Mráz přichází ze severu: Jo Nesbø uvádí na český trh další temnou detektivku

novinky

PR článek, 25.02.2012
Mráz přichází ze severu: Jo Nesbø uvádí na český trh další temnou detektivku

Pije (hodně). Kouří (hodně). A trpí nekonečnými vztahovými i psychickými problémy. Přesto je jedním z nejlepších kriminalistů v Oslu. Detektiv Harry Hole se potýká nejen s rafinovanými protivníky, ale i se svými vnitřními démony. Tuhý boj na několika frontách Hole svádí v osmi knihách oceňovaného norského spisovatele a hudebníka Joa Nesbøa. Od 19. března začnou kamenná i online knihkupectví nabízet šesté pokračování Holeových temných a zamotaných případů. Ponese název Spasitel.

Jo Nesbø na sebe v Česku nedávno upozornil drsným románem Lovci hlav. Ten následovala stejnojmenná filmová adaptace, která se pyšní nadšenými recenzemi a nadprůměrným hodnocením na fanouškovských databázích. Nesbø byl nejen u nás obratem přirovnán ke globálně úspěšnému autorovi trilogie Milénium Stiegu Larssonovi: objevily se dokonce výkřiky typu: "Nový Stieg Larsson! Akorát lepší…" Jisté je, že Nesbøvi strhující detektivky byly přeloženy do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa. Takovými čísly se mnoho autorů ohánět nemůže.

Nesbø zkrátka bravurně využil současné poptávky po kvalitnách detektivkách a neotesaných, krutě cynických detektivech – antihrdinech "chandlerovského" či "doylovského" typu. Spasitel, který se právě chystá na uvedení, se tak počítá mezi nejočekávanější knižní novinky letošního roku. Čtenáři mohou opět očekávat atmosférický, nepředvídatelný příběh, který nenechá vydechnout. V mrazivém Oslu bičovaném sněhovou bouří se protnou dějové linky z minulosti a ze současnosti. Před dvanácti lety byla neznámým pachatelem brutálně znásilněna mladá dívka. A teď někdo zabil dobrovolníka Armády spásy. Jakou mají případy, které od sebe dělí více než deset let, spojitost? Na scénu pošesté přichází Harry Hole…

Komentáře (2)

maphiosso
27.02.2012

Harry Hole je hodně zajímavá postava. Jen je škoda, že Kniha Zlín vydává serii až od čtvrtého dílu Nemesis. Předchozí díly, vydala tuším Moba, už nikde moc k sehnání nejsou. Přitom díl Červenka nese smrt, který předchází Nemesis, je v příběhu o Harrym docela zásadní. Ale někde jsem četl, že Kniha Zlín vyjednává o právech i na první tři díly, tak snad se dočkáme :-)

p.mihoc
26.02.2012

Lovci hlav byli skvělí. Na Harryho se budu muset zaměřit.