Na počátku byla vražda, na konci Československo

novinky

PR článek,
Na počátku byla vražda, na konci Československo

Historie nebo fikce? Budou se ptát čtenáři po dočtení historické krimi Dlouhý krok do tmy, kterou nakladatelství Mystery Press vydalo u příležitosti 100. výročí vzniku našeho státu. Autor knihy Tomáš Bandžuch v rozhovoru pro Databázi knih odpovídá nejen na tuto otázku…

Román Dlouhý krok do tmy začíná vraždou mladé dívky a postupně se rozrůstá do spiknutí, které může zabránit vzniku Československa. Kde končí historie a začíná fabulace?
Tedy, to je pěkně zákeřná otázka takhle na začátek… Vždyť už při psaní se mi skutečnost a smyšlenky natolik propletly, že rozplést je od sebe je skoro nadlidský úkol. Vždyť i ty vyfabulované části jsem se snažil psát tak, aby odpovídaly tomu, co se tehdy v severovýchodních Čechách skutečně odehrálo. Ale kdybych se o zodpovězení téhle otázky měl přeci jen pokusit, můžu říct, že fabulací je zločin, který hlavní hrdina vyšetřuje, a také zmíněné spiknutí. A skutečné bylo všechno ostatní – jak naprostá většina vedlejších postav, tak i poměry, které na podzim roku 1918 v česko-německém pohraničí panovaly.

Jak moc je vám tohle období našich dějin blízké a jaký máte vztah k Podkrkonoší, kde se román odehrává?
O obojím můžu zcela jednoznačně říct, že je to moje srdcová záležitost. Do Podkrkonoší – konkrétně přímo do Lomnice nad Popelkou – jsem jako dítě každý rok jezdil na prázdniny a tamní krajinu s vesnicemi ztracenými mezi lesy a kopci, na kterých trůní rozvaliny středověkých hradů, už asi napořád budu mít za místo, kde se dají prožít ta nejopravdovější dobrodružství. Takže když jsem potřeboval vybrat, kde se bude Dlouhý krok do tmy odehrávat, měl jsem naprosto jasno.
A první světové válce a roku 1918 jsem se dlouho věnoval jako historik a ještě dřív, než jsem román začal psát, vydal jsem o tomhle tématu jednu odbornou knihu a druhou takovou měl už napsanou.

Jak náročné bylo dohledávání dobových pramenů a dalších zdrojů? A co všechno jste musel nastudovat, abyste Dlouhý krok do tmy mohl napsat?
Ta druhá výše zmiňovaná publikace popisuje právě vztahy mezi Čechy a Němci v roce 1918, takže základní literaturu a dost dokumentů včetně dobových novin jsem měl načtených ještě před tím, než jsem se do psaní Dlouhého kroku do tmy vůbec pustil. Nicméně i přesto jsem musel zdolat celou horu dalších textů, aby kniha co nejvíc odpovídala dobovým reáliím. Takže třeba poté, co jsem objevil jízdní řád z roku 1918, jsem smazal celou pasáž popisující cestu hlavních hrdinů z Nové Paky do Turnova a znovu ji napsal tak, aby odpovídala tomu, jak na téhle trati tehdy vlaky jezdily.

Závodčí Jindřich Kališ je plnokrevnou figurou, která by si zasloužila další případy, nemyslíte? Uvažoval jste o případném dalším románu s tímto hlavním hrdinou?
Tady bych opravdu nerad předbíhal – ale je pravda, že jsem si u psaní Dlouhého kroku do tmy občas představoval, co nejen Kališe, ale i Malíkovou a další postavy potká v budoucnu. Takže několik zajímavých nápadů by tu bylo. Jenže opravdu důležité bude, jak se ke Kališovým eskapádám postaví čtenáři.

Skvělou historickou krimi Tomáše Bandžucha Dlouhý krok do tmy si můžete pořídit s předvánoční slevou 30 % v e-shopu nakladatelství Mystery Press: http://mysterypress.cz/dlouhy-krok-do-tmy/.


Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Historický krimi román napsaný na motivy skutečných událostí, který vychází u příležitosti 100. výročí založení Československa. Podzim roku 1918. Rakousko-Uhersko po zdánlivě nekonečných čtyřech letech války ohlásilo kapitulac... více

Přejít na komentáře