Nejslavnějšímu detektivu všech dob je už 157 let

novinky

/ Lusa
Nejslavnějšímu detektivu všech dob je už 157 let

Fiktivní postava detektiva, do detailu promyšlená svým autorem, britským spisovatelem Arthurem Conanem Doylem, je známá po celém světě. Dnes by Sherlock Holmes oslavil 157. narozeniny. Jeho příběhy ožily nejen na papíře, ale i na filmovém plátně, v televizi, v rozhlase, dokonce i na monitorech počítače.

Proslulý detektiv Sherlock Holmes se narodil 6. ledna 1854 v Londýně, což se stává paradoxem, protože jeho „otec“ Doyl byl o pět let mladší. Ve skutečnosti ale Holmes ožil až prvním románem Studie v šarlatové z roku 1887. Sherlock bydlel v bytě č. 221b na Baker Street v Londýně v podnájmu u paní Hudsonové, dnes je tu jeho muzeum. A jeho nejvěrnějším přítelem a kolegou byl doktor John Watson.

Vášnivý virtuóz a chemik
Holmes je kombinací askety a sportovce, vědce a ctižádostivého umělce, nepřítele žen a uhlazeného džentlmena, morálního arbitra a uživatele drog, zástupce zákona a zároveň člověka beroucího zákon do vlastních rukou. Muž, který je vášnivým houslistou, chemikem a lékařem, byl vytvořen podle doktora Josepha Bella, Doylova učitele z univerzity, a detektiva C. Augusta Dupina z povídek Edgara Allana Poea.

Doktor Watson je pravým opakem Holmese. Byl plný opravdového porozumění, šířil kolem sebe úžas, ale i hněv, avšak člověk s poněkud těžkopádným zdravým rozumem. Proto se také postavy Holmese a Watsona staly tak populárními. Nejklasičtějšími znaky Holmese jsou bezesporu kostkovaný kabát a čepice, dýmka a lupa.

Zápisky o 56 vybraných případech pořídil doktor Watson. Dva případy popsal detektiv sám a dva jsou psány ve 3. osobě. Jedná se však o nepatrný zlomek, neboť celkový počet Holmesových případů přesahuje číslo 2000.

V povídce Poslední případ z roku 1893 se Sherlock setkal se svým největším rivalem profesorem Moriartym. V tomto příběhu Doyl nechal svého hrdinu zemřít, už byl příliš unavený dokonalostí Holmese. V roce 1903, kdy byl spisovatel pod velkým tlakem fanoušků, ale i médií, napsal povídku Prázdný dům, ve které se detektiv vrací s tvrzením svého autora, že Holmes umí přelstít i smrt.

Holmes jako drsný boxer
Poslední povídka vyšla roku 1927 pod názvem Na starém zámku v Shoscombe ve sbírce Archiv Sherlocka Holmese. Dalšími romány byly Podpis čtyř, Pes baskervilský a Údolí strachu. Holmes se stal inspirací pro vytvoření hlavní postavy v seriálech jako Columbo, Dr. House nebo Můj přítel Monk díky jeho svérázným řešením deduktivní metodou.

Zatím posledním přenesením slavného detektiva na filmové plátno se úspěšně podařilo britskému režisérovi Guyi Ritchiemu. Do hlavních rolí postavil nekompromisního Roberta Downeyho Jr. a Juda Lawa. Zpracování bylo dynamické a z Holmese se stal drsný rváč se slabostí pro něžné pohlaví. Nevíme, jestli by s tím Doyl souhlasil, při nejmenším by byl ale nadšený tím, jaké ohlasy má detektiv i po sto letech.

zdroj: www.novinky.cz


Přejít na komentáře (2)