Ukázka z knihy:
Hermes se usadil na židli u psacího stolu a očima jako černé korálky se neklidně rozhlíží. A tady, uprostřed místnosti, stojí váza, jakou Dora nikdy předtím neviděla.
Je vysoká a široká, neobyčejně veliká, kdyby se vedle ní postavila, sahala by jí až k hrudi. Z malé základny se uprostřed rozšiřuje a u hrdla se zase zužuje. Má vypouklé víko s dvěma držadly ve tvaru hadů. Ve zlaté záři svíček její barva připomíná hlínu. A po stranách… Dora i z dálky vidí síť obrazců, které jsou tam vyryty. Okouzleně udělá krok kupředu a plameny svíček se zmenší.
Pandoro.
Je to šepot, naléhavý povzdech. Hermes zaskřehotá a zaplácá křídly. Dora se lekne, že ji Lottie nebo strýc přistihli, zalapá po dechu a otočí se jako na obrtlíku.
Za ní však nic není. Nikdo tam není.
Svíčky se zase rozzáří.
Dora se velmi pomalu obrátí zpátky a upře neklidný pohled na vázu. Vzduch ve sklepě jakoby praská energií, která jí rozehřívá uši a lechtá ji na klíčních kostech.
To nic nebylo, pomyslí si, jen únava.
Hermes to taky slyšel.
Dora polkne. To není možné. Otřese se a přejde po sklepě.
Zadívá se na vázu. Sevře svícen pevněji. Je nervózní, ale také vzrušená, protože na víku vázy jsou vyryté postavy z řeckých bájí, všemocný Zeus, zrádný Prometheus, mrzák Hefaistos, krásná Athéna. Dora se usměje.
Našla inspiraci. Natáhne volnou ruku.
Najednou se ozve povzdech, bzukot, třepetání. Nepřichází to zezadu, nýbrž zepředu, přímo z vázy, a Dora najednou slyší volání Sirén, potemnělé žebronění. Šumění větru, šepot vln, hudbu žalu. Neokáže odolat.
Zvedne víko.


Susan Stokes-Chapman vyrostla v historickém gruzínském městě Lichfield, poté se přestěhovala na čtyři roky do pobřežního města  Aberystwyth, kde získala titul BA v oboru vzdělávání a anglická literatura a magisterský titul v oboru kreativní psaní.
Její debutový román Pandora se hned po vydání ve Spojeném království stal okamžitě bestsellerem č. 1 Sunday Times . Volná reinterpretace řeckého mýtu o Pandořině skříňce odehrávající se v georgiánském Londýně byla v roce 2020 zařazena do užšího výběru ceny Lucy Cavendish Fiction Prize a téhož roku i do užšího výběru na cenu Bath Novel Award .
V současné době autorka žije v severním Walesu. Více se o ní dozvíte na jejím webu https://www.susanstokeschapman.com/

Susan Stokes Chapman: Pandora, přeložila Viktorie Košnarová, vydává nakladatelství Ikar, 384 stran, doporučená cena 399 Kč - Koupit můžete zde


Pandora Pandora Susan Stokes-Chapman

Londýn, 1799. Dora Blakeová je začínající šperkařka, která žije se svým strýcem v bývalém vyhlášeném obchodě se starožitnostmi svých rodičů. Když je jí doručena záhadná řecká váza, zaujme Doru strýcovo podezřelé chování a požádá o... více

Přejít na komentáře (3)