Co kdyby hrdinka Šarlatového písmena vyprávěla vlastní příběh...?

novinky

PR článek,
Co kdyby hrdinka Šarlatového písmena vyprávěla vlastní příběh...?

Laurie Lico Albanese: HESTER

Mladá švadlena Isobel Gambleová žije se svým manželem, lékárníkem Edwardem, v Glasgow. Edward však propadne kouzlu opia a topí se v dluzích, takže musí oba opustit Skotsko a začít znovu v Novém světě.
Jenže pouze několik dní po příjezdu do Salemu se Edward připojí k odplouvající lodi jako zdravotník a zanechá svou ženu samotnou a bez peněz.
Když se Isobel setká s mladým Nathanielem Hathornem, okamžitě je to k sobě táhne. Jeho však pronásleduje stín předků, kteří posílali nevinné ženy na šibenici, a ji zase trápí její neobyčejné nadání, za nímž se ukrývá temné rodinné tajemství... Edwardův návrat se zdá nepravděpodobný a Nathaniel s Isobel jsou si stále blíž. Vytváří se mezi nimi také vztah múzy a temného vypravěče – jenže kdo je kdo?
V tomto smyslném a fascinujícím románu se mladá přistěhovalkyně potýká s komplikovanou minulostí Spojených států a zjišťuje, že americké představy o svobodě a volnosti často neplní svůj slib.
Kniha v sobě snoubí výpověď o tom, kdo se v první polovině 19. století mohl stát „skutečným“ Američanem, líčení počátku tzv. podzemní železnice v Nové Anglii a atmosférické mezihry, které zachycují dlouhou historii „neobvyklých“ žen obviněných z čarodějnictví.
Nadčasový příběh o umění, ctižádosti a touze, jenž zkoumá kořeny ženské tvůrčí síly a muže, kteří se ji snaží potlačit.

Ukázka z knihy
Salem měl být nový začátek; místo, kde pronikavá vůně skořice a čaje prosytí vzduch nadějí, kde budou moje barvy v bezpečí a budou smět zářit. Bylo mi devatenáct a Nathanielu Hathorneovi dvacet čtyři, když jsme se setkali na tamních dlážděných ulicích. Prsty měl poskvrněné od inkoustu; byl nesmělý, ale pohledný. Psal se rok 1829 a oba jsme usilovali o svobodu – on psaním, já šitím.
Někteří lidé vám budou tvrdit, že Nat po absolvování Bowdoin College strávil téměř deset let mezi čtyřmi stěnami a učil se spisovatelskému řemeslu. Ale to je dějepisná smyšlenka.
Skutečný příběh o tom, jak přišel na své šarlatové písmeno – a jak ho učinil nesmrtelným –, začíná v době, kdy jsem byla ještě holčička ve Skotsku, on sirotek po otci a psal toužebné, truchlivé básně.
Dodnes si ho občas představuji, osamělého devítiletého chlapce, který ošklivě kulhá a z tmavých vlasů má vrabčí hnízdo, jak stojí na okraji Massachusettského zálivu a vyhlíží loď. Ví, že mu tatínek zemřel na žlutou zimnici někde v Tichém oceánu, ale stejně dál čeká s připravenou tužkou.
Hluboko uvnitř také ví – i po všech těch letech tomu věřím –, že i když se jeho otec už nevrátí, připluje k němu nový, zrovna tak silný příběh. Budu to já, vítr mě přivane poté, co opustím domov jen se svými barvami, jehlou a vlastními potřebami a sny.
Budu to já se svým ukrytým červeným písmenem.

Laurie Lico Albanese (*1959) již publikovala knihy a články mnoha žánrů – kromě beletrie a poezie se věnuje také novinařině, cestovatelským zápiskům a kreativní literatuře faktu, vydala rovněž memoár Blue Suburbia: Almost a Memoir (2004), jenž se soustředí na její dětství a dospívání a je celý napsán volným veršem. Její romány byly přeloženy do několika jazyků, např. do španělštiny, francouzštiny či němčiny. Má dvě dospělé děti a momentálně žije s manželem a pejsky v New Jersey.
Více se o ní mžete dozvědět na https://www.laurielicoalbanese.com/

Laurie Lico Albanese: Hester, přeložila Anna Štádlerová, vydává nakladatelství Ikar, 360 stran, doporučená cena 429 Kč - Knihu můžete koupit zde


Hester Hester Laurie Lico Albanese

Živý obraz ženy, která inspirovala tragickou hrdinku románu Nathaniela Hawthorna Šarlatové písmeno. Mladá švadlena Isobel Gambleová žije se svým manželem, lékárníkem Edwardem, v Glasgow. Edward však propadne kouzlu opia a topí se ... více

Přejít na komentáře (2)