Letem literárním světem (3)

novinky

/ paulhunter
Letem literárním světem (3)

České literární ocenění Magnesia Litera bude v rámci letošního devatenáctého ročníku uděleno 31. srpna na ČT Art. Mezi nominacemi na prózu je například povídková sbírka Kolem Jakuba, Možnosti milostného románu, v poezii Přibližování dřeva a v překladové knize Manuál pro uklízečky. Loňský titul Kniha roku obdržel román Hodiny z olova Radky Denemarkové.

Dvacátého srpna tomu bylo přesně 130 let od narození amerického autora hororu H. P. Lovecrafta. Svými díly a především pak mýtem Cthulhu ovlivnil nespočet spisovatelů, herních designerů, filmařů či jiných umělců. O neutuchající oblibě svědčí i u nás téměř čtyřicet vydaných titulů. Jen v letošním roce vyšly tři knihy - Barva z kosmu (nakl. Carcosa), Hemživý chaos a jiné příběhy (Argo) a Smyčka Medúzy a jiné příběhy (Argo).
Je potřeba také zmínit výročí dvou velikánů literatury - sto let od narození by oslavili Charles Bukowski a Ray Bradbury.

Již sedm autorů se přidalo do norského projektu Future Library, který uchovává nečtená a nepublikovaná díla k vydání v roce 2114. Po následující století budou rukopisy znepřístupněny a zapečetěny ve veřejné knihovně v Oslu a poté vytištěny na papír ze stromů, které byly k tomuto účelu zasazeny nedaleko hlavního města.
Za projektem stojí výtvarná umělkyně Katie Paterson, známá spoluprací s mnoha vědci po celém světě. Cílem je zapojit celkem sto spisovatelů různých žánrů, národností i stáří. Autorů, kteří mají neobyčejný přínos pro literaturu a poezii a především pak schopnost zachytit představivost současných i budoucích generací. Od roku 2014 je každoročně vybrán jeden autor s dílem o libovolném rozsahu. Doposud přispěli Margaret Atwood, David Mitchell, Sjón, Elif Shafak, Han Kang, Karl Ove Knausgård a Ocean Vuong.

Svět knihy Plzeň 2020, který proběhne od 25. do 26. září, představil svůj program. Veletrh láká na scénické čtení Jaroslava Rudiše s hudebním doprovodem, francouzskou autorku Anne Delaflotte Mehdevi a její román Divadlo světla, zasazený do barokní Prahy 18. století, nebo na novináře Petra Fischera s knihou Byla tohle krize? o koronaviru.

K příležitosti 25. výročí literární ceny Women's Prize for Fiction vychází ve Velké Británii sbírka 25 knih pod skutečnými jmény spisovatelek. Ty byly původně nuceny vydat svá díla pod mužskými pseudonymy. Kolekce s názvem Reclaim Her Name library obsahuje například román Mary Ann Evans Middlemarch, který byl zvolen zpravodajstvím BBC jako nejlepší britský román všech dob. Všechny svazky jsou také dostupné v elektronické podobě ke stažení zdarma.

Před více než deseti lety napsala J. K. Rowling pro své děti pohádku Ikabog, kterou se rozhodla zveřejnit nyní v době pandemie. Autorka publikovala na internetu text příběhu na pokračování zcela zdarma, stejně tak je nyní dostupný v překladu Petra Eliáše na speciálních stránkách nakladatelství Albatros. Fyzická kniha v češtině vyjde letos v listopadu a Albatros vyzývá rodiče, aby mu zasílali ilustrace svých dětí. Je tak možné, že se objeví přímo v připravované knize.
J. K. Rowling plánuje věnovat veškerý výtěžek z prodejů fyzických knih lidem zastižených aktuální krizí.

Stephenie Meyer prozradila, že má v plánu napsat ještě dvě další knihy v upírské sérii Stmívání. Prozatím má napsanou první kapitolu a upozorňuje čtenáře, že nějakou dobu potrvá, než budou hotové. Nezamítá ani možnost napsat něco mimo ságu Stmívání. Poslední díl Midnight Sun se těší obrovskému prodejnímu úspěchu, ve Spojených státech se během prvního týdne prodalo více než milion kopií.

Zde se můžete podívat na minulý přehled Letem literárním světem (2)

zdroj: www.magnesia-litera.cz, argo.cz, theguardian.com, www.futurelibrary.no, blog-svetknihy.cz, independent.co.uk, baileys.com, bbc.com, ikabog-pribeh.albatros.cz


Buďte v obraze

Až vydáme další článek Letem literárním světem, pošleme vám o tom e-mail - více zde.

Přejít na komentáře (7)