Letem literárním světem (5)

novinky

/ paulhunter
Letem literárním světem (5)

Již podruhé v letošním roce musí organizátoři rušit populární akci Svět knihy. Po festivalu v Praze tak neproběhne ani Svět knihy Plzeň, který se měl uskutečnit od 25. do 26. září, a to z důvodu aktuální koronavirové situace. Drobnou náhradou je pak akce s názvem #KnížkyŽijí v Plzni, která je zaměřena na českou literaturu v zahraničí.

Ze stejného důvodu neproběhne tento rok ani Frankfurtský knižní veletrh, kde mělo vystavovat na 800 nakladatelů či knihkupců ze 40 zemí. Místo fyzického veletrhu jsou v plánu náhradní virtuální prezentace.

Na post generálního ředitele Národní knihovny byl vyhlášen konkurz. Ministerstvo kultury hledá náhradu za dosavadního Martina Kocandu formou otevřeného výběrového řízení. Komise žádá od uchazečů především představení koncepce rozvoje Národní knihovny na příští tři roky.

Databáze knih překročila hranici 300 tisíc registrovaných uživatelů.

Policie v Rumunsku objevila pod podlahou domu v oblasti Neamț vzácné knihy v hodnotě více než 2,5 milionů liber (zhruba 64 milionů korun). Knihy, které byly ukradeny z londýnského skladu v roce 2017 před převozem do aukce v Las Vegas, obsahují i vzácné svazky prvních vydání Galilea Galileiho a Isaaca Newtona. „Tato díla jsou extrémně cenná, ale především pak nenahraditelná a významná pro mezinárodní kulturní dědictví," řekl detektiv Andy Durham z londýnské metropolitní policie.

28letá Annabel Steadman z anglického města Canterbury uzavřela rekordní smlouvu v řádech několika miliónů dolarů za svou debutovou fantasy sérii pro děti Skandar and the Unicorn Thief (Skandar a zloděj jednorožců). Autorka, píšící pod pseudonymem AF Steadman, podepsala dohodu s vydavatelem Simon & Schuster na částku, která je v oblasti dětských publikací naprosto nevídaná. Knižní série o krvežíznivých jednorožcích se zároveň dočká i filmového zpracování od Sony Pictures.

Ve věku 72 let zemřel autor fantastiky Terry Goodkind. Během jeho spisovatelské kariéry se prodalo více než 800 tisíc knih, mezi nejznámější díla patří sedmnácti svazková série Meč pravdy. První díl První čarodějovo pravidlo vyšel v originále v roce 1994.

Literární Cenu Franze Kafky letos obdrží Milan Kundera. Rozhodla o tom mezinárodní porota, která zvolila již svého dvacátého laureáta. Kundera uvedl, že cenu s radostí přijímá a že je poctěn oceněním spisovatele jemu tak blízkého.
V loňském roce získal cenu autor Pierre Michon z Francie.

Vyšel pátý díl detektivní série Cormoran Strike britské autorky J. K. Rowling (pod pseudonymem Robert Galbraith). Kniha Troubled Blood pojednává o kontroverzním sériovém vrahovi, který se převléká do dámského oblečení a paruk, aby tak nalákal a unesl ženské oběti. J. K. Rowling tvrdí, že postava v románu je založena na dvou skutečných vrazích.

Vzácné vydání poslední Shakespearovy hry bylo nalezeno v katolické škole ve Španělsku. Dílo Dva vznešení příbuzní z roku 1634 tak může být nejstarší autorovou prací v zemi. Věří se, že William Shakespeare tuto tragikomedii sepsal kolem roku 1613 společně s Johnem Fletcherem.

Do úzkého výběru Bookerovy ceny za rok 2020 bylo zvoleno šest románů, z nichž čtyři jsou debutová díla amerických spisovatelů. Mezi nominovanými autory jsou Diane Cook, Tsitsi Dangarembga, Avni Doshi, Maaza Mengiste, Douglas Stuart a Brandon Taylor. Autoři pojednávají o tématech jako jsou klimatické změny, těžký život v Zimbabwe, demence nebo vojačky v Etiopii roku 1935.
Dvojnásobná vítězka a letošní favoritka Hilary Mantel s románem The Mirror and the Light do výběru nepostoupila. Na to reagoval i porotce Lee Child: „Myslíme si, že je to naprosto úžasný román, o tom není pochyb... ale byly tu lepší knihy a to je vše, co o tom mohu osobně říct."
Finalista bude vyhlášen 17. listopadu.

Devátý ročník festivalu Tabook se uskuteční od 1. do 3. října v Táboře. Festival malých nakladatelů nabídne v rámci pestrého programu výstavy současné ilustrace, autorská čtení, literární debaty, ale i divadlo nebo aktivity pro školy.

Zde se můžete podívat na minulý přehled Letem literárním světem (4)

zdroj: svetknihy.cz, magazin.aktualne.cz, ceskenoviny.cz, bbc.com, thebookseller.com, franzkafka-soc.cz, independent.co.uk, thebookerprizes.com, tabook.cz


Buďte v obraze

Až vydáme další článek Letem literárním světem, pošleme vám o tom e-mail - více zde.

Přejít na komentáře (7)