Milan Kundera v edici Pléiade

novinky

/ Zlord Antiježíš
Milan Kundera v edici Pléiade

Francouzské nakladatelství Gallimard vydá koncem měsíce ve své prestižní edici Pléiade souborné dílo česko-francouzského spisovatele Milana Kundery. Oznámila to francouzská média. Vzhledem k postavení a pověsti edice v literárním světě jde o mimořádnou poctu, jaké se dožila jen hrstka autorů.

"Celé dílo Milana Kundery vydané za jeho života v Pléiade! Všechny ceny a všechna křesla (v akademiích) blednou před takovou poctou. V mytické kolekci klasiků, jíž se Gallimard pyšní, bude teď kanonizovaný Kundera bok po boku s Proustem a Balzakem, Rabelaisem a Molierem, Goethem a Conradem," napsal list Le Figaro.

Dílo spisovatele bude v Pléiade vydáno ve dvou svazcích. Podle rozsáhlého komentáře v Le Figaro bude součástí jednoho z nich Kunderova střízlivá biografie z pera jeho údajně největšího znalce Françoise Ricarda. Bude se ale týkat výhradně jeho literárního díla. Kunderovy romány, povídky a další spisy vyjdou v podobě, kterou on sám posoudil jako definitivní, ať už jde o díla psaná od první poloviny 90. let přímo ve francouzštině, nebo přeložená z češtiny.
Kundera, který z "normalizovaného" Československa odešel do Francie v roce 1974, si už předtím zvolil Gallimard jako své výlučné vydavatelství pro Francii a zůstal mu věren až do dneška. Francie ho už považuje za svého spisovatele.


Edice Pléiade vznikla v roce 1931. Je označována za "literární Panteon" nebo taky za "Rolls-Royce světa vydavatelství". Vycházejí v ní knihy nejpřednějších spisovatelů a básníků. Vydání v ní se dožilo jen 13 autorů, mezi nimi tři nositelé Nobelovy ceny za literaturu - Roger Martin du Gard, André Gide a Saint-John Perse.

V kolekci dosud vyšlo asi 560 svazků od dvou stovek autorů. Prodalo se šest milionů výtisků. Největší úspěch u čtenářů mělo vydání děl Antoina de Saint-Exupéryho, kterého se prodalo 340.000 exemplářů.

Luxusně provedená edice je ve Francii pýchou knihoven. Knihy jsou tištěny na biblovém papíře, s ořízkou z třiadvacetikarátového zlata, vázány v kůži a prodávány v pouzdře. Století, v nichž jednotliví autoři působili, jsou odlišena zabarvením vazby - souborné dílo Milana Kundery jako autora převážně 20. století by tak mělo vyjít v kůži odstínu tabáku havana.

Oba svazky vyjdou 24. března a jejich cena je 53 a 52 eura (asi 1325 a 1300 korun). Budou k dispozici také ve společném pouzdře.

Milana Kunderu v Československu proslavily hlavně povídky Směšné lásky a román Žert, vydané v 60. letech. Světovou proslulost mu zajistil především román Nesnesitelná lehkost bytí, který vydal po odchodu do Francie. Jeho jméno se často objevuje mezi kandidáty na Nobelovu cenu.

Podle Le Figaro uvažuje Gallimard o tom, že by v příštích letech mohl v Pléiade z žijících autorů vydat Michela Tourniera, Patricka Modiana a nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 2008 Jeana-Marie Le Clézia.

zdroj: ČTK


Přejít na komentáře