Literární střípky (1)

novinky

/ paulhunter
Literární střípky (1)

Petr Šabach (1951), autor románu Občanský průkaz nebo povídkového souboru Hovno hoří, obdržel cenu Karla Čapka. Odbornou porotu zaujal způsob, jakým oslovuje mladou generaci.

Autor fantasy ságy Píseň ledu a ohně G. R. R. Martin nestihl dopsat šestý díl Vichry zimy v termínu. A to jak pro vydavatele, tak i pro produkci HBO, která točí seriál Hru o trůny. Vůbec poprvé tak budou mít televizní diváci náskok v příběhu oproti čtenářům. Martin uvedl také mnoho důvodů, proč knihu ještě nedokončil, stejně tak že už nebude udávat žádné termíny.

Archivy Nobelovy ceny se po padesáti letech otevřely a odhalily kandidáty roku 1965, kterými byli Vladimir Nabokov, Pablo Neruda a Jorge Luis Borges. Cenu v tomto roce nakonec získal Michail Alexandrovič Šolochov.

Kniha Mein Kampf Adolfa Hitlera jde v Německu poprvé po 70 letech do prodeje. Vypršela původní autorská práva.

Nakladatelství Odeon představilo ediční plán na první polovinu roku 2016. Čtenáři se mohou těšit na nový román Johna Irvinga s názvem Ulice Záhadných tajemství nebo na Murakamiho Hon na ovci.

Na internetu se objevila petice k pojmenování jednoho z nově objevených chemických prvků jako Oktarína. Doposud nepojmenovaný 117. prvek by tak nesl jméno tzv. "Barvy kouzel" z Pratchettovy Úžasné Zeměplochy.

Zdroje: ceskatelevize.cz, grrm.livejournal.com, theguardian.com, independent.co.uk, odeon-knihy.cz


Přejít na komentáře (15)