Letem literárním světem (4)

novinky

09.09.2020 / paulhunter
Letem literárním světem (4)

Knihou roku dle ocenění Magnesia Litera se stal titul Jan Žižka, rozsáhlá monografie o životě a době husitského válečníka. Jejím autorem je český historik a pedagog Petr Čornej.
V próze zvítězil román Liška v dámu Jiřího Kratochvila, nejlepší překladovou knihou je dle porotců Patrick Melrose I. od Edwarda St Aubyna.

Kunderův poslední francouzsky psaný román Slavnost bezvýznamnosti vyšel v českém překladu. Autor osobně vybral překladatelku Annu Kareninovou, se kterou překlad probíral každý den. Kareninová tvrdí, že nejtěžším úkolem bylo převést do češtiny dílo právě českého autora a vystihnout zároveň jeho charakteristický styl.

Ve Francii byla přejmenována kniha Deset malých černoušků Agathy Christie na lls étaient 10 (Bylo jich deset). Žádá si to aktuální doba a se změnou souhlasí i autorčin pravnuk James Prichard, který spravuje její dědictví. Nejedná se o první změnu názvu, například ve Spojených státech román pod původním názvem Ten Little Niggers nikdy nevyšel.

Mezinárodní Bookerovu cenu získal mladý nizozemský autor Marieke Lucas Rijneveld (nar. 1991) za dílo The Discomfort of Evening. Jedná se o debutový román o holandské dívce z farmy a o její striktně křesťanské rodině.

Oblíbený slovenský autor detektivek Dominik Dán dostal výpověď od ministerstva vnitra. Tam měl poslední roky pracovat na oddělení tiskového mluvčího. Do práce prý nechodil, přitom důchodový plat po výpovědi měl být ve stejné výši. Dán, který sloužil jako kriminalista, ve svých knihách uplatňuje své dlouholeté zkušenosti. Na kontě má již 30 titulů a svou totožnost si přísně střeží, knihy nesou pouze jeho pseudonym.

Od 9. do 11. září 2020 proběhne v Českých Budějovicích literární festival Literatura žije! s bohatým programem. Na náměstí Přemysla Otakara II. bude stát festivalový stan s bazarem knih, kde bude k dispozici zhruba 5 000 knih zdarma. Na akci vystoupí český novinář Jiří Peňás, spisovatelka Markéta Pilátová a další.

Antologie českých básnířek Milá Mácho vyšla bez vědomí autorek. Nakladatelství Větrné mlýny tak porušilo autorský zákon a navíc ani nevyplatilo všem honoráře. Nakladatel se za tento fakt omluvil a přiznal, že se jednalo o lajdáctví. Budoucnost celého nákladu je aktuálně nejasná, v obchodech byla distribuce knihy zastavena.

Zde se můžete podívat na minulý přehled Letem literárním světem (3)

zdroj: magnesia-litera.cz, vltava.rozhlas.cz, time24story.com, thebookerprizes.com, novinky.cz, www.literatura-zije.cz, iliteratura.cz

Buďte v obraze

Až vydáme další článek Letem literárním světem, pošleme vám o tom e-mail - více zde.

Komentáře (12)

RMarkéta
15.09.2020

S přejmenování knih nesouhlasím. Doba si to nežádá, doba je sice ujetá a vymknutá z kloubů, ale prostě si to nežádá. Jenom parta pomatených a zfanatizovaných, popř. zmanipulovaných lidí. Tím ale nechci nikoho urážet. Všichni máme právo na názor. Ale tohle je rasismus naruby. Vždyť je to hloupé bláznovství. Příjde mi, že jedna kniha spustí lavinu a to takovou, která už nepůjde zastavit.

ewi
14.09.2020

diki za super prehlad, co sa vo svete literatury deje... i ked to bohuzial nie su vzdy pozitivne spravy...

fruitbueno
13.09.2020

Svět se už definitivně obrací v pr... :D Nezlobte se na mě, ale přesně jak píšou ostatní, lidstvo se nudí a vymýšlejí blbosti! Nahnat všechny dřít na pole, ono by je přešlo vymýšlení pseudokauz a pseudoproblémů :D

EricNor
10.09.2020

S prejmenovanim me to nejdriv taky zarazilo, ale pak mi doslo, ze u nas mame nazev cernousci, coz je vyraz mazlivy na rozdil od angličtiny , kde se s niggerem jedna o hrubou urazku. S francouzstinou nemohu slouzit, tou nevladnu.

Dada077
10.09.2020

helenkan:
Nedivte se ... v Slovakistane sa toho teraz deje , ani my Slováci sa nestíhame diviť , na ktorý post sa tu pozriete, to samý "odborník" :)

Marthas
10.09.2020

Kdybych měla místo. Tak koupím celou Agátu Christie, 1. vydání z KK, protože tohle neskončí jedinou knihou, bych se vsadila. Jako to u té knihy není pouze o názvu. Samozřejmě se nevyhnou zásahům do textu. Upraví ho, jak si "doba žádá", jak prohlásil sám dědic.-/ Však jsem si všimla, jak nynější dědic "Královny detektivek" zachází s odkazem svojí prababičky. Takové zásahy do díla by přes jeho matku nepřešly. Nemluvě o těch nových seriálech.
A šachy, to už je jen třešnička na dortu. Ještě, že mám aspoň původní Dámu, když šachy neumím.

paulhunter
10.09.2020

helenkan: jeho identitu samozřejmě znají (bývalí) kolegové.

helenkan
09.09.2020

Co se to v tom světě děje. To už vadí i název knížky Deset malých černoušků? Neskutečný.
Dominik Dán si přísně střeží soukromí a je to jeho pseudonym,ale ví se že dostal výpověď a dokonce se ví o důchodovém platu? Asi jsem nějak mimo.

1