Letem literárním světem (7)

novinky

26.02.2021 / paulhunter
Letem literárním světem (7)

Knižní sbírka Umberta Eca se stala národním kulturním bohatstvím Itálie. Ministerstvo kultury získalo obsáhlou knihovnu s archivy filosofa a spisovatele, který zemřel v roce 2016. Sbírka, která čítá více než 30 000 svazků, bude přemístěna na Boloňskou univerzitu, kde autor celý život vyučoval. Přibližně 1 200 vzácných starověkých knih se pak přesune do Národní knihovny Braidense v Miláně.
V českém jazyce právě vychází Ecovo dílo Migrace a nesnášenlivost (nakl. Argo).

Knižní veletrh v Lipsku je i letos zrušen kvůli šíření koronaviru. Stejně jako v loňském roce bude nahrazen online programem.

Stephen King chystá novou knihu s názvem Billy Summers. Titul je o bývalém válečném veteránovi, který se živí jako nájemný vrah. Je nejlepším odstřelovačem v oboru a zabíjí pouze zločince. Nyní se rozhodl skončit, ale čeká ho ještě poslední zakázka, při které se může pokazit úplně všechno. Billy Summers vyjde v originále v průběhu srpna.

Městská knihovna v Praze vydala ediční plán elektronických knih na první polovinu roku. Chystá se řada nových vydání klasických děl světové i české literatury. Namátkou se jedná o knihy David Copperfield (Charles Dickens), Jih proti Severu (Margaret Mitchell), Sluha dvou pánů (Carlo Goldoni) nebo nová úprava Kytice (Karel Jaromír Erben). Všechna díla se průběžně objeví i na Databázi knih v sekci Eknihy zdarma.

Kanadský spisovatel Steven Erikson by rád vydal celou desetidílnou sérii Malazská Kniha padlých ve dvou svazcích, a to v rámci limitované edice vázané v kůži. Cena by se podle předběžných informací měla pohybovat nad tisícem dolarů, do tisku by se mělo dostat zhruba 500 kusů.
České čtenáře jistě potěší zpráva, že na tuto beznadějně vyprodanou sérii odkoupilo práva nakladatelství Planeta9. Chystají se nová vydání v pevné vazbě v revidovaném překladu Dany Krejčové. O obálky a grafickou stránku se postará Tomáš Kučerovský.

Držitel Nobelovy ceny Kazuo Ishiguro se v nedávném rozhovoru rozpovídal o připravovaném románu Klara and the Sun. Děj se odehrává v Americe v nespecifikované budoucnosti, kdy věda pokročila ve vývoji umělé inteligence. Příběh vypráví o vztahu dívky Josie a androida, který ji chrání a vychovává. Zároveň je robot připraven plnit funkci náhradního dítěte, kdyby se Josie přihodila nehoda.
Ishiguro sepsal příběh původně pro svou dceru a plánoval ho vydat jako dětskou knihu. Pro zneklidňující a nepříjemné téma text nakonec přepsal do podoby pro dospělé čtenáře.

Nakladatelství HarperCollins věnovalo v únoru více než 50 tisíc knih organizacím podporujícím rodiny během aktuální krize. Nakladatelství tím navýšilo svůj loňský dar, který činil přes 360 tisíc svazků.

Zde se můžete podívat na minulý přehled Letem literárním světem (6)

zdroj: wantedinmilan.com, novinky.cz, thebookseller.com, mlp.cz, Steven Erikson (Facebook), planeta9.cz, theguardian.com

Buďte v obraze

Až vydáme další článek Letem literárním světem, pošleme vám o tom e-mail - více zde.

Komentáře (8)

Lajtwing
14.03.2021

Díky za novinky. Zrovna jsem ve fázi života, kdy čtu hodně knih od Kinga. Ta novinka kterou chystá zní až podezřele tuctově, to se mi nezdá.

helenkan
07.03.2021

Klasika se nikdy neomrzí a vždy se hodí. Díky za novinky.

R.E.M.
03.03.2021

Děkuji za další zajímavosti a informace.

paulhunter
03.03.2021

lordfrikk: psal o tom přímo autor na své FB stránce.

lordfrikk
03.03.2021

Jaký je zdroj informací o dvousvazkovém vydání Malazské knihy padlých?

Knihomlok2015
27.02.2021

Tak Malazkou knihu padlých ve dvou svazcích si teda nedokážu představit. Vždyť mě v knihovně zabírá celou jednu poličku. Jinak na to vydání od Planety9 jsem teda hodně zvědavá.

freejazz
26.02.2021

tak mi napadlo – koľko kníh má v knižnici taký Alberto Manguel?

Lienilda
26.02.2021

Děkuji, že v novinkách pokračujete. Se zájmem jsem si přečetla.