Hlasujte ve finálovém kole Kniha roku 2017

Hlasujte ve finálovém kole Kniha roku 2017

Právě jsme spustili druhé (finálové) kolo ankety Kniha roku 2017.

Prohlédněte si přehled nominací v jednotlivých kategoriích a hlasujte v tomto odkaze.

2. května budou známy výsledky.

02. dubna, autor: Dan

Komentáře (73)

Nifredil
27. dubna

Tazz - člověk, který má přečtení 240 knih a mezi nimi autory jako Rollins nebo takové skvosty jako jsou pravidla pro postavy Dračího doupěte si dovoluje vystupovat jako expert na literaturu? Nezlobte se, ale až buďte mít přečtení tisíce knih a budou to různorodé žánry, pak hodnoťte. Nafoukanost nesluší nikomu. A urážet někoho jen proto, že se ohradil proti hodnocení ženské literatury jako apriorní úpadkové? Ach jo, existuje řada lidí, kteří hodnotí jako úpadkové to, co čtete vy nebo třeba já. Možná se trochu zamyšleně nad způsobem diskuse a tím, zda to je opravdu takto nutné.

zuziiiiik
27. dubna

Hlasuji pro Manželé odvedle :)

Cari
24. dubna

Achjo, to je tedy výběr...

tereza1198
22. dubna

Proto hlasuji jen pro obálku. Z nominovaných knih jsem četla jen Za zavřenými dveřmi a Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii. Na Hanu se chystám, protože se o knize pořád všude mluví. Takže si nepřipadám dost orientovaná k tomu hlasovat. Myslím, že většina čtenářů nečetla všechny nominované knihy a tak hlasují pro tu jednu z mála, kterou v seznamu četli. Nebrala bych to tedy tak vážně. Je to cena popularity a co je populární, často nemusí být nějak zvlášť kvalitní viz. Harry Potter a prokleté dítě.

Tazz1
19. dubna

@ddk a právě takové sufražetky co hned vidí rudě, aniž by si text pořádně přečetly a následně požadují onu genderovou vyváženost, paradoxně celé situaci jen přitěžují. Já jsem někde psal o tom, co ženy čtou nebo nečtou ? Celou dobu hovořím jen o té jediné knize, která i tady je brána jako literatura pro ženy, ale najdou se i takové čtenářky, které by ji chtěly "postrčit" jinam. Takže než se z debaty stane rudý hadr a feministky poženou další dívčí válku, tak od začátku pouze tvrdím, že vysoké umístění této knihy není až tak dáno její kvalitou, jako oblíbeností u ženského segmentu tohoto webu. A protože ženy se evidentně raději projevují, má tato kniha šanci na dobré umístění. Toť vše.

krákorka
19. dubna

Nechápu,proč je druhé kolo ankety, už měla dávno vyhrát kniha ,která získala nejvíce hlasů v prvním kole ankety. Četla jsem jen knihu Manželé od vedle, jinak všechny knihy,které jsou v anketě jsem nečetla.

ddkk
19. dubna

Tazz1: Původně jsem už vůbec nechtěla reagovat, ale vaše vyjadřování na účet "klevetných a vykřikujících žen" je opravdu na pováženou. Přesně takové názory nutí ženy, aby se ozývaly a požadovaly tu vaši přezíranou "genderovou vyváženost". Nevšimla jsem si, že by se kterákoli jiná z diskutujících jakkoli opovržlivě vyjadřovala o válečné, sci-fi nebo dobrodružné literatuře, kterou preferujete vy. Zkuste se podívat, co vlastně ženy skutečně čtou a možná budete překvapen šíří jejich záběru (a věřte, nejsou tu jenom čtenářky blbostí typu 50 odstínů čehokoli...) - zkuste to srovnat i s tím, co sám čtete.
A propos - Verne, Troska i Foglar byli svého času i mými oblíbenými autory...ale nejen oni.

Tazz1
19. dubna

@cecetka tak jestli ti dva čtou ženskou literaturu, je to jejich věc. A společenský román tahle kniha nebude. To by to za chvíli mohly být i Odstíny šedi, protože se ženám také líbí. A zajímavé je, že já jsem tam žádných 12 mužů v hodnoceních nenašel. Apropos, je třeba rozkliknout, ne každý nick co se tváří jako mužský, opravdu skrývá chlapa :-) .
Ale ano, je to jedno. Jen prostě, jak jsem řekl, je to neobjektivní. Je například spousta válečných či scifi knih, které tam nejsou. A důvod? Čtou převážně muži a nemají takovou potřebu o tom klevetit a tak to vykřikovat do světa. Ještě, že muži nepožadují genderovou vyváženost jak si všude prosazují ženy ;-)

Hornet
19. dubna

Hlasuji taky pro Hanu, skvělá kniha, určitě doporučuji a nebudete litovat.

Adi.h
19. dubna

Hana :)

KSarlota
18. dubna

Myslím, že HANA

Alena_K
18. dubna

Hlasovala jsem pro Hanu. Výborná kniha

NikajiR
18. dubna

NikajiR
hlasuji pro Hanu

leiki
18. dubna

hlasuji pro Hanu

Amálie316
18. dubna

Manželé odvedle

embil
18. dubna

Hana od A. Mornštajnové.....

molt
18. dubna

Opuštěná společnost

renet
18. dubna

Také jsem hlasovala pro Hanu.

JankaŘ
18. dubna

Pro mě také Hana. Přečetla jsem jedním dechem.
Silný příběh.
Skvěle napsaný.

Beruska636
17. dubna

Pro mne je kniha roku Hana

Natty09
17. dubna

Manželé od vedle

cecetka
17. dubna

Ke knize Hana: projizdet vsechny komentare se mi opravdu nechce, ale jen ode dneska zpatky do 20.3. jsem tam nasla 12 komentaru od muzu. A protoze osobne znam 2, kteri tuto knihu precetli (mimochodem ocenili treba i knihu V sedych tonech nebo Sul more, ktere se taky tvari jako jen pro zeny), tak verim, ze Hana by mela byt v kategorii spolecensky roman.
Tazz1: oni 2 ctenari jsou zrovna milovnici mnou zminovane serie Cato, takze nejsou nijak zzensteli :-D

Tato anketa je anketou DK. A pokud je vice aktivnich uzivatelek zen nez muzu, pak bohuzel vice hlasu ziskaji knihy, ktere ctou zeny. Vzdyt je to jen hra, nejde prece o zivot. Osobne jsem mimo Hany hlasovala pro dalsi knihy, ktere rozhodne do top 10 nespadaji. Nicmene je to dobrovolna volba kazdeho z nas hlasovat nebo nehlasovat. A neplacu, ze ony dalsi knihy zustavaji opomenuty ;-)

Vsak se rika: Kolik lidi, tolik chuti :-)

SanFrancisco2
17. dubna

Knihu Hana jsem zaregistrovala, když se objevila na 6. místě v anketě Lidových novin. Tam hlasuje odborná veřejnost, takže to asi "ženská literatura" nebude. Navíc by mě definice "literatury pro ženy" dost zajímala. A že ženy čtou víc než muži, je známá věc. Komentář Tazz1 považuji za nevhodný a urážlivý a jeho názor na nic neznamenající anketu jen dokazuje, jak je pro některé těžké tolerovat jiný názor.

Tazz1
17. dubna

@cecetka jenže ti tři jsou asi všichni, takže by to do těch procent chtělo zahrnout komplet a nejen poslední stránku. A nic proti nim, ale podíval bych se ma skladbu jejich čtenářského portfolia. Vidím to spíše na estrogen jak testosteron :-) . A ne díky, já opravdu nemám zapotřebí číst ženskou literaturu, mám dost vlastní. Ale samozřejmě nijak nepochybuji, že ženám se to může líbit, přece jen s nimi více cloumají emoce. A pak takové slzavé údolí honem pádí hlasovat, aby prostě tenhle zázrak zazářil. Tím pádem je tato anketa neobjektivní. To je to na co jsem upozorňoval. Nijak nehodnotím literaturu pro ženy jako takovou.

Bishamonten
17. dubna

jaroiva - Podľa mňa je druhé kolo hlasovania zbytočné. Titul kniha roku 2017 mala získať kniha, ktorá dostala najviac hlasov. Ja som dal svoje hlasy dvom knihám z edície ZIP (Argo/Dokořán) a nemám dôvod meniť svoje rozhodnutie.
S tým vkusom máte pravdu. Tiež mám pár užívateľov (nielen na DK), ktorými sa nechám inšpirovať. Už len keby bolo toho času viac. :)

jaroiva
16. dubna

Bishamonten: no, ano, knih je mnoho, čas života omezený, proto raději budu číst knížky, které mi někdo doporučí než naslepo zkoušet, jestli se mi náhodou něco netrefí do vkusu. Proto, když hledám, po čem sáhnout a nemám zrovna nic doporučeného od známých, vlezu na DK, seřadím si knížky podle hodnocení a pak se dívám, co by se mi mohlo líbit podle žánru. Pak si krátce projdu hodnocení čtenářů, zejména hledám ty kritičtější hlasy.
Za "in" považuju knížky, které se momentálně čtou a píšou.
Outsider je podle mě nejen knížka, která je komerčně neúspěšná, ale i taková, která má pouze úzké publikum, přestože může být opravdu dobrá. Např. něco jako Pokročilé nástroje Excelu nebo Klíč k určování druhů hmyzu asi těžko udělají díru do žebříčků :). Přesto, jako milovník Excelu bych (kdyby mě příručka zaujala) v prvním kole klidně něco takového navrhla. Nedivím se ale, že se takové věci do finále nedostanou.
Vnímání beletrie je docela subjektivní, ale pokud se něco líbí hodně "subjektům", zkusím, jestli se to bude líbit i mně. A pokud ne, tak to prostě nedočtu.
Ideální je pro mě najít si čtenáře, kteří mají podobný vkus. Jejich názor pak pro mě má vyšší vypovídací hodnotu.
To, že mohlo vyhrát knihu roku Padesát odstínů šedi, ale považuji za úpadek. Vždyť ani tady na DK hodnocení není žádná sláva.

cecetka
16. dubna

Tazz1: Doporucila jsem tuto knihu (Hana) i muzskym ctenarum a svete div se, moc se jim libila. Zkuste do ni nakouknout, treba se taky zactete a zmenite nazor.
To je jako bych zpochybnovala kvalitu napr. knizni serie Cato od S.Scarrowa jen proto, ze me Rimske legie nezajimaji :-( Ale verim tomu, ze se najdou i zenske ctenarky, ktere takove knihy ctou.

Jen na nejnovejsi strane komentaru (30 komentaru) jsou 3 komentare muzu. Takze pokud se jedna o vylozene literaturu pro zeny, pak je cca 10% ucast ctenaru - muzu uzasna :-)

Bishamonten
16. dubna

jaroiva - Súhlasím, že knihám sa venujú viac ženy než muži (rovnako zo skúseností z môjho okolia a predpokladám, že aj na DK je zaregistrovaných viac čitateliek.
Ukážkový príklad je Padesát odstínů šedi. Na DK má cez 10000 čitateľov a stavím sa, že vyše 90% sú ženy. Pochybujem, že existuje prípad, kde tvoria takýto pomer muži. Podobne je na tom momentálne Hana, aj keď tam bude asi percentuálny podiel menší.
"Pokud se knížka vydaná r. 2017 dostane do žebříčku nejlépe hodnocených knih DK na druhé místo..."
Už len tento fakt potvrdzuje moje tvrdenie.
"I proto se snažím ještě přečíst co nejvíc těch, které jsou navržené, abych si mohla udělat vlastní úsudek."
Sama priznávate, že ste ovplyvnená výberom ostatných čitateľov - takže predsa len čítate to, čo je "in". ;)
Prečo by ste nemohli voliť za knihu roka outsidera? Čo pre Vás vlastne znamená pojem outsider? Kniha, ktorá nemá komerčný úspech alebo kvalitný obsah?

jaroiva
16. dubna

@Bishamonten: "Ženy čítajú hlavne to, čo je "in""?
To bych zrovna mohla říct, že muži vlastně vůbec nečtou, protože v mém okolí spíš čtou ženy než muži...
Ovšem, neměla by knihou roku být právě taková kniha, která je "in"? Těžko bych volila za knihu roku nějakého outsidera. Za mě ovšem pro to, aby kniha byla "in", nestačí, aby měla na sobě nálepku Bezcelér nebo od autora bez celeru. Přestože i takové jsem si přečetla (asi proto, že jsem žena a tedy čtu, to co je "in" ;) ?) Ono ale přečíst a líbit se jsou dvě odlišné věci. Samozřejmě, čím víc lidí přečte, tím více lidem se bude líbit. I proto se snažím ještě přečíst co nejvíc těch, které jsou navržené, abych si mohla udělat vlastní úsudek. Zatím jsem rozdala dva hlasy ve finále a jeden mi stále ještě zbývá na nějakou, kterou snad ještě stihnu přečíst. Ovšem, doufám, že vyhraje Hana, protože tahle kniha je něčím naprosto unikátním v rámci běžné české produkce a nepotřebuje k tomu ani nálepku. Pokud se knížka vydaná r. 2017 dostane do žebříčku nejlépe hodnocených knih DK na druhé místo po Tolkienovi a před Rowlingovou nebo Martina, tak asi je nanejvýš logické očekávat, že počet příznivců ji vytáhne v žebříčku i v knize roku. I když i mě by zajímalo rozložení těch cca 2200 hodnocení na ženy a muže.
A vy, kdo jste Hanu nečetli, zkuste jí věnovat jeden den (možná ji za něj přečtete celou, jako já) a udělat si vlastní názor.

Amalberga
15. dubna

Ten pocit, když jste ze všech nominovaných knih četli jen jednu a ostatní sotva zahlédli v knihkupectví :D.