Havel Michaela Žantovského je oficiálně Českým bestsellerem

novinky

17.05.2015 / Dan
Havel Michaela Žantovského je oficiálně Českým bestsellerem

Životopis Václava Havla od jeho dlouholetého přítele a diplomata Michaela Žantovského získal titul Český bestseller 2015 v kategorii biografií. Cena se udílela v rámci veletrhu Svět knihy.

Nakladatelství Argo tuto knihu vydalo na podzim loňského roku, krátce poté, co vyšla ve Velké Británii, kde se jí dostalo velkého uznání a vřelého přijetí. Stejně úspěšná je i na americkém a německém trhu. U nás se jí prodalo kolem třiceti tisíc výtisků.

Kniha Havel mapuje celý Havlův život, ale větší prostor v ní mají 60. léta, kdy se Havel prosadil jako dramatik, přelom 70. a 80. let spojený s Chartou 77, převratné události roku 1989 i léta následující, kdy se z Havla disidenta stal Havel prezident. Právě tehdy s ním byl Žantovský v nejužším kontaktu. Informace k ostatním obdobím čerpal především z více než třiceti tisíc dokumentů digitalizovaných v pražské Knihovně Václava Havla a ze zhruba sedmdesáti rozhovorů s Havlovými přáteli, současníky i oponenty včetně Václava Klause.
Kniha vyšla také v limitované edici, vázané v kůži.HavelHavelMichael Žantovský

Václav Havel pohledem Michaela Žantovského: už tím je řečeno vše, co nová havlovská biografie přináší. Oba muži spolu dlouhá léta úzce spolupracovali, pojilo je blízké přátelství – a politický (a do značné míry i kulturní) odkaz Václava Hav...více

Komentáře (9)

Salci
24.06.2015

Tato kniha se podle mě vydařila a myslím, že je i relativně objektivní. Čekal jsem, že to bude samá pravdoláskařská demagogie, nakonec jsem byl mile překvapen. Máte zde detailně popsány jeho jednotlivé politické činy (včetně toho, co jej k nim přivedlo), stejně tak se autor nebrání popisovat Havlovy negativní rysy osobnosti - alkohol a neustálá nevěra. Ať už máte názor na Havla jakýkoli, tato kniha stojí za přečtení.

toecutter: Knihu jsem si koupil a ujišťuji Vás, že nejsem pravdoláskař. Dále dodávám, že alkohol téměř vůbec nepiji (jak níže naznačujete). Koupě rozhodně nelituji.

pajonek
31.05.2015

...dejte sem už nějaký nový příspěvek ! Nebo tady zase bude popsaný marast!
____________________________________________________________
jenom poznámečka ....AN27 - s tím alkoholikem se toecutter určitě nespletl ....

toecutter
31.05.2015

AN27-jak někdo nemůže vystát tohoto opilce,tak je hned plný zášti???Co jsem nechtěl číst,tak to jsem nečetl ani za socializmu :-) A mimochodem-V.H. jsem na vlastní oči viděl dvakrát-a pokaždé byl opravdu pod obraz a museli ho táhnout(!!!).A ani nechtějte vědět,co v tom svým rauši vyřvával ten "humanista"!Poprvé byl prezidentem,podruhé už sice nikoliv,ale pořád to ůdajně byla ta "světově uznávaná veličina"-to jsem si říkal-toto,že je ta morální autorita???!!!No to snad ne!!Přečtěte si toto:http://www.vaclav-havel.eu

AN27
31.05.2015

Stále mě nepřestává šokovat, kde se v lidech bere taková zášť.
Každopádně pan toecutter je jistě vděčný, že díky činnosti (nejen) tehdejšího Občanského Fóra v roce 89 ho dnes nikdo nenutí číst, co nechce a může vyslovit svobodně svůj názor.
Jen co se týče toho alkoholu, se mu asi trochu popletli prezidenti:)

toecutter
30.05.2015

siena-Váš názor je mi ůplně jedno :-)

siena
30.05.2015

Máte pravdu...kdo jste, je z vašeho příspěvku více než patrné...

toecutter
30.05.2015

siena-nejsem abstinent ani intelektuál-pouze mi ještě slouží paměť...

siena
30.05.2015

Toecutter, myslím, že jste nám všem předvedl přímo prototyp svépravného intelektuála, abstinenta...

1