Mezi světy - výběr z cestovatelských deníků Lucie Výborné

novinky

PR článek, 25.11.2020
Mezi světy - výběr z cestovatelských deníků Lucie Výborné

Pravidelně ji slýcháte z rozhlasu, její hlas je s vámi už desítky let, v autě na cestách, v kanceláři nebo třeba i ráno v koupelně. Do toho si občas odskočí na moderování v televizi nebo natáčí svá extrémní interview. To je ale jen jeden svět Lucie Výborné.

V tom druhém světě fouká ostrý vítr, zebe sníh a Lucie daleko za hranicemi všednosti a komfortní zóny zažívá opravdovou radost.

MEZI SVĚTY je výběr z deníků, v nichž nás autorka zavede z rozhlasového studia do mrazivých oblastí Antarktidy, na vrcholky hor, mezi české vojáky do Afghánistánu nebo na dalekou Havaj. Je to kniha o štěstí 4 000 metrů nad zemí, o místech, která jí přirostla k srdci, o mrznoucích prstech, chvílích na hranici bytí a nebytí, osvobozujícím smíchu i momentech prozření. A taky vyznání lidem, kteří jí procházejí životem a nechávají v něm svou stopu.
Kniha obsahuje více než dvě stovky unikátních fotografií z jejích cest.


Ukázka z knihy

„Letos je v Alpách nebývalé množství sněhu.
Tak nebývalé, že i když je krásné počasí, čekáme, až budeme moct jít nahoru, prostě čekáme na vhodné sněhové podmínky.
Krátit si volnou chvíli v Chamonix, hlavním městě sportu, jde docela snadno. Paragliding, běháni, kola, canyoning, lezeni po skalách... všechno je tu možné a všeho je tu dost. My si vybíráme skály na Vallorcine. Mont Oreb je daleko, volíme stěnu vzdálenou od silnice asi 50 minut. Vícedelka je to nádherná, v údolí jsme sami, na protější straně se na skalách ještě lesknou zbytky sněhu.
V poslední délce už sluníčko nesvítí. Cosi se blíží, nejhorší by bylo zůstat v bouřce přímo ve skalní stěně. Na druhé slaňovací délce stojíme vedle sebe na štandu, z vrcholu už vzdáleně hřmí a vedle mě se ozve „páááni!". Je mi celkem zřejmé, že ono „páni" je úžas mládence, který na horách už ledacos viděl, ale stejně tím směrem otočím hlavu...
Od ledovce z údolí k nám postupuje zcela zřetelná bílá stěna a pohybuje se docela rychle. Nechci se tam už dívat, zatímco Daw fascinovaně zírá tím směrem.
„To jsem ještě neviděl. Drž se pevně, za chvíli je to tu!"
Asi za dvacet vteřin mě na skalní polici ve výšce nějakých 300 metrů nad zemí zasáhnou s nebývalou silou horizontální kroupy a zlámané větve.
Během pár vteřin jsme mokří do poslední nitě, z batohů na sebe ve vichru cpeme tenké bundy, ale dost zbytečně.
Hrom slyším docela blízko. Třikrát se zkontrolujeme a Daw slaňuje dolů. Mizí v bílém krupobití pod skalním prahem, nechci si ani představovat, jak mě silný vítr bude kutálet na té kolmé stěně pod námi. Když lano povolí, čekám, až poleví větší poryv, a spouštím se dolů. Vítr si se mnou trochu hraje, gumové lezečky po skále kloužou... Další délku se to opakuje. Daw na lezečky rezignoval a spouští se bos.
Zahřívám si ruce, jsem úplně mokrá a snažím se udržet prsty v kondici, abych při slaňování cítila lano. Nad námi jsou daleko větší hory, takže do nás asi nepraští, ale proudy vody řinoucí se po plotnách a potůčky, jež tečou spárami, se zvětšují. Od kamarádů znám historky o lezcích, co se utopili ve slanění, a snažím se nepředstavovat si ten šutr, který ucpal trhlinu nad našimi hlavami, ten rezervoár vody, co na něj tlačí, a tu přílivovou vlnu, co nás spláchne, až se to naráz uvolní.
Ale dneska máme štěstí.
Tedy až na zaseklé lano na předposlední délce.
Kroupy mezitím přešly ve vytrvalý déšť a ten nás doprovází až k autu.
Zabalená ve spacáku se asi hodinu klepu, než se mi povede prospat zbytek odpoledne..."

— Chamonix (19.-23. června 2019)


O autorce

Lucie Výborná (*1969) je česká novinářka, rozhlasová a televizní moderátorka. Rodačka z Hradce Králové, na Karlově univerzitě absolvovala Fakultu sociálních věd UK. Její populární rozhovory s hosty už druhou dekádu uvádí pravidelně Český rozhlas Radiožurnál. Poslední dva roky natáčí pro televizi unikátní pořad Extreme Interviews. Má dobrodružnou krev a její velkou vášní jsou hory. Hodlá se vrátit na Antarktidu a dojít Messnerovou cestou na jižní pól.Mezi světyMezi světyLucie Výborná

Pravidelně ji slýcháte z rozhlasu, její hlas je s vámi už desítky let, v autě na cestách, v kanceláři nebo třeba i ráno v koupelně. Do toho si občas odskočí na moderování v televizi nebo natáčí svá extrémní interview. To je ale jen jeden sv...více

Komentáře (2)

bookcase
26.11.2020

Tak na tohle se moc těším. Mám ráda cestopisy, deníky i osobnost Lucie Výborné.

Bája89
25.11.2020

Tohle vypadá na opravdový čtenářský požitek. Když už nemůžeme jet nikam reálně, tak aspoň prostřednictvím knihy. :)