Dva dny v Plzni nabité literaturou

novinky

/ Dan
Dva dny v Plzni nabité literaturou

Kalendář zajímavých knižních akcí se letos v září rozroste o další nový projekt. 21. a 22. září přivítá plzeňský areál DEPO2015 terpve 1. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Plzeň. Vystavovatelé zaplní dvě haly a v doprovodném programu je pro návštěvníky nachystáno přes 80 pořadů. A Databáze knih je mediálním partnerem!

Myšlenka uspořádat novou knižní akci v Plzni nevznikla náhodou. Jak město, tak i kraj mají velký kulturní potenciál. „Na knihy a literaturu zaměřený veletrh takového rozsahu tu dosud chyběl,“ říká ředitel pořádající společnosti Radovan Auer a doplňuje, „vzhledem ke zkušenostem s pořádáním pražského Světa knihy, který je největší knižní akcí u nás a který v příštím roce oslaví už čtvrtstoletí konání, věříme, že se může stát jeho mladší odnož opravdovým svátkem pro plzeňské čtenáře.“

Svět knihy Plzeň proběhne ve dnech 21. - 22. září 2018 v kreativní zóně DEPO2015. Knižní produkce vystavovatelů, jichž je celkem 65 a zcela zaplní dvě haly, bude doplněna o knihkupectví Kosmas. Návštěvníci tak budou mít možnost nakoupit knihy především autorů, kteří se veletrhu osobně zúčastní. „Podařilo se nám získat opravdu kvalitní nabídku literatury a navíc ji nakladatelé budou prodávat za veletržní zvýhodněné ceny,“ dodává ředitel.

Doprovodný program, čítající na 80 nejrůznějších pořadů, se bude konat nejen v prostorách DEPO2015, ale i v dalších plzeňských lokalitách. Jistě atraktivní budou čtení v Loosových interiérech a stejně tak v Plzeňském Prazdroji, kde se diváci seznámí s autory Pijácké čítanky. Divadlo Dialog na sobotní večer připravilo Otylé ach, poetický příběh z básnických sbírek Josefa Hrubého.

Hlavní literární dění bude pochopitelně probíhat na několika místech areálu DEPO2015. V programu je zastoupena většina žánrů, od prózy či poezie, sci-fi a fantasy přes komiksy až po populárně naučnou a odbornou literaturu. „Těší nás, že téma Literaturou ke vzdělání, jež jsme si pro letošní rok určili jako zásadní, otevře hned v pátek dopoledne Tomáš Sedláček v besedě s názvem Literatura faktu a její dluh vůči beletrii. K hlavnímu tématu se váže i další páteční pořad pro školy, a to povídání s Tomášem Němečkem a Tomášem Chludem o jejich knize Tomáš Garrigue Masaryk očima slečny Alice a mistra Viktora. Pozvat můžeme i na čtení řady dalších tvůrců tohoto žánru jako Marka Tomana či Jiřího Grygara, program připravili i nakladatelé vysokých škol,“ vysvětluje G. Basset, dramaturg programu.

V rámci doprovodných akcí se uskuteční několik kulturně politických debat, do kterých se zapojí především zahraniční hosté veletrhu. Jmenujme například besedu švédského autora Jana Guillou s novinářem Ondřejem Kundrou či setkání s čínským exilovým básníkem a aktivistou Liao I-wuem. Z českých spisovatelů si na téma fikce a pravdy spolu pohovoří Kateřina Tučková a Marek Šindelka
.
„Rád bych ještě návštěvníky pozval na pořady o poezii, jistě zajímavé bude si poslechnout básníky Petra Hrušku a Milana Děžinského, poprvé se českému publiku představí izraelský básník Amir Or a bude příležitost poznat poezii čínského básníka Liao I-wua a básnířky Liou Sia. V pásmu poezie se rovněž představí básníci Plzeňska,“ dodává dramaturg.

Kromě již zmíněných zahraničních hostů na veletrh zavítá německá autorka scénářů a prózy Bettina Hartz, ve Skotsku žijící Paul Millar a v neposlední řadě trojice Poláků – Zbigniew Czendlik, Mariusz Surosz a Mariusz Szczygiel.

Nabídka knih a pořadů je připravena i pro školy. „Pořady pro děti, mládež a vysokoškoláky tvoří zhruba čtvrtinu z osmi desítek akcí. Naplánovány jsou především na páteční dopoledne a počítáme s tím, že je navštíví školní skupiny. Díky našim partnerům v rámci celoroční kampaně Rosteme s knihou jsme vybrali akce, které jsou osvědčené a děti baví, jsou pro různé věkové skupiny a mají pro ně významný edukační rozměr, dále mezi vystavovateli máme zastoupenu i řadu vědeckých institucí a univerzitních nakladatelství, jejichž produkce se v běžných knihkupectvích nedostane. Pro tento obor jsme také připravili odborný panel.“

Na veletrhu budou moci návštěvníci zhlédnout několik výstav, například expozici Pocta Rychlým šípům, připomínající letošní 80. výročí založení tohoto populárního chlapeckého klubu, ke komiksu se vztahuje i výstava Punťa: zapomenutý hrdina českého komiksu (1934 – 1942). Česká historie, konkrétně léta komunistického režimu, bude prezentována instalacemi Fotbal v undergroundu a Příběhy 20. století.

Vstupné na akci je plné 80,- Kč, zlevněné 40,- Kč, pro školní skupiny 20,- Kč. Zároveň bude umožněn vstup zdarma na promítání filmu Úsměvy smutných mužů, výstavu „100PY“ a poskytnuta 50% sleva na vstup do Muzea knihtisku a knihy v Plzni.


Přejít na komentáře