Na HumbookFestu zářili Sebastian de Castell, Pavel Bareš, Petra Stehlíková a skvělé cosplay

novinky

/ Dan
Na HumbookFestu zářili Sebastian de Castell, Pavel Bareš, Petra Stehlíková a skvělé cosplay

V sobotu 6. října proběhl v pražském Kongresovém centru třetí ročník young adult festivalu HumbookFest 2018. Asi největší pozornost na sebe strhl sympatický vtipálek Sebastian de Castell, který v rámci své besedy zvládl třeba i mučit překladatele. Z českých autorů zaujali Pavel Bareš i Petra Stehlíková. Oba po své besedě na téma dystopií podepsali stovky knih svým fanouškům. A pro svůj knižní debut Dračí město si lepší uvítání snad ani nemohla přát Petra Machová, která se představila v rámci HumbookStartu.

Pokud jste zažili i předešlé ročníky festivalu, pravděpodobně jste mezi těmi, kdo si kromě programu pochvalují i volbu místa – Kongresové centrum je sice obrovské a možná trochu neosobní, ale velkým plusem je, že se návštěvníci tento rok nemuseli nikde tísnit a šlapat si po nohách. Pravda, stánek na prodej knih mohl být klidně větší, protože probojovat se k němu nebylo snadné. Když už se to ale člověku povedlo, kromě knih tam na něj čekal taky vychytaný merch včetně Funko Pop! figurek. Zkrátka bylo z čeho vybírat.

V hlavním sále probíhaly po celý den besedy se zahraničními autory. Rozhovory se Sarou Raasch, Claudií Gray i Estelle Maskame sice byly zajímavé, ale největší pozornost a náklonost návštěvníků bezpochyby získal Sebastian de Castell, který svými vtipnými odpověďmi často odzbrojil nejen publikum, ale i moderátorku Terezu Tobiášovu a tlumočníka Karla Janů. Mimo jiné prozradil, proč v jeho sérii Divotvůrce vystupuje zrovna kočkoveverčák a ne původně plánovaný mýval. Skvělý byl This Or Thar knižní kvíz, během kterého se na pódiu sešli všichni čtyři zahraniční autoři letošního HumbookFestu. Po něm už se přesunuli na téměř nekonečnou autogramiádu a hlavní sál opanoval youtuber Kovy.

Ve vedlejším sále probíhal po celý den neméně zajímavý program – představili se tu především čeští autoři, ale třeba taky booktubeři. Petra Stehlíková a Pavel Bareš dokázali, že o českou young adult literaturu mají čtenáři rozhodně zájem. Jejich autogramiáda trvala skoro tři hodiny! Publikum ale zaujaly i cestovatelka Dominka Gawlizcková nebo debutující Petra Machová, která se představila v rámci projektu HumbookStart. Ten má za cíl každý rok intenzivně podpořit jednoho začínajícího autora. V loňském roce jím byl Martin Bečan s románem Kaziměsti. Natřískáno bylo i na besedě o tvůrčím psaní, kterou vedl Pavel Renčín, nebo na besedě o tom, jak dělat booktube.

Už takhle měl člověk pocit, že by se měl rozdvojit, jenže ono to nebylo zdaleka vše. Další workshopy probíhaly hned ve dvou workshopových sálech. A na nezájem si rozhodně nemohly stěžovat. Velkým oživením festivalu byli rozhodně cosplayeři, některé kostýmy byly opravdu neuvěřitelné!

HumbookFest 2018 se zkrátka a dobře povedl – představil zajímavé autory a skvělý doprovodný program. A! Dalo se na něm v pohodě dýchat a pochybovat se ???? Jsme každopádně hodně zvědaví, co na nás organizátoři nachystají příští rok. Máte nějaké tipy a přání, jaké autory byste chtěli na festivalu za rok potkat? Dejte nám vědět!


Přejít na komentáře (6)