Myslíte si, že jsou vaše osobní data v bezpečí? ZERO vás přesvědčí o opaku

novinky

PR článek,
Myslíte si, že jsou vaše osobní data v bezpečí? ZERO vás přesvědčí o opaku

Zero není utopie. Vypráví o reálných hrozbách sociálních sítí a neopatrnosti ohledně sdílení svých osobních dat. Metody a praktiky, které v románu manipulují s lidmi, nejsou smyšlené ani nejde o nadsázku. Vše, co je v knize zmíněno, už dávno v určitých oblastech a formách funguje.

Tentokrát už nejde „jen“ o bezpečnost na internetu, které se věnovaly varovné kampaně před deseti lety. Není to pouze o nerozvážném sdílení svých fotografií s cizími lidmi. Teď jde o manipulaci, která vás může stát život, aniž byste si vůbec stačili uvědomit, že jste něco udělali špatně. Můžete se mít na pozoru, a přesto vás správně nastavené algoritmy mohou dostat do velkého nebezpečí.

Autor knihy, Marc Elsberg, šokoval a ohromil vloni české čtenáře svým thrillerem Blackout. O tom, jak moc jsme závislí na elektrické energii, donutil přemýšlet miliony lidí a ani dnes hrůza z jeho realisticky vyhlížejícího scénáře zcela neopadla.

Že není Marc Elsberg lhostejný k problémům, jež přináší moderní doba a pokročilé technologie, dokazuje i ve své novince Zero. Platforma Freemee, kolem níž se točí veškeré dění tohoto příběhu, slibuje lidem lepší život.

„Kdo ti to píše? Máma?“
„Můj… telefon.“
„Tvůj telefon? Nesmysl! Přece si nenecháš od telefonu diktovat, co máš dělat! Pohyb, jdeme!“
„Ale pak mi klesnou hodnoty,“
naříká Eddie.

Freemee kromě samotné sociální sítě, ve které se ukazuje vaše hodnota, nabízí také aplikace, které vám ji pomohou vylepšit. Naučte se podle virtuálního instruktora na housle a vaše hodnota se zvýší. Vylepšete své znalosti, vzhled, postavení, vztahy, a vaše data budou hodnotnější. Můžete na nich vydělávat!

To, že nám naše prezentace na sociálních sítích může vylepšit finanční zaopatření, není žádná nereálná vize. Vzpomeňte na blogery, youtubery, herce, modelky a další slavné i méně slavné osobnosti, které nám doporučují všechno možné od parfémů až po životní pojištění… Co je tedy na Freemee tak špatného?

Dělá ze svých uživatelů loutky. A zbavuje se těch, co by mohli upozornit na její nekalé techniky nebo kazit její plány.

Tomu všemu je svědkem Cynthia, novinářka, která dostala na starost reportáž o Zerovi – jednotlivci či skupině hackerů, kteří na nebezpečí používání této platformy poukazují. Cynthia si je vědoma, že umírají nevinní lidé, sama je však sledována na každém kroku a ví, že jistý si už nemůže být vůbec nikdo. Zastavit tento kolotoč je stále těžší.

Zero vám vyrazí dech a možná způsobí lehkou paranoiu, protože si uvědomíte, co vše dáváte všanc při vyplňování osobních údajů a přijímání nepřečtených obchodních podmínek. Zároveň však budete konsternováni Elsbergovou znalostí této problematiky a jeho schopností ji předat čtenářům, kteří v IT nejsou vůbec zběhlí.

Thriller je čtivý, má spád a neztrácí na tempu. Není třeba mít obavy z terminologie, přehledný a jasný slovník najdete na konci knihy. Spolu s ním vám čtení usnadní výčet postav a jejich role v příběhu.


Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Vědí, co děláte... Pohybujete se v síti, z níž není úniku... Londýn. Při honičce je zastřelen mladý chlapec. Novinářka Cynthia Bonsant pátrá po příčině jeho smrti a dostává se na stopu proslulé internetová platformy Freemee.... více

Přejít na komentáře