Letem literárním světem (4)

novinky

/ paulhunter
Letem literárním světem (4)

Knihou roku dle ocenění Magnesia Litera se stal titul Jan Žižka, rozsáhlá monografie o životě a době husitského válečníka. Jejím autorem je český historik a pedagog Petr Čornej.
V próze zvítězil román Liška v dámu Jiřího Kratochvila, nejlepší překladovou knihou je dle porotců Patrick Melrose I. od Edwarda St Aubyna.

Kunderův poslední francouzsky psaný román Slavnost bezvýznamnosti vyšel v českém překladu. Autor osobně vybral překladatelku Annu Kareninovou, se kterou překlad probíral každý den. Kareninová tvrdí, že nejtěžším úkolem bylo převést do češtiny dílo právě českého autora a vystihnout zároveň jeho charakteristický styl.

Ve Francii byla přejmenována kniha Deset malých černoušků Agathy Christie na lls étaient 10 (Bylo jich deset). Žádá si to aktuální doba a se změnou souhlasí i autorčin pravnuk James Prichard, který spravuje její dědictví. Nejedná se o první změnu názvu, například ve Spojených státech román pod původním názvem Ten Little Niggers nikdy nevyšel.

Mezinárodní Bookerovu cenu získal mladý nizozemský autor Marieke Lucas Rijneveld (nar. 1991) za dílo The Discomfort of Evening. Jedná se o debutový román o holandské dívce z farmy a o její striktně křesťanské rodině.

Oblíbený slovenský autor detektivek Dominik Dán dostal výpověď od ministerstva vnitra. Tam měl poslední roky pracovat na oddělení tiskového mluvčího. Do práce prý nechodil, přitom důchodový plat po výpovědi měl být ve stejné výši. Dán, který sloužil jako kriminalista, ve svých knihách uplatňuje své dlouholeté zkušenosti. Na kontě má již 30 titulů a svou totožnost si přísně střeží, knihy nesou pouze jeho pseudonym.

Od 9. do 11. září 2020 proběhne v Českých Budějovicích literární festival Literatura žije! s bohatým programem. Na náměstí Přemysla Otakara II. bude stát festivalový stan s bazarem knih, kde bude k dispozici zhruba 5 000 knih zdarma. Na akci vystoupí český novinář Jiří Peňás, spisovatelka Markéta Pilátová a další.

Antologie českých básnířek Milá Mácho vyšla bez vědomí autorek. Nakladatelství Větrné mlýny tak porušilo autorský zákon a navíc ani nevyplatilo všem honoráře. Nakladatel se za tento fakt omluvil a přiznal, že se jednalo o lajdáctví. Budoucnost celého nákladu je aktuálně nejasná, v obchodech byla distribuce knihy zastavena.

Zde se můžete podívat na minulý přehled Letem literárním světem (3)

zdroj: magnesia-litera.cz, vltava.rozhlas.cz, time24story.com, thebookerprizes.com, novinky.cz, www.literatura-zije.cz, iliteratura.cz


Buďte v obraze

Až vydáme další článek Letem literárním světem, pošleme vám o tom e-mail - více zde.

Přejít na komentáře (12)