Letem literárním světem (7)

novinky

/ paulhunter
Letem literárním světem (7)

Knižní sbírka Umberta Eca se stala národním kulturním bohatstvím Itálie. Ministerstvo kultury získalo obsáhlou knihovnu s archivy filosofa a spisovatele, který zemřel v roce 2016. Sbírka, která čítá více než 30 000 svazků, bude přemístěna na Boloňskou univerzitu, kde autor celý život vyučoval. Přibližně 1 200 vzácných starověkých knih se pak přesune do Národní knihovny Braidense v Miláně.
V českém jazyce právě vychází Ecovo dílo Migrace a nesnášenlivost (nakl. Argo).

Knižní veletrh v Lipsku je i letos zrušen kvůli šíření koronaviru. Stejně jako v loňském roce bude nahrazen online programem.

Stephen King chystá novou knihu s názvem Billy Summers. Titul je o bývalém válečném veteránovi, který se živí jako nájemný vrah. Je nejlepším odstřelovačem v oboru a zabíjí pouze zločince. Nyní se rozhodl skončit, ale čeká ho ještě poslední zakázka, při které se může pokazit úplně všechno. Billy Summers vyjde v originále v průběhu srpna.

Městská knihovna v Praze vydala ediční plán elektronických knih na první polovinu roku. Chystá se řada nových vydání klasických děl světové i české literatury. Namátkou se jedná o knihy David Copperfield (Charles Dickens), Jih proti Severu (Margaret Mitchell), Sluha dvou pánů (Carlo Goldoni) nebo nová úprava Kytice (Karel Jaromír Erben). Všechna díla se průběžně objeví i na Databázi knih v sekci Eknihy zdarma.

Kanadský spisovatel Steven Erikson by rád vydal celou desetidílnou sérii Malazská Kniha padlých ve dvou svazcích, a to v rámci limitované edice vázané v kůži. Cena by se podle předběžných informací měla pohybovat nad tisícem dolarů, do tisku by se mělo dostat zhruba 500 kusů.
České čtenáře jistě potěší zpráva, že na tuto beznadějně vyprodanou sérii odkoupilo práva nakladatelství Planeta9. Chystají se nová vydání v pevné vazbě v revidovaném překladu Dany Krejčové. O obálky a grafickou stránku se postará Tomáš Kučerovský.

Držitel Nobelovy ceny Kazuo Ishiguro se v nedávném rozhovoru rozpovídal o připravovaném románu Klara and the Sun. Děj se odehrává v Americe v nespecifikované budoucnosti, kdy věda pokročila ve vývoji umělé inteligence. Příběh vypráví o vztahu dívky Josie a androida, který ji chrání a vychovává. Zároveň je robot připraven plnit funkci náhradního dítěte, kdyby se Josie přihodila nehoda.
Ishiguro sepsal příběh původně pro svou dceru a plánoval ho vydat jako dětskou knihu. Pro zneklidňující a nepříjemné téma text nakonec přepsal do podoby pro dospělé čtenáře.

Nakladatelství HarperCollins věnovalo v únoru více než 50 tisíc knih organizacím podporujícím rodiny během aktuální krize. Nakladatelství tím navýšilo svůj loňský dar, který činil přes 360 tisíc svazků.

Zde se můžete podívat na minulý přehled Letem literárním světem (6)

zdroj: wantedinmilan.com, novinky.cz, thebookseller.com, mlp.cz, Steven Erikson (Facebook), planeta9.cz, theguardian.com


Buďte v obraze

Až vydáme další článek Letem literárním světem, pošleme vám o tom e-mail - více zde.

Přejít na komentáře (8)