Letem literárním světem (2)

novinky

/ paulhunter
Letem literárním světem (2)

Na konci roku 2020 vyprší autorská práva na světoznámý román Velký Gatsby. To znamená, že kdokoliv může publikovat text románu F. S. Fitzgeralda anebo užívat postavy tohoto díla bez omezení.
Americký autor Michael Farris Smith plánuje vydat prequel k Velkému Gatsbymu s názvem Nick, který sleduje hlavní postavu Nicka Carrawaye z bojišť první světové války do ulic New Orleans a nakonec i do samotného města West Egg. Román vyjde pátého ledna 2021, tedy jen několik dní po vypršení práv.

Vydavatelka a editorka fantasy série Kronika Královraha tvrdí, že její autor Patrick Rothfuss nenapsal v posledních šesti letech vůbec nic. Betsy Wollheim tak především komentovala nespokojenost s vývojem dlouho očekávaného třetího dílu s pracovním názvem The Doors of Stone, ze kterého prý zatím neviděla ani řádek. Sám Rothfuss v průběhu posledních let naznačoval, že práce na nástupci Strachu moudrého muže pokračují, ale v mnohých čtenářích teď rostou pochyby o jeho tvrzeních.

Až do listopadu letošního roku je možné navštívit v Praze výstavu Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemích. Veletržní palác nabízí širokou paletu vystavujících umělců, kteří se inspirovali literárním dílem amerického autora E. A. Poea. Výstava se zároveň věnuje fenoménu hrůzy a strachu.

Autor fantastiky Brandon Sanderson spustil kampaň na Kickstarteru k příležitosti speciálního vydání Cesty králů, první knihy ze série Archiv Bouřné záře. V rámci desetiletého výročí vyjde titul v kožené vazbě a již teď se jedná o historicky nejúspěšnější kampaň v oblasti publikací, kdy je projekt podpořen více než 3,4 miliony amerických dolarů od více než 26 tisíc fanoušků.
Sanderson na konci července zároveň dokončil rukopis čtvrté knihy Archivu Bouřné záře. Své čtenáře vždy pravidelně informuje o průběhu psaní a ne jinak tomu bylo i tentokrát, kdy podnikl závěrečný třináctihodinový psací maraton a celý postup komentoval na sociálních sítích. Titul Rhythm of War vyjde v originále v průběhu listopadu či prosince.

Stephen King oznámil nový kriminální román Later, který je plánován na rok 2021. Kniha má slogan “Pouze mrtví nemají tajemství” a zaměřuje se na chlapce s nadpřirozenými schopnostmi, který má zabránit zabijákovi ze záhrobí.

Manželé Kunderovi věnují Moravské zemské knihovně svou knihovnu i s archivem. Rozsáhlá sbírka, která obsahuje i řadu článků Milana Kundery či kritiky jeho knih, bude převezena z pařížského bytu do Brna letos na podzim. Materiály budou přístupné veřejnosti především v digitální podobě a po katalogizaci se má sbírce vyhradit i samostatná studovna s označením “Knihovna Milana Kundery”. Čtenáři se mohou těšit letos na podzim i na vydání překladu jeho posledního románu Slavnost bezvýznamnosti (nakl. Atlantis).
Velký ohlas v poslední době zaznamenal také téměř devítisetstránkový životopis Kundera: Český život a doba od česko-amerického spisovatele a scénáristy Jana Nováka. Hned po dvou týdnech od vydání přišly nakladatelství Argo a Paseka s dotiskem.

Po dvanácti letech od posledního dílu ságy Stmívání vychází nový román Stephenie Meyer Midnight Sun. Autorka měla rukopis napsaný již v roce 2008, ale v té době unikl na veřejnost a vydání tak bylo odloženo na neurčito. Midnight Sun vypráví příběh z pohledu upíra Eduarda Cullena a nakladatelé věří v obrovský prodejní úspěch - jen ve Spojených státech bylo na spuštění prodeje vytištěno více než 300 tisíc kopií.

Česká autorka Petra Stehlíková odevzdala redakci dokončený rukupis třetího svazku série Naslouchač s názvem Nasterea. Nakladatelství Host připravuje knihu na vydání na jaře příštího roku. Jen na Databázi knih se titul chystá číst téměř 700 čtenářů.

G. R. R. Martin na svých webových stránkách pohovořil o práci na šestém díle Písně ledu a ohně. Současná situace a karanténa ho přiměla více se zaměřit na psaní a je údajně pravděpodobné, že by kniha The Winds of Winter mohla vyjít už v příštím roce. Zároveň ale upozornil, jak je u něj již zvykem, aby ho nikdo nebral příliš za slovo. Poslední díl ságy Tanec s draky vyšel před devíti lety.

Zde se můžete podívat na minulý přehled Letem literárním světem (1)

Zdroj: www.townandcountrymag.com, newsweek.com, ngprague.cz, kickstarter.com, independent.co.uk, mzk.cz, idnes.cz, theguardian.com, Petra Stehlíková (facebook), georgerrmartin.com


Buďte v obraze

Až vydáme další článek Letem literárním světem, pošleme vám o tom e-mail - více zde.

Přejít na komentáře (25)