Dnešní muži-hajzlové očima muže. Marek Dobrý ví, proč Penis nemá uši

novinky

PR článek,
Dnešní muži-hajzlové očima muže. Marek Dobrý ví, proč Penis nemá uši

Dříve twitterový ghostwriter Tondy Blaníka, bohemista, marketér a novopečený spisovatel. Tak by se dal popsat Marek Dobrý, který nedávno vydal svůj knižní debut Penis nemá uši – společenský komentář, který čtenáři představí pestrou škálu ne úplně milých mužů.

Marek Dobrý svoji prvotinu charakterizuje jako „povídkový román o mužích-hajzlech“ a zároveň ví, jak čtenáře bavit a udržet jeho napětí. „Kniha obsahuje povídky převážně o lidech, kteří něco nebo někoho nenávidí. Takoví lidé moc nenaslouchají ostatním a žijí ve svém světě, v němž vždy platí jasně daná pravidla, přesně vyhrazené pozice dobra a zla. Jelikož ti lidé, o kterých píšu, jsou muži, nabízelo se to vyjádřit i v názvu. Penis nemá uši navíc celkem hezky vyjadřuje i to, že když jste takový člověk, o jakém píšu, jste slušně řečeno penis,“ vysvětluje Dobrý název a podstatu svého debutu.

V knize Penis nemá uši tak najdete povídkové příběhy, které se postupně propojují a v jejichž čele stojí mužští antihrdinové. Čím jsou zvláštní? Už jen tím, že Marek každému z nich, jakožto studovaný bohemista, vymyslel zvláštní řeč. Proč se ale rozhodl psát právě o takových lidech? Protože jejich vliv podle Dobrého roste: „Nejen kvůli sociálním sítím, ale i náladou ve společnosti je dnes považováno za normální to, co by dřív lidé odsoudili. Mám na mysli vyjadřování, konání. Nenávistní lidé si dnes myslí, že oni jsou ti normální, a osočují druhé ze sluníčkářství, lepšočlověčenství a bůhví čeho. S jídlem roste chuť a takový posun může mít své důsledky. I tomu se jedna povídka věnuje.“ Autentičtí ale nejsou jen hajzlové, kteří hrají v knize prim, stejně reálný pocit budete mít i z prostředí Prahy: karlínských hospod, vinohradských činžáků nebo Jižního Města.

Dobrý se čtenářům umí přiblížit, aniž by sklouzával k polopatismu. Fakt, že čtenáře jeho kniha baví, dokazuje i to, že právě oni o vydání Penisu rozhodli. Penis nemá uši je totiž třetí knihou, která vyšla v nakladatelství Pointa.

Tato alternativní nakladatelská služba ulehčuje vydávání zavedeným i začínajícím autorům. S knižními profíky – od redaktorů po sazeče – a se čtenářskou obcí je propojuje v rámci online platformy. Autor tak přijde s vlastním rukopisem, vybere si kolegy ke spolupráci a oslovuje koncové čtenáře. Ti jeho projekt financují v rámci předprodeje: úspěšný crowdfunding znamená jistotu distribuce. Pak už je v tom každá kniha sama za sebe. Stejně jako hajzlové Marka Dobrého.


Penis nemá uši Penis nemá uši Marek Dobrý

„Penis nemá uši“ je povídkový román, který pojednává o mužích-hajzlech. V osmi příbězích čtenář nahlédne do světa sebestředných jedinců, kteří záměrně vytvářejí nenávistné konflikty a hledají cíle svého hněvu, aby si tak vytvořili... více

Přejít na komentáře (2)