Ivana Nováková: Baví mě hrát si s možnostmi a bourat zažité stereotypy

novinky

PR článek, 31.07.2019
Ivana Nováková: Baví mě hrát si s možnostmi a bourat zažité stereotypy

Česká fantasy spisovatelka Ivana Nováková má na svém kontě již tři díla, dostupné prozatím pouze jako e-knihy (vydalo nakladatelství KKnihy.cz).

Všechny se vyznačují svou originalitou, svižným, a přitom poetickým stylem, kde vyniká krása českého jazyka.Kterou ze svých knih máte nejraději?
Nevím, nemám žádnou oblíbenější, než ostatní. Do každého příběhu jsem vložila kus sebe a zvláštní je, že pokaždé jiný - do Pohádek hravost, do Serafíny racionalitu, do Zpackaného kouzla strach z osamělosti.

Projdeme vaše knihy pěkně popořadě. Ve sborníku povídek Pohádky o čarodějích jste použila Babu Jagu i Kostěje nesmrtelného, ale s úplně pozměněným charakterem. Co vás vedlo k nepřijetí obecného dogmatu o těchto dvou postavách?
Tohle je věc, kterou ve své tvorbě považuji za zásadní. Bourání obecně platných mýtů. Proto ve svém textu s oblibou kombinuju archaické a hypermoderní výrazy. V případě Kostěje jsem se při čtení klasické předlohy strašlivě naštvala na careviče Ivana, jaký to byl bezcitný, násilnický hlupák, takže jsem pro změnu udělala klaďase z Kostěje.

Vaši druhou knihou je Serafína a drak, která je již uceleným příběhem. Co vás přimělo k námětu?
Uvažovala jsem o tom, jak by se vůči lidem zachovaly nesmrtelné a nezranitelné bytosti postrádající morální hodnoty. Co by jim zabránilo nás, křehké dvounožce, dočista vyhubit? Jak bychom se jim mohli ubránit? Ovšem místo filosofického spisu vznikl dobrodružný příběh plný bájných tvorů se silnou romantickou linkou. Do textu jsem také vložila několik legrácek i odkazy na různá skutečná umělecká díla. Příběh neplave ve vzduchoprázdnu, odehrává se v reálných lokalitách a pevně stanovené epoše, jen jsem si trochu pohrála s historií ve smyslu „co by, kdyby“.

Prozatím poslední vaši knihou je Zpackané kouzlo. Co byste nám o ní prozradila?
Zde jsem si pohrála s módním tématem krásky a zvířete. Ovšem tentokrát jsem postavila netvora před úkol zamilovat se do obyčejné dívky, žádné oslnivé krasavice. Při zpracování jsem se snažila dodržet dějovou linii původní pohádky a zároveň přizpůsobit motivaci postav současnosti.

Zkoušela jste psát i jiné žánry než fantasy?
V tomto ohledu jsem poměrně monotónní autorka. Jednou jsem se pokusila sepsat drsný příběh ze současnosti o zneužívání moci. Jenže pořád to nějak nebylo ono, dokud jsem do něj nenacpala kouzla a nadpřirozené bytosti. Takže ne, nejsem schopna napsat nic jiného než fantasy.

A když píšete, máte předem jasnou představu o konci a o vývoji postav, anebo je to tak, že postavy ožívají během psaní a žijí vlastním životem?
Na začátku mám kostru příběhu a představu o závěru. Inspirace mi většinou vnukne klíčovou scénu, silný moment, ke kterému se snažím postavy dotlačit. Ne vždy však spolupracují bez problémů. Postavy mi na stránkách ožijí a dělají si, co chtějí.
Někdy se mi urodí vedlejší figura, která měla jenom podbarvit určitou situaci, a posléze se z ní vyklube jeden z hlavních hrdinů, jako například Bran v Serafíně a drakovi.

A co, když se zaseknete? Co vám pomáhá překonat tvůrčí blok?
Osobně si neumím představit, co to vlastně je tak zvaný tvůrčí blok. Když už se dokopu k tomu, abych sedla ke klávesnici, vždy něco napíši. Pochopitelně si občas nevím rady s patřičnou formulací myšlenek či vhodným vyřešením zapeklité situace. K překonání tohoto, mi pomáhá mechanická fyzická činnost – chůze, luxování, mytí nádobí a podobně. Spisovatelské řemeslo je tedy pro naši domácnost kromě finanční nenáročnosti také velmi produktivní.

Jaký vztah máte ke svým postavám?
Bezvýhradně je miluju. Nedokážu psát o týpkovi, který by mi byl protivný, s jehož morálními hodnotami bych nesouhlasila nebo by třeba postrádal smysl pro humor. Proto mi nejdou padouchové. Když už mám někoho takového stvořit, zcela bezcharakterně si zvolím předobraz, skutečného člověka ze svého okolí, a jenom popíšu jeho vlastnosti a chování. Nesnažím se pochopit důvody, které ho vedou ke zlým skutkům. Nepodařilo by se mi to.

Jaký máte pocit, když knihu dopíšete? Převládá smutek nebo máš radost?
Po dopsání knihy vždy pociťuju euforii. Tu ovšem poměrně rychle následuje stesk, jelikož musím postavy opustit. Některé mi přetrvávají v hlavě ještě dlouho poté a prožívají další a další dobrodružství. Ovšem skutečným ukončením práce na knize je až její vydání, protože dokud oficiálně nespatří světlo světa, stále text opravuji, vylepšuji, přepisuji. Mezi spisovateli jsem naprostý úchyl, právě tahle fáze mě totiž baví nejvíc ze všeho (a jsem na světě asi jediná). Když už se nemusím soustředit na příběh a postavy a logiku děje, mnohem snáze se mi vymýšlejí obraty a vybavují vhodná slovní spojení. Prostě si hraju.

Hrátky s jazykem si zajisté čtenáři vašich knih užijí. Jak jste se k tak pestré zásobě dopracovala?
Jsem vášnivá čtenářka, to je jednoznačný základ. Navíc díky psaní slovní zásobu používám aktivně. Pravopis pořád piluju pomocí rozličných příruček. V poslední době se mi stává taková věc, že při čtení narazím na slovo, které sice znám, ale leží někde zasunuté ladem. Tak si ho poznamenám a při nejbližší příležitosti vpravím do vlastního textu.

Jaký máte vztah k českému jazyku?
Už jsem se z lásky ke své rodné řeči vyznávala několikrát. Samozřejmě se jedná o důležitý prostředek komunikace, ale pro mě ještě představuje emocionálně a výrazově tak silnou záležitost jako pro malíře barvy nebo pro hudebníka tóny.
Díky autorce Ivaně Novákové vychází na obzoru fantasy literatury nový talent srovnatelný s Cassandrou Clare. Čtenář si nad jejími knihami užije zajímavou jízdu plnou magie, inteligentního humoru, napětí a romantiky. A rozhodně dostane víc, než si dokáže představit.

Koupit e-knihy Ivany NovákovéZpackané kouzloZpackané kouzloIvana Nováková

Kancelář pro uvádění pohádek na pravou míru opravila i klasický příběh o krásce a zvířeti. Odstranila největší logickou nesrovnalost této story. Máte ojedinělou možnost si přečíst, jak to bylo doopravdy. Ona statečná žena nebyla kráskou,...více


Serafína a drakSerafína a drakIvana Nováková

Jak by se vůči lidem zachovaly nesmrtelné a nezranitelné bytosti postrádající morální hodnoty? Co jim brání nás, křehké dvounožce, vyhubit? Možnou odpověď přináší příběh plný bájných tvorů, se silnou romantickou linkou. Drak slouží ča...více


Pohádky o čarodějíchPohádky o čarodějíchIvana Nováková

Pod starým hradištěm sídlí velká moc i temné zlo. Když se za bouře dva pasáčci propadnou pod zem, stanou se z nich čarodějové. Zatímco dobrosrdečný Akir chce pomáhat lidem, Dekel touží ovládnout království. A Tamae, nejmocnější kouzelnic...více


Komentáře (6)

Mahej
06.08.2019

I já jsem přečetla vše od Ivy Novákové a to jedním dechem. Fascinuje mne nevyčerpatelnost přirovnání, slovní spojení , jak si hraje s jazykem. .. a vždy má ještě další slova v zásobě. Nechte se unášet pohádkovým dějem a nebojte se číst Pohádky o čarodějích svým dětem, těm mým se velice líbily. Těšíme se na další dílo.

zuzca.h
04.08.2019

Knihy od této autorky mám moc ráda. Postavy Vám při čtení ožívájí a občas máte pocit, že stačí jen natáhnout ruku a můžete se jich dotknout nebo vzhlédnout k obloze a spatřit stín draka.

KatherineLuka
02.08.2019

Kdo by nemiloval příběhy o dracích a jiných sexy příšerách? Já je tedy miluju. A v podání vtipné a geniální Ivany Novákové si vždycky užiju každičké písmenko.

katerina578
02.08.2019

Knihy Ivy Novákové jsou plné vtipných a inteligentních dialogů a hlášek. Bavím se tím a nemůžu knihu odložit, dokud nedočtu do konce. Ale abych nepěla jen samou chválu, knihy nejsou kvůli lehce erotickým scénám pro děti, ač se nazývají pohádky nebo na ně odkazují.
Oceňuji jazyk, promyšlený děj i to, že dobro zvítězí a zlo je poraženo.

Adhara
01.08.2019

"a jsem na světě asi jediná" - nie, nie si. :-) V tomto to mám narovnako.

SLie
31.07.2019

Knihy od této autorky jsem četla a mohu je jednoznačně doporučit! Jsou to krásné příběhy, perfektně promyšlené a plné nádherných scén, které občas berou dech. Po přečtení mi ještě dlouhou dobu visí v hlavě :-). Určitě si nenechám ujít i další její knihy, kterých, doufám, bude hojně přibývat!