Gris & Lars: zlobiví chlapci české krimi

novinky

PR článek,
Gris & Lars: zlobiví chlapci české krimi

Vtrhnul do konzervativních a staromileckých vod české detektivky jako (pokud máte rádi eufemismy) poněkud rušivý element, porušil hned několik pravidel (drsná škola v českém prostředí, která navíc chytila za ehm… srdce nečekaně hodně čtenářek) a ještě s tím uspěl. Seznamte se: Daniel Gris a jeho literární alter ego Lars…

Tvoje „jokerovská“ vizáž je stylizace, nebo fakt takhle vypadáš? Co na to sousedi?
Kdepak stylizace – nutnost! Kdybys věděl, jak vypadám doopravdy… Jako Joker jsem namaskovaný právě proto, abych sousedům nepůsobil traumata. Naštěstí, co mi panbů nedopřál na kráse, to mi nadělil na inteligenci, takže v součtu snad dobrý.

Román Říkají mi Lars je přiznanou poctou jak drsné škole, tak historkám z podsvětí. Máš mezi tvůrci takových příběhů své oblíbence? Ať už literáty nebo filmaře?
No jasně, především je to Guy Richie, jehož poetice (pokud je možné v těchto souvislostech takové slovo vůbec použít) se snad Lars blíží. Jeho filmy Podfu(c)k a RocknRolla jsou pro mě studnice moudrosti (smích). Zmínit ovšem musím i Tarantinovy filmy Pulp Fiction nebo Jackie Brown, a v neposlední řadě knihy Donalda Westlakea Jak neuloupit smaragd nebo Jak nevyloupit banku. Ty prostě miluju.

Ačkoli je Lars drsňácká literatura, našel si překvapivé množství oddaných čtenářek. Čím si to vysvětluješ?
Pochopitelně si to vysvětluju hlavním hrdinou, kterého by chtěla mít každá dáma či dívka doma. I když nejspíš jen do rána, protože Lars je zkrátka Lars (smích). Ale pokud mám odpovědět vážně, zřejmě jsem se touhle odlehčenou formou gangsterky trefil do ženského vkusu, i když jsem nic takového nečekal a rozhodně neplánoval. Samozřejmě, že některé dámy mohla přilákat i lehce provokativní obálka, ovšem zbytek už si příběh musel vybojovat sám.

Kdyby se měl Lars natočit jako film nebo televizní seriál, jakého herce by sis vybral za představitele hlavní role?
V ideálním světě by ten film natočil už zmiňovaný Guy Richie, Larse by pochopitelně hrál Tom Hardy. No a v českých luzich a hájích… Kdyby si oholil hlavu a nechat narůst vousy, líbil by se mi v hlavní roli Václav Neužil. Režírovat by samozřejmě musela Mirka Spáčilová, kdo taky jiný, že?

Co další kniha o Larsovi? Bude, nebude? A pokud bude, o čem bude a kdy bude?
Vzhledem k tomu, že si Larse čtenáři asi vážně oblíbili, druhý díl bude. Měl by vyjít v červnu 2019 a půjde o jistou reminiscenci na film Osobní strážce, ale být vámi, písničky Whitney Houston bych asi nečekal…

Říznou krimi Daniela Grise Říkají mi Lars si můžete pořídit s luxusní slevou 30 % v e-shopu nakladatelství Mystery Press: http://mysterypress.cz/rikaji-mi-lars/.


Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

VYPADALO TO JAKO POHODOVEJ KŠEFT. A PAK SE VŠECHNO PODĚLALO… Lars je soukromé očko. Opatřuje informace, sleduje lidi, řeší problémy, nebo naopak problémy vytváří, to vše podle přání a potřeb svých klientů. Lars má rád Metallicu... více

Přejít na komentáře (4)