Letem literárním světem (8)

novinky

/ paulhunter
Letem literárním světem (8)

Na všechna díla George Orwella se uvolnila autorská práva. Od jeho smrti uběhlo více než 70 let, proto se nyní na trhu objevují nová vydání slavných titulů. Vyšla i komiksová adaptace románu 1984 od nakladatelství Kontrast.

Britský spisovatel Ken Follet daruje více než 3,3 miliony korun na obnovu katedrály v Bretani. Částka je sumou výdělku z prodeje knihy Notre-Dame: a Short History of the Meaning of Cathedrals (Notre-Dame: Stručná historie významu katedrál), kterou autor napsal v roce 2019 po požáru památky v Paříži. Historické budovy jsou pro něj neustálým zdrojem inspirace, vedly také k sepsání jeho nejznámějšího románu Pilíře země.

Poslední díl trilogie Padesát odstínů šedi z pohledu postavy Christiana Greye vyjde letos v létě. Román Freed tak naváže na předchozí Grey a Darker a uzavře sérii anglické autorky E. L. James po celých deseti letech od prvního vydání.

Populární detektivní román Říkají mi Lars by se mohl dočkat filmového zpracování. Český autor Daniel Gris informaci potvrdil na svém facebookovém profilu.

Časopis The Bookseller vyhlásil vítěze nejdivnějšího knižního názvu za rok 2020. Na prvním místě se umístil titul A Dog Pissing at the Edge of a Path (Pes čurající na okraji cesty). Na druhém místě pak skončila kniha Introducing the Medieval Ass (Představení středověkého zadku).

Stát zpřístupnil zdarma více než 250 tisíc knih z digitálního archivu. Výhod mohou využívat studenti, pedagogové a vědci až do letošního června. Jen v loňském roce tuto akci využilo několik set tisíc lidí. Část nakladatelů naopak tento krok kritizuje kvůli finančním ztrátám na prodejích elektronických knih.

Spisovatel Edward St Aubyn se v nedávném rozhovoru pro zpravodajský web The Guardian rozpovídal o uznání, které mu přinesl pětidílný cyklus Patrick Melrose. Částečně autobiografická série zaznamenala obrovský úspěch po celém světě, zároveň ale zastínila většinu jeho pozdějších knih, které jsou prý opomíjeny neprávem. Autor doufá, že vše změní právě vydaná kniha Double Blind. Ta vypráví o postavách experimentujících s léky, psychologií, narkotiky, náboženstvím a meditací k nalezení vnitřního klidu.

Zde se můžete podívat na minulý přehled Letem literárním světem (7)

zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, theguardian.com, independent.co.uk, Daniel Gris (Facebook), thebookseller.com, seznamzpravy.cz


Buďte v obraze

Až vydáme další článek Letem literárním světem, pošleme vám o tom e-mail - více zde.

Přejít na komentáře (1)