Iain Banks na cestě k mostu

novinky

06.04.2013 / elfos
Iain Banks na cestě k mostu

Světem (i autorem této novinky) otřásla smutná zpráva. Spisovatel Iain Banks na svých webových stránkách dne 3. dubna 2013 oznámil, že má rakovinu. Chirurgické řešení už není možné, zasažena jsou celá játra i slinivka břišní. Možnost chemoterapie pro změnu komplikuje jeho žloutenka.

„Očekává se, že budu žít několik měsíců, je velmi nepravděpodobné, že by to bylo déle než jeden rok. Takže to vypadá, že můj poslední román Quarry bude můj poslední,“ říká Iain Banks.

Spisovatel zrušil plánované akce svého veřejného života, a napřel své síly a pozornost jiným směrem. Požádal svou partnerku Adele Hartley o ruku slovy, jestli by mu prokázala tu čest a stala se jeho vdovou (morbidní humor a humor vůbec prý v této situaci pomáhá). V době vydání prohlášení měli Iain a Adele svatbu a krátké líbánky. Nyní budou trávit společný čas setkáváním s rodinou a přáteli a navštěvováním míst, která pro ně hodně znamenají.MostMostIain Banks

V roce 1984 se svou prvotinou Vosí továrna (česky 1998) prorazil tento britský autor jednou provždy do světa krásné literatury i do světa sci-fi literatury. Román Most (z jeho tvorby v oblasti krásné literatury) z roku 1986 má nejméně čtyři...více

Komentáře (1)

steppen-wolf
07.04.2013

Proč? Iaina Bankse jsem si moc vážil a těšil se na každý jeho román. Byl jsem moc rád, že je na světě, protože díky tomu, že "pro mě" psal knihy byl svět o něco lepší.Teď mám pocit, jakoby umíral přítel. Smutno a cítím bezmocný vztek!