Inspiraci hledá na hřbitově i ve snech

novinky

PR článek,
Inspiraci hledá na hřbitově i ve snech

Slovenská autorka v Česku boduje s temnou krimi.

Detektiv David Meizner je věčně nevrlý a neurvalý sukničkář. Tvrdohlavý, sobecký a nejde daleko pro ostré slovo. Pro ty, s nimiž jedná, je jeho povaha jen těžko stravitelná. Ale možná i díky ní je setsakra dobrý ve svojí práci. V práci na vraždách, která vyžaduje silný žaludek. V úspěšných knihách slovenské autorky Barbory Bernátové Dívka v mlze a Špína se vrhá do případů, s nimiž otevírá tabuizovaná společenská témata.

Vesnice pod Tatrami, brutální vražda a dávné lži. Dvojice mladých kriminalistů objasňuje případ mladé ženy v zapadlé osadě na východním Slovensku. Doufají, že pátrání v její minulosti přinese odpověď na otázku, kdo zabil Dívku v mlze. Debutové krimi rodačky z Košic těží mimo jiné z autentičnosti míst, na nichž se děj knihy odehrává. „Pojí se s mým dětstvím, jde totiž o chatovou oblast, kam jsem jako malá často jezdila a na kterou mám mnoho krásných vzpomínek,“ vysvětluje spisovatelka.

Ukázka z knihy
„Nic víc? Máme jen krevní skupinu?“ zeptal jsem se zklamaně a sedl si na nejbližší židli.
Nevím, co jsem vlastně čekal, když jsem tu otázku pokládal. Že mi pachatel na sebe nechá kontakt, nebo co?
„To je náhodou velmi důležité,“ upozornil mě doktor. „Uvědomujete si, že skupinu AB má přibližně pět až osm procent světové populace? To by vám zásadně zúžilo okruh pachatelů… kdybyste nějaké měli,“ zasyčel doktor a rozhodl se mi odteď už nevěnovat žádnou pozornost. Obrátil se k Emě a pokračoval: „Zpod nehtů jsem odebral kousky kůže.
Podle analýzy DNA patří muži s krevní skupinou AB. Na těle jsem kromě čerstvých zranění našel i starší. Pravděpodobně se jedná o popáleniny od cigaret, staré tak dvacet pět až třicet let.“
Spolkl jsem obrovský chuchvalec slin, abych nemusel nahlas nadávat. Podle údajů v občance byla naše oběť v té době teprve malé dítě.

Barbora Bernátová si české čtenáře získala již zmíněnou literární premiérou, na niž navázala s volným pokračováním Špína. Po nelehkém tématu zneužívání a prostituce v první knize přechází na středoškolskou půdu a noří se do zakázaného vztahu mezi učitelem a jeho studentkami. Thrillery, které vycházejí v nakladatelství Metafora, vycházejí z reálných poznatků trestního práva, kriminalistiky a kriminologie, do nichž Bernátová pronikla během studia trestního práva. „Příběhy se snažím psát tak, aby byly co nejvíc realistické a vymyslet je tak, aby dávaly čtenáři logiku a mohly se skutečně stát.“ Obdivovatelku Elleny Ferrante odmala knižní svět fascinuje. Vnímá ho jako možný únik z reality do světa fikce. Náměty na knihy čerpá především ze snů a jména pro svoje postavy z náhrobních kamenů. Fantazie jí pomáhá i při psaní jiných žánrů a doufá, že jednou si najde dostatek času na napsání epické fantasy, v níž se odrazí její záliba v osmanských dějinách.

Knihu můžete koupit zde


Špína Špína Barbora Bernátová

Dva týdny před vánočními prázdninami je krajina v okolí Košic sevřená mrazem a čtveřice puberťáků se vydává bruslit do kamenolomu. Dvojité rande se ale z večerní romantiky rychle změní v noční můru, když se jedné z dívek zasekne b... více


Dívka v mlze Dívka v mlze Barbora Bernátová

V bohem zapomenuté chatové osadě na východním Slovensku nacházejí dva mladíci zavražděnou ženu. Její totožnost je velkou neznámou. Případ řeší svérázný detektiv David Meizner, věčně nevrlý a nepříjemný sukničkář, který nemá lidi p... více

Přejít na komentáře (3)