Knižní novinky (1. - 2. prosince 2011)

novinky

30.11.2011 / paulhunter
Knižní novinky (1. - 2. prosince 2011)

Na co se můžete těšit v nejbližších dnech na knižních pultech? Odpověď naleznete níže, kde jsme se pro vás snažili vybrat ty nejzajímavější tituly, které vychází v období od 1. do 2. prosince 2011:

Muži, kteří nenávidí ženy - Stieg Larsson (nakl. Host)
Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii.

Kniha vychází s novou filmovou obálkou americké adaptace Davida Finchera, která se objeví v kinech v lednu 2012.

Impresionismus (nakl. Slovart)
Snaha o nekonvenční malování byla ve Francii vyjádřena v díle několika malířů, kteří byli součástí impresionistického hnutí. Tito umělci měli svůj vlastní malířský styl a ve svých námětech kladli důraz na něco jiného, než bylo do té doby zvykem; zaměřovali se především na zachycení okamžiku, na vyjádření pocitů a dojmů. Impresionismus byl reakcí na ateliérovou tvorbu, jeho cílem pak malba v plenéru. Členové tohoto uměleckého směru byli ovlivňováni novými tendencemi, každý z nich šel ovšem svou osobitou cestou. Impresionismus se brzy rozšířil do různých koutů Evropy a USA.

Společně s touto encyklopedií vychází ve stejný den i množství dalších publikací od nakladatelství Slovart - ať už jde o další umělecké publikace, encyklopedie o přírodě, kultuře, planetě Zemi a další.

Mahábhárata aneb Velký boj (nakl. Argo)
Staroindický epos Mahábhárata je jedním z nejrozsáhlejších eposů světa, jenž v originále zahrnuje přes dvě stě tisíc veršů. Jeho dějovým základem je vyprávění o boji mezi Pánduovci a Kuruovci, jenž se zřejmě odehrál koncem 2. tisíciletí před Kristem. Kolem tohoto jádra se shromáždilo množství dalších epizod a víceméně samostatných příběhů. Převyprávění se ujal znalec indické kultury Vladimír Miltner (1933-1997). Uváženým výběrem nejpodstatnějších dějových motivů a stylově i jazykově čistým zpracováním zprostředkoval zvláště mladému čtenáři pohled na jeden z významných zdrojů indických tradic a myšlení.

Léčba - Robin Cook (nakl. Knižní klub)
JJ, syn Laurie Montgomeryové a Jacka Stapletona, se konečně uzdravil a Laurie se vrací do newyorského úřadu soudního lékaře.
První případ, který je jí přidělen, se zdá jednoznačný. Satoši Mačita, vědec z Kjótské univerzity, je nalezen mrtvý ve stanici metra. Vše nasvědčuje tomu, že podlehl jakémusi zvláštnímu záchvatu. Den nato se však na Lauriině pitevním stole objeví další mrtvý Asiat a Laurie začne tušit, že tady půjde o mnoho víc než jen o náhodu. A pak jí a Jackovi unesou syna…


Nejnovější lékařský thriller (a již třicátý v pořadí) amerického bestselleristy Robina Cooka.

Divadelní román - Michail Bulgakov (nakl. Doplněk)
Jde o dílo nedokončené, a přesto kompaktní. Autor pro ně zvolil formu zápisků, oblíbených v tehdejší ruské literatuře. Vznikaly v letech 1930-36, jako dílo zamlčovaného autora však mohly vyjít až v roce 1965.
Jejich hrdina, začínající dramatik Maksudov, svádí nerovný zápas o svou hru s renomovaným Nezávislým divadlem. V postavě Maksudova i v obrazu Nezávislého divadla Bulgakov rozvinul groteskní obraznost, která provází celou jeho tvorbu, a zúročil vlastní zkušenost autora a dramaturga Moskevského uměleckého divadla.
Maksudov se seznamuje nejen s divadelním, ale také s literárním světem Moskvy 20. let minulého století. Nešetří šlehy na adresu samolibých koryfejů divadelního umění, herců i rychlokvašných spisovatelů, kteří čile vpluli do oficiálního proudu tehdejší literatury a využívali všech nabízených výhod. Navzdory kritickému pohledu ovšem přiznává, že je stravován (podobně jako Bulgakov) láskou k Nezávislému divadlu a je k němu připoután jako klíště…


Zdroj: kosmas.cz, argo.cz

Komentáře (3)

Jackjelly
01.12.2011

Souhlasím s Titi, i subjektivní selekce toho co vychází je lepší než jen nicneříkající seznam. S dovolením bych rád upozornil na podle mne velmi zajímavou knihu "KMENY" o subkulturách v Česku, která vychází 1.12.2011 .
Informace zde: http://www.biggboss.cz/news/1181

paulhunter
30.11.2011

Děkuji za pochvalu. Pokud to půjde, budu se snažit v podobném duchu provádět i budoucí Novinky.

Titi
30.11.2011

Byla bych moc ráda, kdyby se takovéto knižní novinky na DK objevovaly pravidelně. Mají pro mě mnohem větší cenu, než "Knihy, které právě vycházejí", kde se stále objevují knihy, které ještě vůbec nevyšly. Děkuju paulhunterovi.