Dobrodružný thriller od autora bestsellerů Šelma, Hračkář a Teorie vraždy

novinky

PR článek,
Dobrodružný thriller od autora bestsellerů  Šelma, Hračkář a Teorie vraždy

Andrew Mayne: Dívka pod hladinou

Sloan McPhersonová je ve vodě jako doma. Její otec je lovec pokladů a ona sama se potápí od dětství. Jednoho dne se však ocitne nejen v roli svědkyně, ale zejména podezřelé...

Zrovna když je ve vodě, někdo do kanálu hodí zavražděnou mladou dívku, kterou kdysi znala. Kolegové od policie teď sledují každý její krok – a vrah rovněž... Stopy vedou k drogovému kartelu, kterému právě zmizelo půl miliardy dolarů a také dokumenty, usvědčující zkorumpované soudce a politiky. A tyhle peníze a důkazy chce získat každý: kartel, policie i federální bezpečnostní složky… Sloan má sice s potápěním spoustu zkušeností, ale pokud si nedá pozor, nepřátelé ji stáhnou pod hladinu už napořád.


Ukázka z knihy:

„Ve vodě plave ještě něco jiného.
Nikdy se nepotápěj sama, zaslechnu v hlavě tátova slova, když nade mnou cosi šplouchne. Sáhnu po noži připevněném k noze. Dlouze se nadechuju přes automatiku a snažím se zachovat klid.
Jestli už mi něco jde po krku, je to stejně jedno. Nedělat prudké pohyby je důležité ve chvíli, kdy nechcete překvapit aligátora nebo krokodýla, který si vás ještě nevšiml. Pokud už o vás ale ví… nijak si nepomůžete.
Když jsem do vody lezla, žádné velké plazy jsem na břehu kanálu nezahlédla, to ovšem neznamená, že nějaký nemohl uniknout mojí pozornosti.
Bohužel vidím sotva na pár decimetrů před sebe, protože voda je kalná a navíc jsem lopatkou zvířila všechny usazeniny ze dna. Z volně žijících zvířat jsem zatím zpozorovala jenom zvídavou želvu, která zamířila na opačnou stranu, jen co mě zmerčila.
Aligátor by v tomhle kanálu nebyl ničím výjimečným. Pohybuju se v jejich blízkosti celý život. Nijak zvlášť se těch zubatých plazů nebojím, chovám k nim pouze zdravou úctu. Když jsem v pubertě brázdila vody kanálu u silnice 84 na kneeboardu za člunem svého přítele, vídala jsem je neustále. Sledovali mě ze břehu svýma zelenavě žlutýma očima jako zahořklí starci vzpomínající na doby předtím, než do jejich čtvrti vpadla nespoutaná omladina.
Tady na Floridě, poloostrově, který vystoupil z oceánského dna, poté se potopil, aby se opět vynořil, a tak několikrát dokola, aligátoři za miliony let jaksepatří zdomácněli – přežili i šavlozubé kočky, pravěké lenochody, slony a velbloudy, kteří všichni svého času Floridu obývali...
Pomalu otáčím hlavu a zkoumám vodu okolo – jsem připravená probodnout oči i čumák čemukoli, co na mě ze tmy vybafne. Možná mě dělí sotva dva metry od šestimetrového aligátora a ani o tom nevím.
Vydechnu velkou dávku bublin, abych všemu poblíž dala najevo, že tu jsem. Radši nějakého tvora zpovzdálí překvapit než na něj nedopatřením šlápnout.
V příští půlvteřině mi nejspíš žádné napadení nehrozí, a tak si řeknu, že je načase se vynořit a zamířit ke břehu.
Kopu ploutvemi, plavu k zářící hladině a pak konečně vystrčím hlavu z vody.
Tak trochu čekám, že spatřím, jak si o pár metrů dál hoví aligátor a s lenivým výrazem mě pozoruje. Místo toho mě uvítá zelený kanál dosud zčeřený mými vlnkami.
Když se ale otočím ke břehu, zastaví se mi srdce.
Už mockrát jsem plavala těsně kolem aligátorů. Žraloků jsem viděla tolik, že bych je ani nespočítala.
Ani pohled, který se mi naskytne, pro mě není nový… Ještě nikdy ale nebyl tak nečekaný.
Šplouchnutí, které jsem zaslechla, neměl na svědomí aligátor lezoucí do vody.
Nebyl to krokodýl ani plazící se had.
Bylo to tělo.
Lidské tělo.
Mrtvola.
Hozená do kanálu ve chvíli, kdy jsem byla pod vodou.“

(z Kapitoly první – Mělká voda)


7. června vyjde také jako audiokniha (pod nakladatelskou značkou Témbr)
Čte: Barbara Kodetová, 
Režie: Jan Drbohlav
, Délka záznamu: 9 hod 34 min, Doporučená cena: 349 Kč (1 mp3 CD)

Andrew Mayne (*1983) je autorem bestsellerů Šelma (2018), Hračkář (2019), Teorie vraždy (2019) a Temný vzorec (2020). Byl nominován na cenu Edgar, je hvězdou televizního pořadu Don’t Trust Andrew Mayne a rovněž vystupuje jako kouzelník – první světové turné jako iluzionista absolvoval, když byl ještě teenager, a posléze spolupracoval s takovými legendami, jako jsou Penn & Teller, David Blaine nebo David Copperfield. Uvádí také podcast Weird Things.
V potápěčském obleku, který využívá umělou inteligenci a který si sám navrhl pro speciální díl pořadu Shark Week nazvaný Andrew Mayne: Ghost Diver, plaval po boku velkých bílých žraloků.


Ohlasy ze zahraničního tisku:

„Výrazné postavy a opravdu napínavé finále. (…) Kdo Dívku pod hladinou přečte, ten se bude určitě těšit na další dobrodružství Sloan.“
– Publishers Weekly

„Hlavní hrdinka je vynalézavá, silná žena a už se nemůžeme dočkat, až se o ní dozvíme víc v dalších románech.“
– Yahoo!

„Dívka pod hladinou se potápí stále hlouběji a hlouběji, až už ani vy nevíte, komu může Sloan věřit. Úchvatný úvod nové série.“
– Criminal Element

„Ta Sloan McPhersonová je ale žena!“
– Long and Short Reviews

Andrew Mayne: Dívka pod hladinou, přeložil Milan Lžička, vydal Kalibr, 304 stran, doporučená cena 379 Kč - Koupit můžete zde


Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Nový dobrodružný thriller od autora bestselleru Šelma! Sloan McPhersonová je ve vodě jako doma. Její otec je lovec pokladů a ona sama se potápí od dětství. Jednoho dne se však ocitne nejen v roli svědkyně, ale zejména podezřelé. Z... více

Přejít na komentáře (1)